Menu

Ekologická mesačná hygiena

Žiť zodpovedne.

Home » Život » Konzultácia » Ekologická mesačná hygiena - 11.2017

Ak žijú ľudia zodpovedne, pokúšajú sa čo najviac vyvarovať odpadu. To sa darí vďaka inovatívnym produktom, ako sú menštruačné kalíšky pri mesačnej hygiene.

Každá žena použije za svoj život v priemere viac ako 16 000 vložiek alebo tampónov. V celosvetovom meradle to znamená miliardy artiklov mesačnej hygieny, ktoré skončia v koši. Pre nedostatok praktických alternatív si väčšina žien až donedávna nerobila starosti, čo by mohli namiesto nich používať. Hlavne, že tieto dni prešli decentne, bez toho, aby okolie niečo spozorovalo a ony sa cítili príliš obmedzené.

Problém je, že takmer všetky bežné vložky obsahujú ťažko rozložiteľné až po takmer nerozložiteľné plasty. Na výrobu bielych tampónov sa bieli bavlna relatívne energeticky náročným spôsobom. Navyše vytvárajú obrovskú hromadu odpadu. Jedine, že by ste siahli po recyklovateľnom produkte ako je menštruačný kalíšok, špongia alebo umývateľné vložky.

Kalíšky a soft tampóny

„Menštruačný kalíšok je niečo ako malý pohárik, ktorý sa používa ako tampón,“ vysvetľuje gynekologička Dr. Claudia Niedersüß. „Zavedený v pošve vytvorí vákuum, ktoré nasaje tekutinu.“ Po vybratí jednoducho vyprázdnite obsah do toalety. „Menštruačné kalíšky sú vhodné rovnako ako tampóny na každú situáciu,“ vraví Niedersüß, „napríklad na šport.“ Recyklovateľné kalíšky sa vyrábajú z dobre ­znášanlivého prírodného kaučuku alebo silikónu a môžu sa používať až desať rokov. Jasné výhody kalíškov podľa gynekologičky: „Sú cenovo výhodné, znižujú množstvo odpadu, neobsahujú škodlivé látky a nevysušujú pošvu.“

Ďalšou alternatívou šetrnou voči telu ­sú bezšnúrkové soft tampóny: „Vyrábajú sa z jemného špongiového materiálu šetrného voči telu a životnému prostrediu a neobsahujú nijaké chemické substancie, ktoré vy­volávajú podráždenie“, vysvetľuje Niedersüß. Preto sa nosia komfortne a pohodlne, v každom prípade sa nedajú používať opakovane. Aj ich vybratie si musí žena trochu nacvičiť, avšak: „Tým, že im chýba šnúrka na vytiahnutie­, znižujú soft tampóny aj riziko infekcie pri plávaní.“

Trvalo udržateľná mesačná hygiena s menštruačnými kalíškami

Tampóny sú zatiaľ najčastejšie využívaným variantom z artiklov dámskej hygieny. Avšak majú nevýhodu, že ich savé vlákna vysušujú sliznicu v pošve. Pri menštruačných kalíškoch z certifikovaného medicínskeho silikónu sa to nestáva. „Materiál, ktorý sa používa aj pri medicínskych zásahoch, sa ľahko čistí a je preto dobrou ochranou pred pôvodcami chorôb“, myslí si gynekologička Dr. Claudia Niedersüß. V každom prípade by mali byť menštruačné kalíšky prevarené alebo sterilizované. Keďže sa pri dobrej starostlivosti môžu používať až desať rokov, vytvárajú omnoho menej odpadu ako jednorazové hygienické artikle.

Menštruačné kalíšky sú dostupné v rôznych formách a veľkostiach, navyše sa môže líšiť aj tvrdosť silikónu. Ktorý kalíšok je ten správny, zistíte najlepšie skúšaním. Nemali by ste váhať a v prípade potreby skúšajte aj dlhší čas, ktorý menštruačný kalíšok sa k vášmu telu najlepšie hodí.

Niedersüß: „V princípe sú kalíšky vhodné pre ženy v každom veku – aj pri používaní mechanickej antikoncepcie (napr. špirála, medená retiazka) alebo pri poklese maternice.“

Rozhodujúce je, aby bol kalíšok dobre utesnený a nezošmykol sa. Niekedy môže trvať dva až tri cykly, kým sa kalíšok zavedie bez problémov. Najlepšie je vyskúšať produkt v kľude už pred ďalšou menštruáciou. Aj pri zavádzaní tampónu by ste si mali dôkladne umyť ruky.

 

Hore
OKViac informácií