Menu

Ekologický záhradný nábytok, ktorý vydrží

Exteriérový nábytok vyrobený udržateľným spôsobom urobí vašu záhradu ekologickejšou.

Home » Inšpirácia » Bývanie » Ekologický záhradný nábytok, ktorý vydrží - 07.2019

Záhradný nábytok musí čo to vydržať už len v dôsledku dažďa a slnka. Preto sa často vyrába z tropického dreva, ktoré odoláva poveternostným vplyvom a ľahko sa ošetruje. Kto sa rozhodne pre tento materiál, mal byť dávať pozor na certifikované alebo recyklované drevo alebo hneď siahnuť po upcyclingových teakových výrobkoch. Vhodné sú aj domáce druhy dreva, ako jaseň, buk alebo dub. Doplnky z prírodných alebo recyklovaných materiálov, napr. sklo, potom zabezpečia, že budete vstupovať do záhrady alebo na balkón s tým, že budete zanechávať len malú ekologickú stopu.

Recyklované tropické drevo

V záhradách je mimoriadne obľúbené teakové drevo, pretože je odolné voči poveternostným vplyvom. Avšak len pri certifikovanom dreve si môžete byť istí, že bolo dopestované ekologicky a že zaručene nebolo vyrúbané ilegálne. Tropické drevo je skutočne ekologické vtedy, ak ide o recyklované produkty.

Regionálne produkty s dlhou životnosťou

Nábytok a doplnky z domácej výroby sú už len vzhľadom na kratšie prepravné trasy ekologickejšie ako tropické drevo. Ak sú navyše z certifikovaného pestovania (napr. domáce drevá) alebo majú mimoriadne dlhú životnosť (ako eternit) a musia sa len zriedkakedy vymieňať, prispejete ich kúpou k pozitívnej ekologickej bilancii.

Recyklované sklo a plasty

Ekologické doplnky zohrávajú pri zelenom bývaní tiež dôležitú úlohu. Recyklované plasty – podľa možnosti z mora alebo priemyselného odpadu – sa dajú mnohostranne využiť (napr. na koberce) a efektívne znižujú množstvo odpadu. Z recyklovaného skla sa dá vyrobiť riad alebo dekorácia.

Upcyclingové produkty

Zo starého nové. Upcycling bojuje proti princípom konzumnej spoločnosti a ukazuje, že staré výrobky – pekne vyleštené a kreatívne naaranžované – môžu ešte stále robiť radosť. V zmysle motta „vážiť si namiesto zahadzovania“ je tento trend mimoriadne ekologický a dlhoveký.

Najznámejšie značky kvality

FSC: znamená Forest Stewardship Council a certifikuje drevo a drevené výrobky z ekologického lesného hospodárstva, pričom okrem ekologických kritérií zohrávajú dôležitú úlohu aj sociálne kritériá. Kontroly sa vykonávajú každoročne. Značka je nezávislá, platí na celom svete a je dôležitým indikátorom ekologického hospodárenia.

Modrý anjel: túto značku dostanú výrobky, ktoré šetria pri výrobe zdroje, sú najmä energeticky úsporné, majú dlhú životnosť alebo sa dajú ekologicky likvidovať. Posudzuje sa tu celý proces výroby produktu.

Hore
OKViac informácií