Active Beauty
Éterické oleje a ich účinky

Sila vône

Éterické oleje a ich účinky

Keď si chceme oddýchnuť, ideme za vôňou. Nášmu nosu lichotia éterické oleje. Ak ich správne používate, dokážete aromaterapiou podporiť telo v boji proti takej či onakej boľačke.

Bylinkovo sladký, trochu ovocný, zaváňajúci dovolenkou. A to, čo tak krásne vonia a pripomína kvitnúce pomarančovníky v Grécku, je olej Neroli. Vône nás vezmú na cesty so sebou, či už do vzdialených krajín, alebo do časov dávno minulých. Dokážu však oveľa viac, pôsobia priamo na naše centrum pocitov, na limbický systém. A tak funguje aj časť aromaterapie, ktorá sa čoraz častejšie využíva ako doplnok ku klasickej medicíne. Kedysi ju zahaľoval nádych ezoteriky, medzičasom je už uznávaná vo vede ako osvedčený prostriedok na zmiernenie, liečbu a prevenciu zdravotných a psychických problémov. Éterické oleje sa v dnešnej dobe používajú dokonca už aj v nemocniciach. Niektoré vône pomáhajú uvoľniť sa a nájsť pokoj. Iné zase pôsobia povzbudzujúco a oživujúco.

Historické tipy a moderné poznatky

Kleopatra vraj spala na vankúšoch, ktoré boli vystlané kvetmi ruží. Rímsky dejepisec Plinius odporúčal dávať čerstvé lístky mäty piepornej na steny izieb chorých na osvieženie vzduchu. A lekári v stredoveku používali vonné látky, ako napríklad kadidlo, aby sa chránili pred  nakazením smrteľnými chorobami. Wolfgang Steflitsch je pľúcny lekár a okrem toho aj viceprezident Rakúskej spoločnosti vedeckej aromaterapie (Österreichischen Gesellschaft für wissenschaftliche Aromatherapie). Takmer denne sa vo svojej ambulancii stretáva s účinkami éterických olejov na ľudské telo. A vie ich aj vedecky zdôvodniť: „Napríklad sa zistilo, že vône sa dostávajú do všetkých častí mozgu, v ktorých pôsobia antidepresíva. Antidepresíva zvyšujú množstvo semiochemikálií, ktoré pozdvihujú náladu. Éterické oleje ju vedia tiež ovplyvniť.“ Antidepresívne pôsobia napríklad všetky citrusové oleje a kvetinové oleje od ruží až po ylangylang. Nerolový olej sa používa pre prípad núdze pri emocionálnom vypätí, podobne ako to je s Bachovými kvetinovými esenciami. Na uvoľnenie odporúča odborník ružové drevo, levanduľu, medovku, mandarínku a citrón.

Málo kvapiek s veľkým účinkom

Prírodné vône nemajú iba psychologické účinky. Podobne ako lieky dokážu v celom tele rozvinúť farmakologický účinok. Steflitsch: „Pri ovoniavaní sa dostávajú do krvi cez nosovú sliznicu, pri dýchaní cez priedušky a pri vmasírovaní, obväzoch alebo kúpeľoch cez pokožku.“ Podľa odborného lekára dokážu vybrané éterické oleje pôsobiť povzbudzujúco v mnohých oblastiach. Často sú zmiešané s rastlinnými olejmi, ako napríklad mandľový, sezamový alebo argánový olej. „Medicínska aromaterapia účinkuje veľmi dobre pri emocionálnych a psychických ťažkostiach a pri stavoch telesnej slabosti, pri infekciách a zápaloch vo vyšších a hlbokých dýchacích cestách, pri bolestiach a zápaloch pohybového aparátu, pri ochoreniach kože, ženských ťažkostiach, problémoch s trávením a na podporu telesnej imunity.“

Domáci liek proti prechladnutiu

Látky mnohých olejov pôsobia antimikrobiálne, čiže proti vírusom, baktériám a často aj proti plesniam. To je výhoda najmä v období chorôb: „Látky obsiahnuté v eukalyptových alebo tymianových olejoch dokážu prispieť pri infekciách v nose a hltane k uvoľneniu hlienu a zabrániť tak zápalu. Navyše sa pri liečbe bakteriálnych ochorení pomocou éterických olejov nevyskytujú problémy s odolnosťou proti liekom, ako je to v prípade užívania antibiotík.“ Ak by ste pri chorobe nasadili aromaterapiu, mal by o tom vedieť váš doktor. Alebo sa obráťte rovno na medika, ktorý pracuje aj s aromaterapiou.

Uvoľnujúce. Pár kvapiek ružového drievka alebo levandule v kúpeli, pomôže zabudnúť na stresy všedného dňa.

Vzácny a rastlinný

Aby oleje účinkovali, musia byť dobrej kvality a 100 % čisto rastlinné, vysvetľuje Steflitsch: „Éterické oleje by sa okrem výnimočných prípadov nemali nanášať na pokožku nezriedené. Ak máte sklon k alergiám, nakvapkajte si jednu až tri kvapky na vnútornú stranu podpazušia. Pri neznášanlivosti by ste mali do piatich minút okamžitú reakciu, prípadne do 24 hodín.“

Zabijak stresu v kúpeľni

Kúpeľné esencie povzbudia človeka po stresujúcom dni a prinášajú mu pokoj. Blahodarná kombinácia z prírodných éterických pačuli olejov uvoľňuje napätie, vzácny extrakt  zo santalového dreva upokojuje. Olejové sprchovacie gély pôsobia uvoľnujúco a odbúravajú stres. Po sprche sa budete cítiť  zrelaxovaná – vďačná vám bude nielen vaša pokožka, ale taktiež vaša myseľ.

Éterická príručka

Používanie: Éterické oleje sa vyrábajú buď destiláciou vodnej pary, alebo lisovaním za studena. Mali by sa používať rozriedené alebo, ako je to pri masážach a natieraní, zmiešané s mandľovým, sezamovým alebo olivovým olejom (10 kvapiek na 50 ml nosného oleja). Aj pre tieto oleje, aj pre éterické substancie platí, že biologická rýdzosť a prirodzenosť dodáva vysokú kvalitu. Oleje nesmú v žiadnom prípade obsahovať žiadne zvyšky a pesticídy.

Na uvoľnenie: Medovka, ružové drevo, rímska kamilka, muškát omamný, santalové drevo, ylangylang, eukalyptus, levanduľa, mandarínka, muškátová šalvia, vanilka, citrón a nerol pôsobia uvoľňujúco. Môžeme ich zmiešať s mandľovým olejom a naniesť na pokožku. Ak máte sklon k alergiám, mali by ste si zmes najskôr otestovať na podpazuší.

Prosím, rešpektovať: Pri bábätkách a malých deťoch by sa éterické oleje nemali používať. Všetky oleje skladujte mimo dosahu detí.

 

Pokojne. Levanduľa pôsobí upokojujúco a uvoľňujúco.

Správne použitie

Dr. Wolfgang Steflitsch, pľúcny odborný lekár a viceprezident Rakúskej spoločnosti pre vedeckú aromaterapiu, používa éterické oleje na podporu pri prechladnutiach, chrípkovách infekciách a pri ochoreniach dýchacích ciest.

Použitie:

 • Inhalácia tradičným spôsobom: Do misky s horúcou vodou dajte 4 kvapky éterického oleja s 1 čajovou lyžičkou morskej soli.
 • Teplé kúpele celého tela: 6 až 12 kvapiek éterického oleja.
 • Kúpele chodidiel: 3 až 5 kvapiek éterického oleja.
 • Antimikrobiálny účinok: Ravintsara, manuka, čajovník, eukalyptus citriodora, eukalyptus staigeriana, tymian b.s. linalool/tujanol, melissa officinalis, palma ružová, citrón, oregano, myrha.
 • Oleje na kašeľ/nosové dutiny: Bazalka, citrón, eukalyptus, rozmarín, šalvia, jedľa vznešená, tymián, levanduľa, céder, klinček, benzoe, styrax, cajeput.
 • Protizápalový účinok: Modrá kamilka, rebríček, ruža, palma ružová, tučný argánový alebo rakytníkový olej, tymián.
 • Oleje na dráždivý kašeľ: Niaouli, citrón-eukalyptus, eukalyptus staigeriana, petitgrain, rozmarín poprípade verbenon, kamilka rímska, bazalka, fenikel, aníz, benzoe, styrax, myrha.
 • Účinok podporujúci regeneráciu: Kamilka rímska, levanduľa jemná, melisa, neroli, bergamot, pomaranč, mandarínka, petitgrain, myrta (myrtus communis b.s. myrtenylacetát).
 • Účinok podporujúci prekrvenie a starostlivosť o dýchacie cesty: Rozmarín, bobkový list, niaouli, cajeput, čierne korenie, ďumbier, levanduľa jemná.
 • Odhlieňujúci účinok: Niaouli, cajeput, eukalyptus, tymián, myrta, ravintsara, tučný a éterický olej z čiernej rasce, jedľa vznešená, yzop, oman, mäta pieporná, rozmarín prípadne cineol, borovica lesná.
 • Oleje proti hnačke: Eukalyptus radiata, eukalyptus globulus, eukalyptus staigeriana, rozmarín prípadne verbenon / borneon, mäta pieporná, niaouli, yzop (hyssopus officinalis var. decumbens), thymus vulgaris, levanduľa, šalvia, fenikel, borovica lesná (sosna), céder, tymián, oman, éterický olej z čierneho kmínu, benzoe, styrax.

Citrusové a kvetinové oleje pozdvihujú náladu, na upokojenie sa hodia ružové drevo, levanduľa alebo medovka.

Oleje na každý deň

5 tipov na používanie éterických olejov počas dňa:

Po prvé. Látková vreckovka s pár kvapkami levanduľového oleja vás ukľudní aj počas toho najstresujúcejšieho dňa.
Po druhé. Malá fľaštička s rozprašovačom naplnená vodou a troškou mätového alebo citrónového oleja osvieži a ochráni, keď sa bude pariť z hlavy.
Po tretie. Malý striekanec muškátového oleja vo vode ako osviežovač vzduchu pomáha k uvoľneniu.
Po štvrté. Fľaštička vanilkového oleja na písacom stole pozdvihne náladu zakaždým, keď si k nej krátko privoniate.
Po piate. Pár kvapiek pomarančového oleja na zápästí vás bude sprevádzať celý deň a pomôže pri nervozite či vyčerpaní.