Active Beauty
Farby na vlasy: Ktorý produkt je pre mňa ten pravý?

Farby na vlasy: Ktorý produkt je pre mňa ten pravý?

V nekonečnej ponuke prípravkov na farbenie vlasov je ťažké udržať si prehľad. Využite naše tipy založené na odborných poznatkoch a naučte sa rozlišovať druhy vlasových farieb a ich vhodnosť pre jednotlivé typy vlasov.

Takmer každá žena si už aspoň raz v živote farbila vlasy a zistila, že medzi jednotlivými produktmi sú značné rozdiely. S amoniakom alebo bez, príroda verzus chémia, permanentná alebo zmývateľná – ponuka je nekonečná a každý si v nej dokáže nájsť to pravé orechové. Ak plánujete farbenie vlasov doma, mali by ste si v prvom rade ujasniť, aký výsledok chcete dosiahnuť. To znamená, že ak túžite len po krátkodobej zmene, môžete siahnuť po tónovacom prípravku. Naopak, ak potrebujete prekryť šediny, je vhodnejšou voľbou vlasová farba. Radikálnejšie zmeny farby a špeciálne techniky farbenia je však vhodné zveriť profesionálovi.

Amoniak – áno alebo nie?

To najdôležitejšie na úvod: Všetky syntetické farby na vlasy, či už zmývateľné alebo nie, zasahujú so štruktúry vlasov. Pri farbení totiž musí dôjsť k narušeniu ochrannej vrstvy každého vlasu. A na to sa najčastejšie používa práve amoniak. Napriek všeobecnému presvedčeniu táto látka nie je v zásade škodlivá.

Amoniak je alkalizujúce činidlo. Len čo dokončí svoju prácu, odparí sa. Vďaka tomu narušuje vlasy len krátkodobo. Využíva sa totiž len na začiatku farbenia. S jeho pomocou dokážu farebné pigmenty preniknúť hlboko do štruktúry vlasov, čo predlžuje ich životnosť. Dráždivý chemický pach amoniaku je však mnohým ľuďom nepríjemný. Farby, ktoré ho neobsahujú, majú príjemnejšiu vôňu. V ich zložení však musí byť amoniak nahradený inou alkáliou – zvyčajne monoetanolamínom. Tieto látky často nie sú prchavé a zostávajú vo vlasoch dlhšiu dobu ako amoniak. „Monoetanolamín si zachováva konštantne vysokú hladinu alkalickosti. To môže pri nesprávnom použití viesť k poškodeniu vlasov,“ varuje kontrolórka kvality dm Anna Reiter.

Výhody rastlinných farieb na vlasy

Jednou z najzdravších možností zmeny farby sú rastlinné prípravky na farbenie vlasov. Vyrábajú sa z bylín, listov, plodov, kôry a šúp. Napríklad z heny, šúp vlašských orechov, červenej repy, kurkumy, ríbezlí, koreňa rebarbory alebo kávy. Pred aplikáciou sa rastlinná farba zmieša s horúcou vodou, pre zintenzívnenie účinku dokonca s čajom.

„Na dosiahnutie sýtej farby sa odporúča čierny čaj. Žiarivú farbu docielite zmiešaním s ovocným čajom,“ hovorí Anna Reiter. U týchto farieb závisí výsledný efekt najmä od štruktúry, pôvodnej farby a a stavu vlasov. Rovnako ako u všetkých vlasový farieb sa odporúča prípravok najprv otestovať na jednom prameni, aby ste sa uistili, že výsledok bude spĺňať vaše predstavy. Rastlinné farby síce neumožňujú drastické zmeny farby z tmavej na svetlú, no opačne fungujú skvele. Nemožno však očakávať stopercentne homogénny výsledok farbenia, pretože pri použití rastlinných farieb zostanú zachované jedinečné farebné odchýlky vašej prirodzenej farby vlasov. Vďaka tomu docielite prirodzený celkový vzhľad s jemnými odtieňmi a nenápadným kontrastom odrastajúcich prameňov.

„Výhodou rastlinných vlasových farieb je to, že nenarúšajú štruktúru vlasov, pretože neobsahujú žiadnu alkáliu,“ hovorí Reiterová. „A čím častejšie ich používate, tým dlhšie vydržia.“ Rastlinné farby sú vhodné aj pre teenagerov mladších ako 16 rokov, vďaka čomu sú ideálne na prvé experimenty s farbením. Okrem toho môžu rastlinné farby posilniť príliš jemné vlasy. Obalia totiž každý jeden vlas a vytvoria tak dodatočnú vrstvu, ktorá zaistí väčší objem.

Jemné zosvetlenie s liftingovým práškom

Na docielenie krásnej blond farby zvyčajne potrebujeme množstvo chémie, ktorá narúša štruktúru vlasov. V kaderníckych salónoch však teraz nájdete už aj prípravok Whittemore House Hair Paint. Tento liftingový prášok s technológiou spomaľujúcou starnutie chráni, posilňuje a ošetruje vlasy počas farbenia a po ňom. Obsahuje 70 percent oxidu hlinitého, ktorý zaisťuje nielen správnu konzistenciu, ale aj dokonalé priľnutie farby k vlasom. Minerály obsiahnuté v oxide hlinitom ošetrujú štruktúru vlasov. Samotný vlas totiž obsahuje 0,5 percenta minerálov. S pomocou tejto účinnej látky s vysokým podielom prírodných zložiek možno docieliť zosvetlenie až o sedem stupňov.

Prípravok Whittemore House Hair Paint urýchľuje pôsobenie vývojky, čím umožňuje rýchlejšie zosvetlenie. Nedráždi pokožku hlavy ani dýchacie cesty a je absolútne bez zápachu. Za ďalšiu výhodu považuje Anna Reiterová obsah molekúl kryštalického cukru: „Tie hydratujú každý jeden vlas nielen počas zosvetľovania, ale aj po ňom.“ Podľa jej skúseností pôsobia vlasy následne viditeľne zdravšie a ošetrenejšie.

Chuť na novú farbu vlasov? Žiadny problém! Keď použijete ten správny prípravok.

Sýte, žiarivé farby bez poškodenia vlasov: Riešením sú rastlinné farby.