Active Beauty
Hľadanie seba samého: kto vlastne som?

Hľadanie seba samého: kto vlastne som?

Vety ako „mám všetko, ale napriek tomu cítim vnútornú prázdnotu“ počúva Christoph Schlick od svojich klientov často. Psychologický poradca a logoterapeut je presvedčený: kto hľadá zmysel svojho života, musí najprv nájsť sám seba. No podľa jeho skúseností je to pre mnohých ľudí ťažké.

Vo vzťahu to klape ideálne, v práci takisto. Deti nosia domov dobré známky a najbližšia dovolenka je už rezervovaná. Vlastne všetko sedí. Ale odrazu príde nehoda, výpoveď, rozchod.

Často sú to nepredvídané udalosti, ktoré uvedú duševný život do nepokoja. Zrazu sa vynárajú otázky ako: som skutočne spokojný? Žijem tak, ako chcem? Chýba mi niečo dôležité? Má to, čo robím, zmysel? Alebo len robím to, čo ostatní odo mňa očakávajú?

Dôvodov, prečo sa cítime vnútorne stratení, je veľa. Jedným z nich podľa Schlicka je, že sme počas bežných dní silno hnaní zvonku. Človek pracuje na požiadavkách, ktoré naňho kladú iní ľudia, spoločnosť či životné okolnosti. Syn potrebuje nové tenisky, bankový poradca už niekoľko dní čaká na potvrdenie termínu a sestra potrebuje utešiť. Často je človek tak veľmi zaneprázdnený reakciami na želania ostatných, že vlastné potreby ustupujú do úzadia.

Ďalší dôvod: veľký tlak na výkon a konzum. Ak je človek úspešný a produktívny, žne chválu a uznanie. Prináša to status a dostatok peňazí na kúpu nového auta, drahého mobilu či dizajnového nábytku. To zasa vedie k porovnávaniu sa s ostatnými. A k robeniu vecí, ktoré človek možno ani vôbec nechce, napríklad uchádzať sa o vyššiu, ale aj stresujúcejšiu pozíciu. „Neustále nás porovnávajú s ostatnými vo vzťahu k tomu, čo dokážeme či vlastníme,“ kritizuje Schlick. „Kto sa už len odváži povedať: ,Nič z toho nepotrebujem‘?“

Znovu nájsť vlastné hodnoty

Ak sa človek chce znovu priblížiť sám sebe, musí sa zaoberať sám sebou a svojimi hodnotami. „Najradšej by sme dnes všetko mali v knižnom poradcovi v piatich bodoch či desiatich radách,“ vraví Schlick. „Tak to ale nefunguje.“ Je presvedčený, že je na to potrebná predovšetkým odvaha a voľný čas, upokojenie, napríklad pohybom v prírode či meditáciou. Zároveň musíte všetko, čo prichádza zvonku, najprv v myšlienkach odsunúť preč, aby ste sa mohli sústrediť na najdôležitejšiu otázku: čo vlastne chcem?

Na to sa nedá jednoducho odpovedať počas prechádzky. Preto Schlick radí, pravidelne si všetky tieto myšlienky zapisovať. Najlepšie je začať so všetkým pozitívnym – vecami, ktoré sú pre vás vskutku dôležité. Môžu pritom pomôcť tieto otázky: čo je pre mňa typické? Čo rád robím alebo prežívam? Aké mám sny a túžby? Tento lístok si môžete zavesiť niekam na stenu a kedykoľvek naň niečo pripísať. Alebo sa v pokojnej chvíli zamyslite nad tým, čo táto zbierka v človeku vyvoláva. Prebúdza vďačnosť? Smútok? Privádza do povznesenej nálady? Tak sa dostanete bližšie k hodnotám, ktoré sú pre vás typické.

„Pomáha to byť pozornejší k sebe samému a starostlivejšie si všímať svoj vzácny svet,“ píše Schlick vo svojej knihe Čo dáva môjmu životu pravý zmysel.

 

Odvážte sa vysloviť túžby

Aké mám túžby? Aj túto otázku si smiete položiť. Nejde pritom o potreby ako je strava či bezpečie. Túžby sú silnejšie – a u mnohých ľudí podobné, vraví kouč. Patrí k nim pokoj, ticho, mier, harmónia, láska, pocit byť prijatý od ľudí či istota. „Človek sa ale môže cítiť rovnako bezpečne v hudbe, ako aj v podniku alebo s ľuďmi,“ vysvetľuje Schlick.

Všetky tieto hodnoty a túžby nie sú vyryté do kameňa, ale môžu sa v priebehu života meniť. Preto pomáha opakovane ich preverovať. Dôležité je len nepostaviť jednu jedinú hodnotu nad všetky ostatné hodnoty. „Mnohí ľudia stavajú svoj život len na jednom pilieri: práci, partnerovi, koníčku alebo športe,“ vraví Schlick. Ale čo keď táto opora zlyhá? Potom sa všetko zrúti. „Kto má, naopak, veľa prameňov, ktoré majú zmysel, nemusí zúfať, keď jeden z nich na istý čas nebude dostupný alebo aj keď celkom vyschne.“

Definujte vlastnú zodpovednosť

Konfrontovať sám seba s toľkými otázkami nie je jednoduché. No týmto spôsobom sa človek oslobodí od cudzieho určenia a sám seba postaví do centra záujmu. S egoizmom to nemá nič spoločné – oveľa viac spoločného to má so zdravou sebaláskou. Tak pomaly zmeníte svoj uhol pohľadu. Najdôležitejšia otázka už potom nebude: ako môžem vyhovieť tomu, čo mi život prinesie? Ale definujete si svoju vlastnú zodpovednosť: ako odpoviem na to, čo sa na mňa privalí? Som pripravený zastávať tieto odpovede?

Potom už snáď ani nebude dôležité vlastniť najnovší smartfón či mať v obývačke vintage pohovku. S bankovým poradcom sa skrátka pozhovárate telefonicky, namiesto toho, aby ste za ním chodili. A potom si možno na oplátku nájdete aj dvojnásobne viac času na utešovanie sestry. Vytvoríte si tak nevyhnutnú slobodu robiť veci, ktoré považujete za hodnotné. A automaticky sa posuniete o kúsok bližšie k sebe.

O osobnosti

Christoph Schlick je logoterapeut a psychologický poradca. Študoval teológiu a právo a 24 rokov žil v kláštore ako benediktínsky mních. Po svojom vystúpení z rádu založil v roku 2001 „SinnZENTRUM“ v Salzburgu.