Menu

Konzultácia: dotieravý hmyz

4 otázky a 4 odpovede od lekára Prof. DDr. Martina Haditscha.

Home » Život » Konzultácia:dotieravý hmyz - 06.2016

Prof. DDr. Martin Haditsch vysvetľuje, čo môžeme urobiť proti uštipnutiu hmyzom.

Ako sa na dovolenke chrániť pred uštipnutím a bodnutím komármi?

Predovšetkým v južných dovolenkových oblastiach môžu komáre prenášať choroby ako maláriu, horúčku dengue alebo vírus zika. Okná a dvere v ubytovacom zariadení by mali byť vybavené ochranou proti hmyzu. Praktická je aj ochranná sieť proti komárom okolo postele, napríklad cestovná moskytiéra, ktorú dáte do akejkoľvek cestovnej tašky a rýchlo ju upevníte. Prípadné diery môžete prilepiť lepiacou páskou. Klíma by mala byť zapnutá väčšinu dňa, pretože komáre sa vyhýbajú chladným priestorom. Alfa a omega pri ochrane proti hmyzu na voľnom priestranstve je minimalizovanie telesného zápachu tým, že sa čo najčastejšie sprchujete, nosíte impregnované ochranné oblečenie a natierate sa alebo nastriekate účinnými prostriedkami proti hmyzu. Ďalšie tipy ohľadom cestovania do ďalekých krajín získate v cestovno-medicínskej poradni.

Čo robiť pri alergických reakciách?

Alergické reakcie sa najčastejšie prejavia po bodnutí včelou alebo osou. Príznaky sú horúčka, narastajúce opuchy, vyrážky, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, bolesti v oblasti hrudníka a problémy s dýchaním. Žihadlo odstránite pinzetou alebo nechtami. Ak by ste ho vytláčali, pôsobil by jed intenzívnejšie. Miesto bodnutia treba potom umyť a ochladiť. Proti svrbeniu pomáhajú voľnopredajné masti s protialergickými látkami. Kontrolovať by ste sa mali aj pri ochrane proti tetanu. Ak po uhryznutí kliešťom spozorujete krúžkovité začervenania (prípadná borelióza) alebo horúčku (možná kliešťová encefalitída), musíte vyhľadať lekára.

Ako vyzerá ideálna ochrana proti uštipnutiu alebo uhryznutiu hmyzom?

Hmyz priťahujú voňavé kvety, kvitnúce kríky a stromy, opadané ovocie, pot, sladkosti, ako aj parfumy a krikľavé farby. Blúzky a nohavice s dlhými rukávmi, topánky, ponožky a pokrývky hlavy, v ideálnom prípade impregnované ochranou proti komárom, chránia do určitého stupňa. Repelenty proti hmyzu účinkujú po aplikácii na kožu niekoľko hodín. V každom prípade by ste ich aplikáciu mali opakovať, predovšetkým pri letných teplotách a fyzicky náročných činnostiach. Ak pri bodnutí hmyzom dostanete alergickú reakciu, mali by ste pri sebe mať vždy niečo, čím sa preukážete ako alergik, napríklad špeciálny náramok. V prípade núdze musia rodinní členovia alebo prítomní ihneď použiť lieky na recept.

BUCH TIPP Profissimo sviečky proti komárom

Sviečky proti komárom s citrónovou vôňou Profissimo sú vhodné pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť chémii. Neodporúča sa ich používanie vo vonných lampách alebo zle vetraných miestnostiach. Horľavosť 1 sviečky sú približne 4 hodiny.

 

Existuje overený recept proti svrbeniu?

Po bodnutí hmyzom by ste si dané miesto nemali škrabať a mali by ste si ho natrieť chladivým prostriedkom na utíšenie svrbenia, ktorý nesmie chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Zmierniť príznaky po uštipnutí alebo bodnutí hmyzom dokáže aj nejaký prístroj na baterky, ktorý vytvára na danom mieste teplo. Takéto teplo, okolo 50 stupňov, mení štruktúru bielkovinových zlúčenín v jede hmyzu, svrbenie sa nedostaví alebo je aspoň omnoho menšie. V každom prípade by ste teplo mali aplikovať ihneď po uštipnutí. Starý domáci trik, že si na miesto bodnutia priložíte šálku s horúcou vodou, spĺňa ten istý účel, avšak treba dávať pozor na popálenia a obarenia. Zmierniť svrbenie dokáže celý rad domácich trikov. Rozkrojená cibuľa alebo zemiak bránia veľkým opuchom a svrbeniu, pomôže aj octan hlinitý a alpa. Z byliniek je dobrou voľbou rozpučený skorocel. Ten rozmliaždite prstami alebo nechtami, aby pustil šťavu.

Odpovede
Prof. DDr. Martin Haditsch
Odborný lekár pre infektológiu a tropické choroby

Riaditeľ  TravelMedCenters v Leondingu

Mag. Andrea Fallent

Mgr. Andrea Fallent píše pre active beauty od jeho prvého vydania v roku 2003. Oblasti, ktorým sa vyštudovaná veterinárka a žurnalistka venuje, sú zdravie, stravovanie a šport. V spolupráci s medicínskymi expertmi pripravuje rubriku „Opýtali sme sa za vás“, v ktorej sa zaoberá aktuálnymi témami zo sveta zdravia .

Hore
OKViac informácií