Active Beauty
Jarný detox pre pokožku a vlasy
Text: Alexandra Degn

Upratať sa

Jarný detox pre pokožku a vlasy

Chuť na nový začiatok? Teraz je ten najlepší čas zbaviť sa záťaže a oslobodiť pokožku a vlasy od škodlivín z vonkajšieho prostredia.

Klimatické otepľovanie, výfukové plyny, lesné požiare a smog – problémy životného prostredia patria k bežnému dňu pre veľkú časť obyvateľstva a u niektorých prebúdzajú túžbu po lepších opatreniach na ochranu životného prostredia. Tlak na úrady stúpa, no zmena v myslení nastáva aj v mnohých oblastiach denného života, či už ide o znižovanie množstva odpadu napríklad pri nákupe potravín alebo kozmetiky. Pretože znečistenie vzduchu a pod. manipuluje aj s tým najväčším orgánom ľudského tela, s kožou.

Detox pre pokožku

Okrem UV žiarenia sú najväčšími nepriateľmi kože jemný prach, plyny a dym. Zvýšená produkcia mazu, upchaté póry a nečistoty na koži môžu byť následkom týchto škodlivín. Rovnako aj nárast voľných radikálov v tele, ktoré napádajú zdravé molekuly a tým vyvolávajú reťazovú reakciu. To vedie k zápalovým procesom a urýchlenému starnutiu kože. A k tomu sa pridáva aj fakt, že okrem UV žiarenia aj smog a pravdepodobne aj svetlo z obrazoviek môže spôsobiť vznik pigmentových fľakov. Prvú pomoc nájdete na pultoch s kozmetikou vďaka špeciálnym ošetrujúcim produktom, ktoré chránia pokožku a vlasy pred škodlivinami z vonkajšieho prostredia. Ale najdôležitejším krokom je dôkladné čistenie.

Najdôležitejší krok: dôkladný plán čistenia

Čistenie

Večerné odlíčenie by malo byť v podstate samozrejmosťou, pri detoxikácii je dokonca podstatné. Spolu s mejkapom sa zmyjú aj jedy zvonku, ktoré sa na pokožke inak držia.

Píling

Najlepším spôsobom, ako zbaviť póry hlbších nečistôt, je píling. Pílingom sa zbavíte aj odumretých šupiniek kože a pokožka sa znova rozžiari.

Dočistenie

Tonikum vyrovnáva pH pleti a odstraňuje podľa potreby zvyšky vodného kameňa, ktorý zanecháva voda.

Regenerácia

Špeciálne séra a masky regenerujú pokožku, vyrovnávajú miesta s nahromadenou vlhkosťou a posilňujú ochrannú vrstvu, aby bola odolnejšia voči vplyvom prostredia.

Ochrana

Detoxikačné krémy dodávajú živiny, hydratáciu aj antioxidanty, ktoré chránia pred voľnými radikálmi a bránia zápalom.

Detox pre vlasy a pokožku na hlave

Nielen pokožka, ale aj vlasy sú vystavené vonkajšej záťaži, ktorá ich môže pekne potrápiť. Vlhké počasie, UV žiarenie, extrémny chlad a teplo vysušujú a dráždia pokožku na hlave, rovnako ako vodné usadeniny a chlór. K tomu sa pridajú odumreté šupinky pokožky, jedy z okolia, prach a zvyšky stylingových produktov, ktoré sa nahromadia na hlave, zaťažia vlasy a upchajú póry. Hriva pôsobí bez lesku, matne a spľasnuto, niekedy sa zdá aj mastná a pokožka na hlave nás svrbí. Najlepším spôsobom, ako dať do poriadku svoju hrivu, je dôkladné jarné upratanie v štyroch krokoch. Pri ňom sa zmyjú všetky nečistoty z bežného dňa, aby sa vlasom prinavrátil lesk, ľahkosť a sviežosť.

Česanie

Hrubé zvyšky stylingových produktov, ako aj nečistoty a prach sa pred umytím vlasov dôkladne vyčešú.

Píling

Špeciálne vlasové pílingy pomôžu zbaviť pokožku na hlave nánosov a nabudia prekrvenie.

Umytie

Po pílingu do vlasov dvakrát dôkladne vmasírujte šampón a znovu opláchnite. Produkty na detoxikáciu pokožku na hlave optimálne čistia a upokojujú.

Ošetrenie

Nakoniec ide ešte regeneračná maska na vlasy, ktorá intenzívne hydratuje a chráni vlasy pred vonkajšími vplyvmi.

Ako pôsobia škodlivé látky a ktoré produkty pomáhajú

Jemný prach:

Hlavným pôvodcom sú zvyšky po horení a opotrebovanie z dopravy, priemyslu a poľnohospodárstva, avšak aj kúrenie a pyrotechnika zvyšujú zaťaženie. Najjemnejšie častice sú dosť malé na to, aby prenikli do kože, ale aj tie väčšie dokážu poškodiť kožnú bariéru zvonku.

Cigaretový dym:

Zvyšky tabaku sa dostávajú do tela aj cez kožu, nielen inhalovaním. Nikotín a iné obsiahnuté látky poškodzujú prekrvenie a metabolizmus tukov, stúpa počet voľných radikálov v tele a koža rýchlejšie starne.

Ťažké kovy:

Niektoré ťažké kovy, ako napríklad meď a zinok, sú v malom množstve pre život dôležité a škodia až pri predávkovaní. Iné, ako sú olovo, kadmium či ortuť, sú už v minimálnom množstve pre telo vysoko toxické a môžu vyvolať ochorenia kože a padanie vlasov a viesť k poškodeniam na bunkovej úrovni.

Výfukové plyny:

Pri spaľovaní pohonných látok sa okrem iného do ovzdušia dostáva oxid dusnatý, oxid uhličitý, oxid siričitý a polycyklické aromatické uhľovodíky. Sú to látky, ktoré vyvolávajú rakovinu, dráždia oči, pľúca a tráviaci trakt, no navyše ešte odmasťujú kožu a vyvolávajú zápaly.

Ozón:

V stratosfére odráža UV žiarenie, no v blízkosti zeme je ozón zdraviu škodlivý, keď sa počas horúcich dní objaví prostredníctvom reakcie oxidov dusíka a kyslíka ako smog. Kto je veľmi často vystavený smogu, riskuje stúpajúce množstvo voľných radikálov, hyperpigmentáciu a predčasné starnutie kože.

Nestále organické zlúčeniny:

Škodlivé látky vznikajú hlavne vďaka používaniu rozpúšťadiel a tvoria sa v cestnej premávke. Môžu ale vznikať aj prirodzenou cestou, a síce prostredníctvom baktérií alebo plesní v obydliach, či vo forme metánu, ktorý uvoľňujú prežúvavce a ťažobné ložiská pri odvodňovaní.

Modré svetlo:

Vysoko energetické modré svetlo, ktoré vychádza z mobilných telefónov, počítačov a televíznych prijímačov, sa nachádza v svetelnom spektre priamo pri UV žiarení a predpokladá sa, že spôsobuje alergiu na slnko, poruchy pigmentácie a predčasné starnutie kože.