Active Beauty
Jesenná dekorácia: tvorením oslavovať nedokonalosť

Jesenná dekorácia: tvorením oslavovať nedokonalosť

Na jeseň sa postupne lúčime s letom a rekapitulujeme uplynulé mesiace. Pri tvorení jesennej dekorácie to môžeme urobiť pomocou japonského rituálu obzvlášť zaujímavým spôsobom.

Pestrý les je veľký obchod s produktmi na majstrovanie jesennej dekorácie. Z listov, ktoré nazbierame počas prechádzky dokážeme jednoducho vyčarovať štýlové dekorácie. Čo by ste povedali na nápadité svietniky? Aby ste ich vyrobili, zložte priesvitný papier v strede, vložte do neho vylisované a usušené listy a opatrne to celé oviňte okolo pohára s (vonnou) sviečkou. Konce sa jednoducho prilepia jeden o druhý.

 

Alebo na pestré listy nakreslite bielou fixkou umelecké vzory a použite ich ako voľne položenú dekoráciu na stôl. Taktiež skvelý nápad: do vázy naaranžujte konáre s jesenným lístím alebo suchými bobuľami v štýle ikebany. Skvele sa to hodí aj k mandalovej makramee, ktorú ste sami vytvorili. Ak k veci pristupujete radšej s väčším citom a hĺbkou, môžete z jesenného majstrovania spraviť rituál pre pozitívne myšlienky. Japonskou technikou, ktorá oslavuje nedokonalosť podľa motta „Urob zo starého nové“.

Vytvoriť  jesennú dekoráciu a oslavovať nedokonalosť: Kintsugi

Kintsu, čo? Kintsugi je japonská technika opravovania, alebo skôr viac životná filozofia. Hlavná zásada je: oslavovať to pekné v nedokonalom. Pretože pri Kintsugi nejde o to, aby ste nedostatky zakryli, ale aby ste ich vyzdvihli. V zmysle japonskej filozofie Wabi-Sabi zo zen budhizmu sa rozbitý porcelán tmelí čiastočkami zlata alebo striebra. Tak ostanú trhliny viditeľné a hodnota rozbitej keramiky sa dokonca zvýši.

Dať rozbitým veciam novú hodnotu a rásť prostredníctvom neúspechov je niečo, z čoho by sme mohli, najmä túto jeseň, profitovať. Pretože u mnohých neprebehlo tento rok všetko tak, ako si plánovali. Teraz platí, že musíme neuskutočnené sny priaznivo pretvarovať na nové. Túto pozitívnu myšlienku si môžeme pripomínať pomocou jesennej dekorácie Kintsugi. Pri majstrovaní, nielen jesennej dekorácie, patrí osobný rukopis k tomu: vôbec nie je tragédiou, ak sa hotový produkt nebude podobať na predlohu z Pinterestu a podobných stránok.

Ako urobiť Kintsugi

„Hovorí sa, že ľudia starého Japonska boli týmto novým umením takí nadšení, že niektorí svoje riady rozbíjali úmyselne, aby ich mohli pomocou Kintsugi skrášliť“, píše sa v knihe „Kintsugi – umenie zmeniť ťažké časy na zlato“ od Andrea Löhndorf. V nej  sa vysvetľuje to, ako sa dá filozofia Kintsugi uplatniť vo vlastnom živote.

Ak by ste chceli túto japonskú techniku opravy aspoň raz vyskúšať, môžete k tomu pristúpiť profesionálne a zaobstarať si špeciálnu Kintsugi sadu na opravy, napríklad z Japana Home. V nej sa nachádza všetko, čo potrebujete na krátky výlet do oblasti japonského majstrovania medzi vlastnými štyrmi stenami: japonský lepiaci lak, pravý zlatý prášok, drevené paličky, štetec a rukavice.

Sami by ste  mali  vložiť do tohto  iba  jemnocit a trochu trpezlivosti. Pretože ak chcete na jemné línie na rozbitých miestach naniesť krehký lepiaci lak, potrebujete jemnocit. Krátko predtým, ako lepidlo vyschne, sa štetcom nanesie zlatý prášok. Nech sa páči: japonské umelecké dielo je hotové. Ak by to na prvýkrát nemalo až tak dobre vyjsť, tak si spomeňte na filozofiu Wabi-Sabi a oslavujte to pekné v nedokonalosti.