Podporte rovnováhu tela, ducha a mysle
Pre každého tá správna joga
Nie je joga ako joga. A predovšetkým potreby každého jedného človeka sú úplne individuálne. Aby joga mohla účinne podporiť rovnováhu tela, ducha a mysle, mali by ste vopred poznať svoje ciele.
Dnes je jogová scéna tak farebná a rôznorodá, že si každý nájde svoje miesto na žinenke. Športové typy, ktoré milujú dynamické cvičenie, sa môžu vyjašiť v ashtanga, jivamukti alebo power joge. Ak je vám často chladno, pri hot joge sa poriadne zapotíte. Ak chcete cviky robiť celkom presne a precízne, budete v iyengar joge ako doma. Tí unavení si vychutnajú ľahšie cviky vo vini alebo yin joge. Ak sa rýchlo nudíte, získate nové impulzy v novších štýloch ako svalová, acro, hormonálna alebo anusara joga.
Vďaka rôznorodej ponuke si môže každý nájsť svoj štýl a učiteľa, ktorý k nemu pasuje. Pretože len potom bude cvičenie účinne podporovať vlastnú pohodu.
Nemá zmysel horlivo napodobňovať nejakú superpohyblivú, mladučkú instagramovú star alebo špehovať cvičiacich na susednej žinenke. Hodina jogy nie je správne miesto na zdolávanie hranice bolesti alebo na optimalizovanie samého seba.
Koniec s optimalizáciou samého seba
Ak chcete skutočne objaviť poklad tohto tisíce roky starého cvičenia, môžete skúmať svoje telo, dych a ducha podľa možnosti bez hodnotenia a športových cieľov. Na karimatke si smieme dopriať oddych od perfekcionizmu a myslenia na výkon. Správny učiteľ jogy svojich žiakov podporí, aby sa svojmu telu láskyplne priblížili, a to so všetkými svojimi hranicami a možnosťami. Bude ich motivovať k objavovaniu vlastnej jedinečnosti a k jej rešpektovaniu. Ak sami seba lepšie spoznáme, rozvíjame si aj cit na to, čo potrebujeme a čo nám robí dobre.
Tak môže byť joga pre nás šitá ako na mieru. Nájdeme si v nej veľa cvikov, ktoré nám pomôžu dať do rovnováhy to, čo v nej nie je. Môžeme kultivovať pokoj a kľud alebo rozvíjať odvahu a disciplínu. Môžeme dopriať telu po náročnom dni trochu oddychu alebo ho ráno s pôžitkom aktivovať. Vďaka úzkemu spojeniu dychu a nervového systému nás joga účinne podporuje pri odbúravaní stresu a napätia a pri vytváraní zdravej rovnováhy.
Každé telo je jedinečné
Týmto spôsobom môže pozvoľne vzniknúť celistvá rovnováha medzi telom, duchom a mysľou. Pretože cieľ jogy nie je v žiadnom prípade vyformovanie sa do perfektného praclíka. Vysoká ohybnosť pozitívne ovplyvňuje, ako ukazujú štúdie, bolesť a náchylnosť na zranenia, ak nie je podporená náležitými svalmi.. Takže zmysluplné cvičenie jogy by nemalo pozostávať iba z rozťahovania sa, ale aj zabezpečiť dostatok stability a posilnenia. K tomu sa pridá fakt, že každý bok, každá chrbtica a každé koleno je jedinečné a nedá sa začleniť do nejakej šablóny.
Je nezmysel, že každý človek dokáže s dostatočnou výdržou skôr či neskôr zvládnuť všetky ásany (polohy tela). Dobrým príkladom je často rešpektovaný lotosový sed, ktorý chcú zaujať aj tí, čo ním riskujú zdravie svojich kolien alebo ho dokonca ničia. Pritom k osvieteniu ich to neposunie ani o krok bližšie.
Cieľom je uvoľnený duch. Keď sa orientujeme podľa najdôležitejšieho základného písma, „jogovými sútrami“ od Pataňdžaliho, je cieľ úplne iný. Ide o upokojenie vĺn ducha. Telesné cvičenie je len jedným krokom na ceste k tomuto cieľu. Niekedy je jogín, ktorý uvoľnene leží na chrbte, tomuto cieľu bližšie ako náruživý sused na karimatke v lotosovom sede. Predtým, ako začneme s cvičením, by sme si mali ujasniť, o čo nám v skutočnosti ide. Alebo ste si už niekedy pomysleli, keby viem teraz spraviť špagát, o čo ľahšie by všetko bolo?
Ak si vieme vybudovať viac bdelosti, pokoja a lásky k samému sebe, zlepšiť vnímanie tela a náš cit pre tok dychu a konštruktívnejšie zaobchádzať s myšlienkami a pocitmi, naozaj zlepšíme kvalitu nášho života. Dokážeme stabilnejšie prechádzať búrkami života a naše telo ostane dlho zdravé a v rovnováhe
Tipy na vaše osobné cvičenie
Robte malé kroky: Ak chcete začať s pravidelným cvičením jogy doma, nedávajte si veľké predsavzatia. Často sa nepodarí rozvinúť pozitívne návyky len preto, že sme si kládli latku príliš vysoko. Radšej cvičte päťkrát po 15 minút týždenne ako jedenkrát po 60 minút.
Vnútorný postoj sa ráta: Pokúste sa tešiť z toho, čo už viete a pričom sa cítite dobre, nerozčuľujte sa nad tým, čo sa vám ešte nedarí. Objavte svoju jedinečnosť namiesto porovnávania sa s ostatnými. Rozhodujúce je, a akým vnútorným postojom cvičíte, nie či dokážete jednotlivé ásany.
Dych je vaším kompasom: Či ste sa rozhodli pre správne cvičenie, to Vám ukáže váš dych. Mal by plynúť pokojne, dlho a rovnomerne. Keď vám napriek tomu dochádza dych, dýchate s tlakom alebo vzduch zadŕžate, chcete toho príliš veľa. Tak sa váš duša neupokojí a telo si neoddýchne.
Zvoľte si správneho sprievodcu na cestu: Vyskúšajte toľko učiteľov a hodín jogy, koľko potrebujete na to, aby ste našli niekoho, kto vás bude kompetentne a motivačne sprevádzať. Mal by vám vedieť ponúknuť varianty, ak sa v nejakej polohe necítite dobre alebo ak narazíte na telesné hranice, a mal by akceptovať vaše individuálne predpoklady.
Pohybujte sa opatrne
Zaujmite polohu v lehu na chrbte, nohy od seba, ruky vedľa tela. Zatvorte oči a pozorujte rytmus vášho dýchania.
Spojte dych s pohybom: Pri nádychu zodvihnite pravú ruku nad hlavu. S výdychom ju opäť položte vedľa tela. To isté opakujte s ľavou rukou. Potom hýbte s oboma rukami naraz, nad hlavu a späť. Počas cvičenia si vychutnajte jeden nádych medzi opakovaniami.
Pokúste sa tento pohyb čo najlepšie skoordinovať s vaším dýchaním. Nejde o perfekciu, ale o to, aby ste ostali sústredení a pritom vedome vnímali telesné cítenie. Úplne pozvoľne sa bude vaše dýchanie spomaľovať, čím sa upokojí aj nervová sústava.
Oddych od bežného dňa
Tento cvik môžete využiť vždy, keď chcete zredukovať stres. Môžete ho robiť v stoji, sede a lehu a všade.
Ak je to možné, zatvorte oči. Precíťte, ako vám prúdi vzduch nosom smerom dovnútra a von. Precíťte tri až päť nádychov, ako sa vám zdvíha a klesá hruď a brucho. Rátajte v mysli pri nádychu a v rovnakom tempe aj pri výdychu do päť, aby nádych a výdych plynuli rovnomerne. Takto to robte päť až desať nádychov. Ak je vám to príliš jednoduché, predĺžte výdych a rátajte pri nádychu do päť, pri výdychu do sedem. Ak by ste mali lapať po dychu, vráťte sa k rátaniu do päť.
Po troch až piatich minútach môžete prestať rátať, doprajte si ešte dva či tri uvoľnené nádychy a pokojne sa vráťte späť do vášho dňa. Toto cvičenie môže uľahčiť zaspávanie, ak ho budete praktizovať večer v posteli.
3 jogové cviky na vnútornú a vonkajšiu rovnováhu
Máme pre vás 3 cvičenia z jogy:
1. Mačka
Východzia pozícia je postoj na všetkých štyroch. S nádychom vystrite ľavú nohu dozadu a pravú ruku dopredu. Vydržte jeden nádych a zľahka sa natiahnite do dĺžky, potom s výdychom priložte nohu a ruku späť a pohľad nechajte klesnúť smerom k bruchu. Opakujte s druhou nohou a rukou a každú stranu precvičte dvanásťkrát. Čím pomalšie cvičenie spravíte, tým efektívnejšie bude pôsobiť proti stresu a precvičovať rovnováhu.
2. Ťava
Východzia pozícia je postoj na kolenách. Teraz pravou rukou chyťte pravú pätu a ľavou rukou ľavú pätu. Dôležité je, aby ste nepreniesli celú váhu na ruky, slúžia len ako malé pomôcky na rovnováhu! Potom pomaly a opatrne (!) zakloňte hlavu a prehnite chrbát. Vydržte v tejto polohe 5 nádychov a potom opatrne uvoľnite, začnite s hlavou. Opakujte trikrát.
3. Nataraja – Lord of the dance
Toto cvičenie je jednoduché na rovnováhu a teda a vhodné aj pre začiatočníkov. Východzia pozícia je v priamom stoji, nohy sú na šírku bokov. Teraz uchopte ľavou rukou ľavú nohu za členok z vonkajšej strany. Pravú ruku natiahneme smerom dopredu nahor. S veľkým nádychom prehneme chrbát– dôležité je vnímať vlastné telo a v žiadnom prípade neprekračovať individuálnu hranicu bolesti. Nohu, na ktorej stojíte, majte zľahka ohnutú. Cieľom je, aby ruka, ktorá drží nohu, bola vystretá. Opakujte trikrát na každej strane.