Menu

Konečne dovolenka! Ako ju prežije vzťah?

Sedem stratégií, aby ste sa aj z dovolenky vrátili ako pár.

Home » Život » Duševné zdravie » Konečne dovolenka! Ako ju prežije vzťah? - 09.2019

To, že cestujete na dovolenku, ešte ani zďaleka neznamená, že všedný deň so všetkými jeho nástrahami skutočne necháte doma. Niektoré vzťahy dokáže dovolenka poriadne preveriť. Vzťahová koučka Hilde Fehrová pozná najlepšie stratégie pre páry, aby prežili vydarenú pohodovú dovolenku – a aby sa aj domov vrátili ako pár.

Potreby berte vážne, neposudzujte ich

Nejestvujú žiadne rozumné a žiadne hlúpe priania, ale nanajvýš odlišné, ktoré sú však rovnako dôležité a chcú byť splnené.

Berte partnera takého aký je

Plané kompromisy a vynútené spoločné záujmy vedú len k problémom. Lepšie sú rešpektujúce riešenia, s ktorými sú spokojné obidve strany.

Doprajte si čas aj pre seba

Fázy, v ktorých sa plnia vlastné očakávania namiesto neustáleho prispôsobovania sa, sú rovnako dôležité ako spoločne strávený čas. Tak má každý priestor naplniť svoje potreby. Neustále prispôsobovanie len kvôli splneniu hollywoodskeho klišé o dovolenke snov v dôvernej dvojici v skutočnom živote zaručene nikoho neuspokojí.

Odveďte pozornosť preč od problémov

Ak sa budete sústrediť na budovanie vzájomného pravého spojenia namiesto valcovania problémov, problémy sa bez veľkého pričinenia stanú nedôležitými.

Vopred si ujasnite ciele

Aby sa z dovolenky nestala skúška vzťahu, mali by páry už pri jej plánovaní spolu jasne komunikovať. Inak bude na dovolenke permanentne dochádzať ku kompromisom, pri ktorých má každý pocit, že si neustále musí niečo odriekať. A to nikoho neurobí šťastným.

Nepotláčajte konflikty všetkými možnými spôsobmi

Kto na dovolenke potláča konflikty všetkými možnými prostriedkami, príde domov príslušne neoddýchnutý. Neustále balansovať medzi vlastnými prianiami a partnerovými snami, len aby ste sa nepochytili, môže byť neznesiteľné aj v tom najkrajšom prostredí. Oveľa dôležitejšie je sústrediť sa na to, čo vás spája a vytvára blízkosť, napríklad dobré rozhovory a pravé spoločné vášne, a toto pestovať.

Dovolenka ako príležitosť nového spoznávania

Ak budete dovolenku vnímať ako príležitosť navzájom sa nanovo spoznávať, namiesto živenia starých konfliktov, nielenže výrazne umocníte jej zotavovací efekt, ale aj trvalo posilníte vzťah. Aj po návrate z dovolenky si na seba nezabudnite vyhradiť v nabitom kalendári čas na upevňovanie vzťahu, napríklad spoločnými aktivitami. Pozitívne pocity z dovolenky tak budú ešte dlho pretrvávať a v neposlednom rade to zlepší aj kvalitu vzťahu.

Hore
OKViac informácií