Active Beauty
Koniec prázdnin: škola (opäť) volá

Koniec prázdnin: škola (opäť) volá

Dlhé týždne strávené hraním, zábavou a oddychom – potom opäť zazvoní budík. Čo robiť, aby sa deti po konci prázdnin opäť naštartovali? 5 nápomocných tipov od odborníčky.

Počas prázdnin čas nehrá žiadnu rolu (iba ak sa prechodne vyskytne nuda) a predsa – alebo práve preto – uplynie pre mnohé deti ako voda. Bojíte sa konca prázdnin? Nikto sa nemusí: s niekoľkými tipmi a trikmi od odborníčky zostanú deti motivované a čoskoro budú opäť pripravené na začiatok školy. Jeden tip dopredu: väčší poriadok v detskej izbe je dobrý začiatok.

5 tipov na koniec prázdnin: takto to budú mať deti ľahšie

  1. Zopakovať si učivo z minulého roka

Aby učivo posledného školského roka pomedzi tú všetku prázdninovú zábavu úplne neupadlo do zabudnutia, odporúča sa, aby sa ku koncu prázdnin zopakovalo. Ako dlho a v akej intenzite, je u každého dieťaťa iné, hovorí poradkyňa pre rodiny a obchod Linda Syllaba z vlastnej skúsenosti: „Moje deti sú, čo sa tohto týka, ako deň a noc. U jedného viem, že sa o to postará sám, pri tom druhom si musím vymyslieť stratégiu. Dohoda je, že sa počas siedmeho až deviateho týždňa prázdnin bude zaoberať učivom každý deň desať minút.“ Úlohou rodičov je, aby svoje deti poznali a vedeli odhadnúť.

  1. Zbierať pekné momenty

Nápad, ktorý môže napomôcť tomu, aby sa deti tešili na nový školský rok, je, že spoločne pripravíte pohár na momenty. V ňom sa na papieri zozbierajú pekné momenty, ktoré sa stali počas školského roka. Tak deti uvidia, že v škole nejde iba o (niekedy otravné) učenie a môžu sa zas a znova tešiť na nové momenty. „Podľa mňa je to dobrý nápad, pozrieť si peknú revue“, hovorí Linda.

  1. Podchytiť záujmy a učiť sa hravo

Najviac sa deti naučia, keď ich to baví. Prázdniny na to ponúkajú dobrú príležitosť: „Keď sa dieťa odrazu zaujíma o niečo určité, ako napríklad o Rimanov, tak sa jednoznačne otvorí okno na vzdelávanie sa na túto tému“, hovorí Linda. Radí, aby sa takéto záujmy podchytili a aby sa, nielen na konci prázdnin, preniesli do školských oblastí a úloh. Matematické príklady s antickými mečmi alebo diktáty o rímskej histórii by mohli pomôcť pri učení prostredníctvom hry.

  1. Zmena školy: motivovanie namiesto vzbudzovania strachu

Po dlhých prázdninách je výzvou ísť zase do školy. Ešte väčšou výzvou však pre niektoré deti je to, že menia školu alebo idú do školy prvýkrát.  Rodičia môžu svoje deti na to pripraviť už pred koncom prázdnin pozitívnym postojom. „Mnoho detí je radostne vzrušených, keď idú do novej školy, preto je dôležité, aby aj vyjadrovanie sa bolo pozitívne“, radí odborníčka. Výroky ako „až teraz začína skutočný život“ by mohli deti zneistiť.

  1. Veriť schopnostiam detí

Niektoré deti sú uvedomelejšie ako iné, avšak všetky sa už na základnej škole naučia sami seba zorganizovať, je presvedčená Linda. „Preto by rodičia nemali byť neustále v strese a pod tlakom z očakávania. Zdravé dieťa má chuť sa učiť.“ Ako ich krok za krokom viesť k ich autonómii už aj počas prázdnin: vyžaduje si to povzbudenie a dôveru. Ale z dlhodobého hľadiska to posilní sebavedomie dieťaťa.