Menu

Kontrastný Balkán

Cestovné tipy k susedom.

Home » Inšpirácia » Cestovanie a cestovné tipy » Kontrastný Balkán - 02.2018

Miesta, ktoré prebúdzajú objaviteľského ducha. Sú ešte také v Európe? Áno, a dokonca hneď za rohom!

Bulharsko: Jemná vôňa ruží a trpký morský vánok

Ak cestujete do Bulharska, všimnete si rôzne kontrasty. Hrazdené domy v tradičnom štýle sa striedajú so socialistickými panelákmi. Južne od balkánskeho pohoria sa nachádza Údolie ruží, kde sa pestujú damascénske ruže. V júni sú polia plné malých ružových kvetov, z ktorých sa destiluje éterický olej na výrobu parfumov. Na východe sa rozprestiera približne 370 kilometerov dlhé pobrežie Čierneho mora s mnohými skvelými pieskovými plážami.

Okolie Varny je obľúbené u turistov a párty ľudí, v okolí Burgasu sa ešte nájdu pokojnejšie zátoky. V hlavnom meste Sofii sú viditeľné stopy z čias antiky rovnako ako tie z čias komunizmu. Okrem nich natrafíme dnes aj na streetart, kaviarne a malé obchodíky. Plovdiv, druhé najväčšie mesto, bude európskym hlavným mestom kultúry v roku 2019.

Jeho dejiny siahajú do obdobia 4000 rokov pred Kristom, a je uznané ako najstaršie mesto Európy. Historické centrum zahŕňa medzi iným aj rímsky amfiteáter.

Tajný tip redakcie: Nessebar
Nachádza sa na polostrove, celé miesto je chránené ako pamiatka a s pevninou spojené len úzkou hrádzou. Okrem toho je zaujímavé pre milovníkov slnka. Nessebarská pláž je najkrajšia na celom pobreží Čierneho mora. Myslite teda pri najbližšom plánovaní dovolenky na naše slová: Nessebar vás nesklame!

Rumunsko: Pokojné vody a obrovské bulváry

Rumunskom preteká Dunaj a v troch hlavných kanáloch ústi do Čierneho mora. Spolu s mnohými vedľajšími ramenami, vnútornými jazerami, ostrovmi a prístavnými miestami tvoria Dunajskú deltu veľkú 6 000 kilometrov štvorcových, svetové dedičstvo UNESCO. Väčšina je chránená prírodná rezervácia, raj pre ornitológov. Žije tu viac ako 300 druhov vtákov, medzi nimi kormorány, pelikány, bociany a divé kačky.

Úplne inak sa prezentuje hlavné mesto Bukurešť s rozľahlými bulvármi, nad­dimenzionálnymi reklamnými tabuľami a nikdy neutíchajúcim hlukom dopravy. Palác parlamentu na konci bulváru Unirii bol vybudovaný v osemdesiatych rokoch za vtedajšieho socialistického režimu a plochou je to najväčšia budova na Zemi. Dnes sa vnútri nachádza Národné múzeum súčasného umenia.

Historické centrum Bukurešti sa volá Lipscani (Lipsca je po rumunsky Lipsko), kedysi tu nemeckí kupci predávali svoj tovar.

Tajný tip redakcie: Sedmohradsko
Takmer v centre krajiny sa nachádza región Sedmohradsko. Môžete ho poznať z hrôzostrašných filmov a pod menom Transylvánia. Tým naozaj odvážnym odporúčame výlet k zámku Bran, k pevnosti jediného skutočného grófa, a to v noci. Desivé nie je mestečko Segešvár, ktoré sa tiež nachádza v Sedmohradsku. Domčeky sa tu zachovali v ich pestrých pastelových farbách a v kľukatých, malebných uličkách človek zabudne na okolitý svet.

Srbsko: Tiché kláštory a čulá atmosféra

Lesy, vínne révy a ovocné stromy: náhorná plošina Fruška Gora sa nachádza asi hodinu a pol jazdy autom od Nového Sadu, druhého najväčšieho mesta Srbska. Popri vľúdnej krajine v blízkosti mesta je známa predovšetkým pätnástimi srbsko-ortodoxnými kláštormi, ktoré sa tu nachádzajú.

Novi Sad, druhé najväčšie mesto krajiny, bude v roku 2021 vyhlásené ako prvé mesto mimo EÚ za Európske hlavné mesto kultúry. Hlavné mesto Srbska Belehrad má za sebou zdrvujúce dejiny. Bolo zničené a znovu vybudované viac ako 40-krát. Keď ste tam, cítite neustále prítomného ducha zmien.

Belehrad je zmes socialistických panelákov na okraji mesta, reštauračných a párty lodí na riekach Dunaj a Sáva, medzi nimi driemu historické budovy obklopené modernými sklenými stavbami. V jednom z nenápadných starých domov s opadávajúcou omietkou sa môže nachádzať moderná prvotriedna reštaurácia. Alebo tanečný klub s barom, maľbách na stenách a živou hudbou. Pri západe slnka sa ľudia stretávajú na hore s hradom Kalemegdan, z ktorého majú výhľad na novomesto Nový Belehrad ponad sútok Sávy a Dunaja.

Tajný tip redakcie: Niš
Tretie najväčšie mesto Srbska Niš láka kultúrnou rozmanitosťou, historickým jadrom mesta a impozantnými stavbami. Mesto leží na rieke Nišava, ktorej dlhá nábrežná promenáda láka k romantickým prechádzkam. Ak je Srbsko tajný tip Balkánu,“ potom je Niš neznámy diamant. Aj v zime je Niš je dobrý tip, toto historické mesto vyžaruje neodolateľný šarm, aj keď je zasnežené.

Macedónsko: Nedotknutá príroda a orientálna atmosféra

30 kilometrov. Taký dlhý je macedónsky známy prírodný div, Ohridské jazero. Priezračná, tichá voda, obklopená okolitými horami, magicky priťahuje ľudí už od nepamäti. Jedinečný ekosystém ukrýva veľa endemických rastlinných a živočíšnych druhov. Ohridské jazero je jedno z tých najhlbších a najstarších jazier v Európe a spadá pod svetové dedičstvo UNESCO.

Aj inde sa Macedónsko prezentuje ako zelený, neobjavený klenot. Ak cestujete po tejto malej krajine, máte výhľad najmä na mierne pahorky, lesy a vinice. Rozjímať budete aj pri prechádzke v kaňone­ Matka. Leží len 15 kilometrov od hlavného mesta Skopje.

Po dĺžke šiestich kilometrov sa ním kľukatí rieka Treska, ktorá jsa  končí hrádzou. Buď sa prejdete peši po úzkom chodníčku alebo si požičiate kajak, aby ste splavili rieku. Len kúsok je to autobusom do hlavného mesta Skopje, kde na vás zapôsobí starý most nad riekou Vardar a osmanská štvrť s tržnicou, Starý Bazár.

Tajný tip redakcie: Vevchani
Dedinka Vevchani leží vo výške 900 mnm. na úpätí hory Jablanica. Ak je nejaká dedina historická, tak potom táto. Založená bola medzi šiestym a ôsmym storočím a nachádza sa tu veľa budov, ktoré lákajú čarom dejín. Okrem toho treba spomenúť karneval konajúci sa vo Vevchani. Od roku 1400 sa karneval tradične oslavuje s po domácky vyrobenými maskami 13. januára, v deň, kedy sa podľa juliánskeho kalendára lúči starý rok s novým.

Hore
OKViac informácií