Menu

Lekár o intelerancii na laktózu

Internista vysvetľuje.

Home » Život » Zdravie » Lekár o intelerancii na laktózu - 02.2018

 

Čo presne znamená intolerancia na laktózu?

Laktóza, nazývaná aj mliečny cukor, je zložkou mlieka, ktorá vďaka enzýmu laktáza v tenkom čreve pomáha lepšej stráviteľnosti. Ak enzým laktáza v tele chýba, prúdi nestrávená laktóza do hrubého čreva, kde pôsobením črevných baktérií kvasí. To spôsobuje plynatosť a tvorbu organických kyselín, ktoré sú zodpovedné za nadúvanie, kŕče a hnačku. Až 20 percent obyvateľstva v našich zemepisných šírkach trpí v dospelosti laktózovou intoleranciou (alergiou na mliečny cukor), pričom únosné množstvo mlieka je u každého individuálne.

 

Ako sa laktózová intolerancia diagnostikuje?

Diagnózu možno určiť dychovým testom, ktorý zvyčajne vykoná internista alebo alergiológ. Pacient vypije pohár vody s prídavkom laktózy. Následne sa v niekoľkých intervaloch pomocou merného prístroja zisťuje podiel vodíka v dychu. Nárast hodnôt vydychovaného vodíka je známkou možnej laktózovej intolerancie. Minimálne 8 hodín pred testom (približne od 19. hodiny predchádzajúceho dňa) by pacient nemal jesť a mal by piť len vodu z kohútika. Okrem toho by sa mal vyhnúť fajčeniu a žutiu žuvačiek. Prípadné ďalšie opatrenia stanoví ošetrujúci lekár.

 

Na čo si dať pri intolerancii na laktózu pozor?

Pacient sa buď vzdá potravín s obsahom laktózy, ktoré mu spôsobujú ťažkosti, alebo užíva enzým laktázu vo forme prášku alebo kapsúl, vďaka čomu je schopný stráviť mliečny cukor. Tento liek musí pacient užiť pred jedlom s obsahom laktózy. Nemožno zabúdať, že laktózu obsahuje množstvo hotových výrobkov, napríklad sušienky, čokoláda, omáčky, ale aj niektoré lieky. Náhrady mlieka z kokosu, sóje alebo ryže laktózu neobsahujú. Výrobky z kozieho alebo ovčieho mlieka nie sú vhodnou alternatívou. Taktiež obsahujú laktózu. Obsah laktózy v liečivách je zvyčajne taký nízky, že pacientovi nespôsobuje žiadne ťažkosti.

 

 

Hore
OKViac informácií