Active Beauty
Krátke cesty k vlastnému ja

Krátke cesty k vlastnému ja

Obsah
Joga v horách
Meditácia
Turistika
Wellness pre dušu
Fotografické kurzy a kurzy kreatívneho písania
Zážitok z divočiny

Každý človek je iný. Všetci však potrebujeme odpočinok. Najdôležitejšie je nájsť spôsob relaxu, ktorý nám vyhovuje.

Pravidelný odpočinok posilňuje naše vnútro. Je základom regenerácie a odolnosti. Z nich môžeme následne čerpať v ťažkých časoch. Počas odpočinku máme možnosť nadýchnuť sa čerstvého vzduchu, utriediť si myšlienky, načerpať inšpiráciu a tak trochu aj nájsť samého seba. V súčasnosti sme neustále konfrontovaní s reklamou a lákavými ponukami. Vonkajší svet má na nás veľký vplyv a často spôsobuje, že sa vzďaľujeme svojmu vnútru. Niekedy je však dobré zahĺbiť sa do seba a vnímať, čo sa nám naše telo snaží povedať. Niekoľkodenný odpočinok nám umožní prestať sledovať vonkajší svet a zamerať sa na svoju duchovnú stránku. Aspoň na krátky čas uniknúť z reality všedných dní. Získame tak odstup a pochopíme vlastné potreby.

 

UPOKOJENIE. To, kedy je vhodný aký typ odpočinku, závisí od typu osobnosti, povolania a životnej situácie.

Bez ohľadu na to, pre čo sa rozhodnete: Najdôležitejšie je nájsť vnútorný pokoj. Únik pred neustálym prívalom informácií si vyžaduje vhodné miesto, pokoj a ticho. Skvelým miestom na načerpanie inšpirácie môže byť vrchol kopca. Tam na seba môžete nechať pôsobiť všetky prírodné živly a uniknúť svetu ľudí. Potreba zahľadieť sa do svojho vnútra zväčša príde sama od seba. Účinný odpočinok si však nemožno zamieňať s pasivitou. Hoci aj taká masáž v prestávke medzi jednotlivými aktivitami nášmu telu prospeje. V kontexte je však dôležité zostať aktívnym. Dopriať si starostlivosť inej osoby je síce príjemné, tým sa však od nej stávame závislými. Umenie vydareného, hlbokého odpočinku spočíva v schopnosti postarať sa o seba samého. To môžeme docieliť spojením s prírodou a okolím, s inými ľuďmi alebo so sebou samými.

Joga v horách: Nájdite pokoj vo svojom vnútri

Započúvajte sa do hlasu svojho vnútra a zosúlaďte svoje pohyby s dychom: Joga vám pomôže objaviť hlas svojho vnútra a zharmonizovať telo a ducha. V obklopení majestátnych hôr má toto cvičenie úplne iný účinok ako medzi vlastnými štyrmi stenami.

Joga na Slovensku:    joga.sk, martindojcar.com, powerjoga.sk

Joga v prírode, okrem iných aj v Srbsku a Čiernej Hore: myyogicadventure.com

Jogové pobyty v Európe a vo svete: bookyogaretreats.com

Meditácia: Vedomé ponorenie do ticha

Skúste raz jednoducho sledovať rytmus vlastného dychu: Meditačné cvičenia zamerané na vnímavosť a sústredenie vám pomôžu upokojiť myseľ. Na Slovensku nájdete meditačné centrá s ponukou týždenných kurzov alebo niekoľkodenných workshopov.

Meditácia na Slovensku: javorie.com

Meditácia v Európe a vo svete: indigourlaub.com

Chcete vyskúšať niečo naozaj špeciálne? Skúste dlhodobý pobyt v tme: pobytyvtme.sk

Turistika: Objavte sami seba v pohybe

Utíši chuť na pohyb a pôsobí ako meditácia: Celodenná turistika rozvíja telo a ducha v jednom rytme. Krásy krajiny povzbudzujú naše zmysly. To dôležité vypláva na povrch samo. Na turistiku toho nepotrebujete veľa. Stačí správne vybavenie a trocha kondície. Prenocovať môžete v jednoduchých horských chatách. Existuje nespočetné množstvo možností.

Národný park Slovenský Raj: slovakia.travel/narodny-park-slovensky-raj

Turistika v Rakúsku: alpenverein.at, weitwanderwege.com, almenrausch.at

Turistika v chorvátskom pohorí Velebit: adriagate.com/Chorvatsko-sk/Park-prirody-Pohorie-Velebit

Wellness pre dušu: Ošetrujúce procedúry pre telo aj dušu

Dni vo wellness centre často trávime v spoločnosti partnera alebo kamarátok. Ak sa chcete nielen uvoľniť, ale dopriať si aj dostatok času na ponorenie do vlastného vnútra, skúste si pre zmenu vychutnať odpočinok osamote. Určite vám zostane dostatok času aj na masáž, procedúry, čítanie alebo sladké ničnerobenie.

Wellness v Európe: Wellness centrá v susedných krajinách, akými sú Rakúsko, Česko a Poľsko, ponúkajú zahraničným turistom príjemný pomer ceny a kvality.

slovakia.travel/co-vidiet-a-robit/kupele-a-relax
spa.cz
sunflowers.sk

Fotografické kurzy a kurzy kreatívneho písania: Nazbierajte zážitky a vyjadrite svoju kreativitu

Písanie a fotografia patria k formám vyjadrovania, na ktoré si musíme dopriať dostatok času. Nejde len o správnu techniku, ale aj o zachytenie nálad a emócií. Často pociťujeme túžbu vytvoriť vlastné umelecké dielo, no nevieme, ako začať. Fotografické kurzy a kurzy kreatívneho písania môžu byť tým správnym impulzom a zdrojom nenásilnej inšpirácie.

Písanie:  skolenia.sk

Fotografia: photovia.sk

Zážitok z divočiny: Priblížte sa prírode a svojmu vnútru

Lúky a lesy sú zdrojom energie a pomáhajú nám prebudiť naše zmysly a nájsť nový smer. Existuje mnoho možností na strávenie víkendu v útrobách nedotknutej prírody: môžete stráviť čas v domácich národných a prírodných parkoch, vydať sa na miesta s jedinečnou energiou alebo sa zúčastniť komentovaných prechádzok prírodou zameraných na vzdelávanie o rastlinách a liečivých bylinách. Počas pobytu na čerstvom vzduchu sa zahĺbite do svojho vnútra.

Zážitky v slovenskej prírode: stanuj.sk/kempovanie-a-stanovanie-na-slovensku/

Zážitky v prírode naprieč Európou: Kempovanie v jednom z piatich národných parkov Čiernej hory – montenegro.travel, pozorovanie zvierat v Bulharsku – traventuria.com; jaskyne a rokliny rumunských Karpát – polenta-reisen.at.