Menu

Kreatívna debnička: 7 tipov ako nechať deti tvoriť

Kreatívna debnička môže deťom ponúknuť veľa zábavy a dobrodružstva.

Home » Rodina » Kreatívna debnička: 7 tipov ako nechať deti tvoriť - 04.2020

Modrá líška? Lietajúce auto? Prečo nie? Rodičia občas mávajú tendenciu dávať deťom pri tvorení konkrétne pokyny. Debnička plná pomôcok na kreatívne tvorenie, kreslenie, stavanie či rôzne vyrábanie, môže deťom ponúknuť omnoho viac zábavy: zmysluplné dobrodružstvo bez pokynov.

Tvorenie trénuje zmysly, jemné motorické zručnosti a kreativitu. Predovšetkým kreativita sa podporuje tým, že dieťa necháte tvoriť. A vedeli ste, že by ste mali šetriť nielen úlohami, ale aj chválou?

Kreatívna debnička: 7 tipov pre voľné tvorenie

Tip 1: Nechajte deti jednoducho tvoriť

Aj keď to možno zo svojho detstva poznáte inak – deti nepotrebujú k tvoreniu vždy presné pokyny alebo mamu či otca, ktorý pri nich sedí. Tvorivé knihy s návodmi pokojne nechajte na polici a nechajte najmenších, nech si jednoducho vyskúšajú robiť veci sami. Týmto spôsobom sa podporuje ich kreativita a samostatnosť. A kto hovorí, že žaba musí byť zelená alebo že dom nemôže mať krídla? Tešte sa na prekvapivé výsledky!

Tip 2: Pripravte si kreatívnu debničku

Poskytnite svojim deťom pestrý výber materiálov, ktorý budú mať vždy uložený v kreatívnej debničke, krabici alebo zásuvke, aby mohli malí umelci kedykoľvek realizovať svoje často spontánne nápady. Všetky materiály však nemusia byť vo veselých farbách a nevyhnutne z kreatívneho obchodu. Práve tie najbanálnejšie veci sú pre deti často fascinujúce. Či už sú to kartónové obaly na vajíčka, tégliky od jogurtov, rolky z toaletného papiera, papierové taniere, gombíky, perly alebo kamene: šup s tým do kreatívnej krabice! Samozrejme, chýbať by nemal ani papier, ceruzky, lepidlo a detské nožnice. U malých kreatívnych umelcov sú veľmi obľúbené aj farebné dekoračné stuhy.

Tip 3: Vyskúšanie namiesto pokynov

Pre deti znamená tvorenie dve veci: zábavu a hru. Prísne pravidlá uberajú deťom nielen na radosti, ale im aj nechávajú menej priestoru na hranie. Ak to necháte len na najmenších, materiál z kreatívnej debničky bude určite využitý kreatívne. Nápady, čo sa dá z vecí vytvoriť, často vznikajú už vtedy, keď sa deti vecí dotknú a ohmatávajú ich.

Tip 4: Môže to byť trochu neplánované

Rozlúčte sa s prísnym kolobehom: tvorenie – upratovanie – hra. Prečo by sa deti nemali hrať so svojím výtvorom ihneď? Možno práve tak prídu na ďalšie nápady, ako svoje dielo vylepšiť. Je dobré, ak kreatívne náradie ešte nie je upratané, ale stále pripravené na použitie. Detská fantázia nepozná hranice ani prísne pravidlá – tak sa zaraz môže zmeniť žaba na princeznú alebo urobiť testovacia jazda pri prerábaní krabice na auto.

Tip 5: Povzbudenie áno, očakávanie nie

Ak chce vaše dieťa naozaj vyrobiť líšku alebo sa na vás spýtavo pozrie, čo má robiť s papierovým tanierom, môžete mu dať niekoľko tipov. Či už ukážete dieťaťu obrázok hotovej líšky z papierového taniera alebo mu približne vysvetlíte, čo by malo robiť – pre rodičov neexistujú prísne pravidlá. Jediná dôležitá vec je: nemajte príliš veľké očakávania, pokiaľ ide o výsledok. Ak sa líška zmení na králika alebo na niečo nedefinovateľné, je to v poriadku.

Tip 6: Vytvorte priestor

Kreatívna debnička pre deti vytvára priestor aj pre tých najmenších. V každom prípade, ostaňte v blízkosti dychtivých nadšencov, potom budete po ruke, ak skončí lepidlo vo vlasoch alebo farba na koberci. Je však dôležité, aby ste zasahovali čo najmenej – pokiaľ vás dieťa nepoprosí o pomoc.

Tip 7: Dôverujte deťom

Je zrejmé, že ostré nožnice, sekundové lepidlo či nezmývateľné fixky nepatria do kreatívnej debničky pre deti. Špeciálne detské nožnice, lepiaca tyčinka alebo pastelky, by však mladým kreatívnym umelcom mali byť k dispozícii. Veď aká by to bola kreatívna sloboda bez zmysluplného „náradia“? A nebojte sa, môžete svojim deťom pokojne dôverovať. Pretože k malým úrazom môže prísť tak pri hre v záhrade, ako aj pri kreatívnom tvorení – to jednoducho patrí k objavovaniu sveta.

Hore
OKViac informácií