Menu

Cesta k sebe samej

Kreatívny oddych zlepšuje pozornosť.

Home » Život » Poradca » Cesta k sebe samej - 08.2017

Vnútorny pokoj nájdete často úplne blízko: Ak raz budete okolie, na ktoré ste zvyknuté, vnímať vedome, ostanete prekvapené, ako vás pár dní doma dokáže naplniť.

„Keď som začal skutočne milovať sám seba, pochopil som, že vždy, pri každej príležitosti, som v správnom čase na správnom mieste,“ povedal raz Charlie Chaplin. Aj keď znejú New York, Kapské Mesto alebo Naí Dílí lákavo a dobrodružne, práve cesta k sebe samej je tá, ktorá môže byť najplnohodnotnejšia.

Ak si vezmete k srdcu slová Charlieho Chaplina, postačí vám k obohacujúcej dovolenke hľadať len vo vašom okolí. Vnútorný pokoj dosiahnete možno už počas prechádzky po lese alebo relaxačného dňa pri blízkom jazere. Väčšinou nie je jednoduché nájsť pokoj, preto sa oplatí ísť k nemu vedome kúsok po kúsku, napríklad kreatívnou činnosťou, ktorá privedie vaše myšlienky na inú cestu a vy vypnete.

Kreativita uvoľňuje

Hojdať sa v kresle a dlhé hodiny štrikovať sveter, pliesť košík alebo pracovať v záhrade. Vďaka čomu sú mnohí starí rodičia šťastní, pripadá mladším často nudné. Až keď sa sami ocitnú pred hrnčiarskym kruhom alebo maliarskym stojanom, zistia, že kreatívna činnosť má v sebe niečo neskutočne uvoľňujúce a oslobodzujúce. Vyjadrenie vlastných pocitov a myšlienok, čmáranie na plátno, rezbárčenie alebo šitie odporúčajú mnohí lekári dokonca ako liečebnú metódu predtým, než predpíšu antidepresíva.

Aj liečenie chronickej bolesti je často sprevádzané kreatívnou tvorbou. „Myšlienky sa vám sústredia na jednotlivé pohyby rúk. Neostáva priestor na strachovanie alebo utápanie sa v bežných problémoch,“ vraví Magnus Moser. Vedie hrnčiarske štúdio Potteria vo Viedni, ktoré vyhľadávajú mnohí zákazníci po práci alebo cez víkend na pár hodín. Tu sa „ľudia pravidelne ponoria do hrudy hliny. Nemyslia viac na to, komu musia zatelefonovať alebo na aký mail musia odpovedať. Často sú ticho ako myška a ja si netrúfnem ani k nim podísť.“ Moser sa smeje a rozpráva, že aj jeho žena ho večer musí často vytrhnúť z hrnčiarskej meditácie.

Ak si myslíte, že umelecké remeslo ako napríklad hrnčiarstvo je nákladné, mýlite sa: „Za päť minút sme vysvetlili to najdôležitejšie,“ hovorí Moser. „Ak má niekto kreatívnu blokádu, trochu ho postrčíme a následne sa už nezdráha. Potom to zo seba ľudia často vychrlia, že si všimneme, že to bol ten najdlhší čas, čo boli kreatívni.“ Tak vznikajú umelecké šálky, misky alebo vázy, deti modelujú malé víly alebo autíčka.

Kreativita ako ventil

Hrnčiarstvo je ventil, cez ktorý sa mnohí ľudia môžu otvoriť a realizovať. Keď ide Magnus Moser domov, sú jeho ruky väčšinou ešte trochu špinavé a on vie, že hrnčiarstvo ho znovu raz „uzemnilo“.

Ak máte doma pár hodín pre seba a chcete si vyprázdniť hlavu, siahnite po pere a papieri. Voľným písaním si vieme usporiadať zmätené myšlienky. Niektorí dokonca hovoria, že sa človek dokáže vyrovnať s obavami a strachmi, keď ich dá na papier. Pre deti je preto často spoločníkom denníček.

Stefan Abermann, autor, básnik a organizátor seminárov v Innsbrucku, sám nikdy nesiahol po tajnom denníčku, pretože, ako hovorí, „môj život sa mi nezdal dostatočne napínavý“. Medzitým zistil, že to bol mylný názor: „Keď sa ma dnes niekto opýta, či stačí určitá skúsenosť na to, aby sa z toho napísal text, takmer vždy odpoviem: áno, lebo len ty o tom môžeš písať.“

Abermann vie spracovať každý námet tak, aby bol zaujímavý a humorný. Veľkú časť toho, čo ho zaujíma, spracúva ironickým spôsobom. Napríklad slepú dôveru v navigačné systémy, turistický humbug alebo každodenné bedákanie. „Písanie mi pomáha ľahšie zniesť veci, ktoré sa dejú okolo mňa,“ vraví a usmieva sa.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Návod na odpočinok 

A ako sa ako laik vrhnem na text? „Je dôležité pracovať s tým, čo máme vo svojom vnútri, a neznevažovať to,“ vraví Abermann. „Písanie je rozprávanie s obrazmi. Na napínavý text je najlepšie použiť také obrazy, ktoré dobre poznáme a vieme ich prekresliť. Ak na mňa niekto zapôsobí alebo ma niečo dojme, napíšem radšej o tom ako o vzdialených kúpeľoch len preto, lebo sa to tak robí.“

Okrem toho presadzuje premýšľanie namiesto plávania po povrchu. Kto vie odôvodniť prečo, dokáže vytvoriť dobré texty, pritom sa však aj naučí objasniť svoj svet myšlienok a porozumieť mu. Táto stratégia podľa Abermanna prispieva k tomu, aby človek sám sebe lepšie porozumel. Je jedno, či kvôli ďalšiemu čítaniu poézie, alebo pre vlastnú vyrovnanosť.

Kreatívna v prírode

Hodnotné vyváženie ponúka, samozrejme, aj príroda. Aj vedci potvrdzujú, že ten pocit, ktorý pri turistike vdychujeme spolu s čerstvou drevenou vôňou jedlí a smrekov, je blahodarný. Zážitky z prírody znižujú krvný tlak, pozdvihujú náladu a zabezpečujú tvorbu buniek podporujúcich imunitný systém.

No čo ak patríte k ľuďom, ktorí sa v prírode jednoducho nudia? Potom si nájdite činnosť, na ktorú upriamite svoju pozornosť. Napríklad si prenajmite kanoe alebo kajak a strávte pár dní v prírode, na rieke. Nechať sa unášať na vode je skutočne uvoľňujúce. A keď si ešte k tomu zbalíte aj stan, bude o dobrodružstvo navyše.

Alebo spolu s botanickým sprievodcom pátrajte po všemožných bylinkách a rastlinách, zbierajte ich a použite na výrobu domácich produktov, ako napríklad nechtík na balzam na pery, ľubovník na liečivé masti, púpavu na med.

Môžete sa vydať aj na hľadanie pokladu. K tomu dnes už nepotrebujete tajnú mapu, ale len GPS zariadenie. Súradnice, na ktorých sa vo vašom okolí schováva poklad, nájdete napríklad na geocaching.com. Tieto zadáte do prístroja a hľadanie sa môže začať. Ako odmenu si môžete predmet z truhlice s pokladom nechať a zapísať sa do lodného denníka. Ale vždy myslite na to, že v truhlici necháte za výmenu ďalší poklad!

Zaostrenie cez fotky

Ďalším možným sprievodcom pre prechádzky lesom alebo mestom je aj fotoaparát, ktorým upriamite pozornosť na malé, pekné detaily. Párhodinová sústredenosť len na jedinú vec urobí väčšine ľudí, ktorí sa dennodenne zaoberajú mnohými vecami naraz, naozaj dobre.

Pri fotografovaní ide o to, stlačiť spúšť až vtedy, keď ste našli ten najlepší uhol pohľadu. „Práve vo vlastnom okolí, v ktorom už je všetko známe a príde nám nudné, napadnú fotografovi tie najkrajšie veci,“ vraví Marie-Theres Chaloupek, ktorá sa nedávno zúčastnila v dolnorakúskom Zwettl na fotoseminári. „Môže to byť dokonca jednoduchá sedmokráska, ktorú pozorujete z rôznych uhlov a potom cvaknete.“

S fotoaparátom v ruke rada trávi pár hodín v prírode, objavuje, ako si slnečné svetlo razí cestu cez svieže zelené steblá trávy, alebo so svojím mikroobjektívom pozoruje mravca, ktorý pochoduje s ťažkým nákladom späť do svojho mraveniska. Detaily, ktoré by pred okom ostali ukryté.

Zaoberať sa niekoľko hodín len jednou kvetinou, nie je to nudné? „Nie,“ tvrdí Chaloupek. „Môže to znieť banálne, ale taká kvetina vám môže ponúknuť viac, ako sa na začiatku zdá! Uhol pohľadu, čas osvetlenia, zoom, okolie, všetko sa dá meniť. Okrem toho na lúke nie je nič, čo by ma stresovalo, preto som automaticky omnoho trpezlivejšia.“

Aj pred kurzom bola na cestách vždy s fotoaparátom, no „človeka to baví viac, ak remeslo ovláda. Fotografie sa jednoducho lepšia a už teraz mi doma pár z nich visí, na ktorých som zachytila nádherné momenty.“

Na takú fotoprechádzku navyše nepotrebujete veľkú výbavu. Len smartfón by mal ostať doma, pretože telefonáty a správy odvádzajú pozornosť. A to je to posledné, čo počas nášho voľna chceme.

Inšpirujúce linky pre kreatívny oddychový čas

 

Linky na oddych

Kto sa chce nechať inšpirovať alebo sa naučiť nejaké nové činnosti, prejde si tento zoznam.

Fotoworkshops: V Škole fotenia sa zdokonalíte vo zvečnení nádhernej prírody. Kurzy sú určené ako pre začiatočníkov, tak aj pokročilých.

Hrnčiarstvo a kreatívne ručné práce: Ústredie ľudovej umeleckej výroby v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach pozýva svojích hostí na kurzy s rozličným zameraním a výmerou vyučovacích hodín.

Kurzy kanoistiky: splavujeme.sk vás naučí správne základy kanoistiky a kajakovania, organizuje splavy riek po celom Slovensku a zabezpečuje raftig v rámci európskych krajín.

Kurzy a zájazdy varenia: Či čerstvé chorvátske pirôžky v Splite (culinary-croatia.com), rizoto v Toskánsku (tuscookany.com, tuscany-cooking-class.com), guláš v Budapešti (cookingbudapest.com) alebo vami zvolené menu v Bratislave (chefparade.sk) – s domácimi variť, je vždy niečo špeciálne.

Dom a záhrada: Pri vzdelávaní od Permakultúra SK sa naučíte tvorivému rozvoju za pomoci jednoduchých a logických pravidiel vychádzajúcich z fungovania prírodných ekosystémov.

Meditácia: Meditácia BRATISLAVA ponúka kurzy v rozličných slovenských mestách v prítomnosti skúseného inštruktora, kde sa naučíte koncentrácii a môžete prostredníctvom meditačných cvičení nájsť pokoj a harmóniu.

Hore
OKViac informácií