Menu

Krémy na opaľovanie s dodatočným účinkom

Krémy na opaľovanie chránia pokožku najmä pred UV žiarením, no nové produkty dokážu viac.

Home » Krása » Krémy na opaľovanie s dodatočným účinkom - 07.2019

Krém na opaľovanie má predovšetkým chrániť pokožku pred UV žiarením. A ak vás ešte aj osvieži alebo ochráni pred vplyvmi životného prostredia, už sa určite nezabudnete natrieť.

Jasná vec

Práve ten, kto leží pohodlne pri bazéne a užíva si leto, nemyslí na nové vrásky na čele. Tie však žiaľ môžu vzniknúť práve od slnka. A keďže UV žiarenie preniká až do zamše, môže poškodiť jej štruktúru, a preto je čiastočne zodpovedné za starnutie pleti.

Ochranu pred slnečnými lúčmi by sme preto nemali používať len v lete, ale počas celého roku. Pretože UV žiarenie preniká do kože aj pri zamračenej oblohe a cez okno. Ochranu pred slnečnými lúčmi by ste mali naniesť pod make-up alebo používať aspoň krémy a tónovacie prípravky s integrovaným ochranným faktorom. Krém na opaľovanie, ktorý si nanesiete každý deň ochráni vašu pleť oveľa účinnejšie pred vráskami ako ktorýkoľvek produkt proti vráskam.

Ideálnou kombináciou sú prostriedky na ochranu pred slnečnými lúčmi, ktoré fungujú ako starostlivosť proti starnutiu (tzv. anti-agingové prípravky). S prídavnými zložkami ako kyselina hyalurónová alebo koenzým Q10 bude pleť ošetrená a vyplnená, a zároveň bude chránená pred slnkom.

Ochrana pred nečistotami

Aj jemný prach, výfukové plyny a pod. zanechávajú stopy na pokožke. Týka sa to najmä ľudí, ktorí majú beztak citlivú pleť alebo oslabený imunitný systém. Pokožka reaguje na ekologické záťaže rôznym spôsobom. Môže dôjsť ku vzniku akné, sčervenaniu alebo podráždeniu. Ak je koža dlhodobo vystavená škodlivým vplyvom, môže sa dokonca urýchliť tvorba vrások a pigmentových škvŕn.

Niektoré častice sú tak malé, že nezostanú len na povrchu pokožky, ale do nej dokonca preniknú a môžu urýchliť odbúravanie spevňujúceho kolagénu.

Ochranu poskytujú v tomto prípade výrobky určené na ochranu pred znečistením (tzv. anti-pollution výrobky). Tieto výrobky majú chrániť pleť pred vplyvmi životného prostredia, napr. vo forme krémov, alebo ju od nich dokonca oslobodiť, napr. vo forme masky. Peeling raz alebo dvakrát do týždňa tiež vyčistí pleť.

Keďže sa môže stav pleti poškodenej vplyvom UV žiarenia jemným prachom ešte zhoršiť, najmä na tvár je mimoriadne vhodný opaľovací krém s ochranou pred znečistením. Ak si ho nanesiete každý deň, vaša pleť bude chránená pred každodenným znečistením.

Rýchle opálenie

Niekedy sa nevieme dočkať opálenej pokožky. Najmä tí netrpezliví siahajú po samoopaľovacích prostriedkoch, tí ostatní sa spoliehajú na zložky v opaľovacích krémoch, ktoré podporujú hnednutie pokožky. Niektoré výrobky obsahujú melitan, ktorý zvyšuje produkciu telu vlastného pigmentu melanínu, čím sa aktivuje a podporí prirodzené hnednutie pleti. Dôležité je však dávať pozor na ochranný faktor týchto výrobkov a podľa neho prispôsobiť dĺžku opaľovania.

Čistá príroda

Ochrana pred slnečným žiarením funguje aj v prírodnej kozmetike. Táto minerálna ochrana pred slnečným žiarením je spravidla vhodná pre všetky typy pleti, a teda aj pre ľudí s citlivou pleťou. Výrobky prírodnej kozmetiky neobsahujú žiadne syntetické zložky a nepotrebujú chemické ochranné filtre. Mnoho prírodných výrobkov na ochranu pred slnečným žiarením obsahuje aj cenné oleje, ktoré ošetrujú a hydratujú pleť. Ďalšie plus, najmä pre netrpezlivých a neposedné deti, je, že minerálna ochrana pred slnečnými lúčmi začne účinkovať okamžite po nanesení.

Syntetické ochranné filtre sa zlúčia s kožným tukom a zachytávajú UV žiarenie, aby ho potom zneškodnili. Prírodné filtre bez chémie pôsobia čisto fyzikálne. Jemne pomleté minerálne pigmenty vytvoria na pokožke ochranný film a odrážajú žiarenie obsiahnuté v slnečnom svetle ako zrkadlo. Keďže pigmenty neprenikajú do kože, ale sa na ňu len uložia, vyzerá koža bledšie. Ten, kto si minerálny opaľovací krém dobre rozotrie a vmasíruje, bude napriek tomu spokojný s optickým výsledkom.

S chladnou hlavou pri bazéne

Ak trávite celý deň pri bazéne alebo pri mori, po čase vám môže byť riadne horúco. Okrem nepríjemného potenia má na náš organizmus zlý vplyv aj príliš veľa tepla a slnka. Hrozí nebezpečenstvo úpalu. Ak sa mu chcete vyhnúť, mali by ste sa vyhýbať poludňajšiemu pobytu na slnku a stále nosiť pokrývku hlavy. Podľa možnosti by ste sa mali vzdať studených nápojov a výdatných jedál, pretože tým vystavujete organizmus ešte väčšej námahe. A hoci je skok do chladnej vody tak lákavý, zahriate telo môže v kombinácii s ľadovými teplotami vody vyvolať kolaps obehového systému. Siahnite radšej k opaľovacím prostriedkom s chladivým efektom, osvieženie sa automaticky dostaví po nakrémovaní. Pre výraznejší efekt sviežosti môžete vložiť opaľovací sprej pred opaľovaním nakrátko do chladničky.

Bez fľakov

Pigmentové škvrny vznikajú pri zvýšenej tvorbe melanínu, pigmentu, ktorý určuje farbu pleti, vlasov a očí a chráni ju pred škodlivým UV žiarením. Vplyv na jeho tvorbu má predovšetkým slnečné svetlo a predispozícia. Ale aj hormóny, napríklad počas tehotenstva alebo pri užívaní antikoncepcie, môžu byť príčinou rýchlejšieho starnutia či poškodenia kože.

Pigmentové škvrny, ktoré sa nazývajú aj hyperpigmentácia, sa prejavujú rôznymi spôsobmi, veľkosťami a farbami, najmä na miestach, ktoré sú často vystavované slnečnému žiareniu, ako tvár a ruky. Vzniku týchto škvŕn zabránite najlepšie tým, že budete celý rok používať ochranný faktor.

Ak sa ich chcete zbaviť, siahnite po zosvetľujúcich produktoch, alebo ak sa to nezlepší, môžete sa podrobiť chemickým peelingom alebo leaserovým ošetreniam, ktoré by ste však mali prekonzultovať s dermatológom.

Hore
OKViac informácií