Menu

Tu nám niečo kvitne

Od kvetov ku kozmetike.

Home » Krása » Tu nám niečo kvitne - 08.2017

Čo vlastne robia všetky tie kvety a výťažky z kvetov v našej kozmetike? Odhliadnuc od toho, že sa významne podieľajú na vôni, spĺňajú rôzne úlohy. Vedomosti o kvetinách, kvetoch a ich účinkoch sú staré a fundované. Raz musia upokojiť pokožku, raz liečiť, hydratovať, alebo zjemniť póry. Na každý malinký problém je nejaký liek. Alebo nejaká kvetina. My sme si bližšie posvietili na päť z nich.

 

Arnika

arnika

Žltá arnika je známa pre svoje antibakteriálne účinky a pre podporu prekrvenia. Často sa používa pri opici alebo pri ťažkostiach s kĺbmi a na uvoľnenie tkaniva. Práve športovci nedajú dopustiť na účinky arniky. Táto rastlina sa používa vďaka jej vlastnostiam podporujúcim prekrvenie aj do prípravkov na starostlivosť o vlasy, ako sú vlasové vody či toniká. Ak máte sklon k akné, s arnikou budete v dobrých rukách. Popri antiseptických účinkoch má aj protizápalové vlastnosti.

Kvety ruže

rose

Omamujúca vôňa a obrovský účinok. Ruža má dobrú povesť vďaka svojmu harmonizujúcemu a hydratujúcemu účinku. Z jej kvetov sa získava jednak ružový olej, ktorý opäť obsahuje niekoľko stoviek látok a vzácnych lipidov a voskov, ktoré chránia pokožku pred stratou vlhkosti. Olej sa vďaka svojím špeciálnym látkam postará o rozpínavosť a hladkosť, preto sa ruža vyskytuje s obľubou v anti-aging produktoch. Vďaka jej osviežujúcemu, antiseptickému účinku sa výťažok z ruže hodí do pleťových vôd alebo telových sprejov.

Nechtík

calendula

Nechtík lekársky má silný liečivý a protizápalový účinok. Olej získaný z tejto rastliny pomáha pri suchej, popraskanej pokožke a preto sa často používa do krémov na ruky. Na základe jeho ošetrujúcich vlastností sa nechtík s obľubou používa v kozmetike pre bábätká. Veľmi dobré výsledky s nechtíkom dosiahnete aj pri spálení.

 Slez

Malve

Výťažok zo slezu pôsobí upokojujúco a zľahka sťahujúco. Navyše pôsobí ukľudňujúco, protizápalovo a proti podráždeniu. Aj pri suchej, citlivej pokožke vezme slez opraty do svojich rúk. Rastlinné slizy výťažku zo slezu sa na pokožke ukladajú ako taká neviditeľná vrstva, a chránia ju pred vonkajšími vplyvmi. Ďalším plusovým bodom je, že slez dodáva veľa vlhkosti a dokáže tak pokožku naplniť, čím vyzerá napnutejšia.

Harmanček

kamille

Tínedžeri pozor! Pre citlivú pokožku so sklonom k tvorbe akné je harmanček čistým pôžitkom, a vždy tomu tak bolo. Bisabolol obsiahnutý v harmančeku rýchlejšie hojí zápaly a urýchľuje hojenie rán. Jeho výťažky alebo éterické oleje sa používajú aj do zubných pást, krémov alebo vlasovej kozmetiky. Takže harmanček pôsobí extrémne upokojujúco pri problémoch s ďasnami. Výťažok z harmančeku dokáže ale vyčarovať aj zlatý lesk vlasov. Preto sa harmanček často a s obľubou vyskytuje v šampónoch určených pre blonďavé vlasy.

More kvetov

Všetko kvitne, všetko vonia. Zatvorte oči a predstavte si more z kvetov. S týmito beauty produktmi môžete doňho rovno skočiť.

BUCH TIPP Balea family šampón a sprchovací gél

Rodinné spojenie. Vďaka vitamínu B3 dodá vlasom family šampón od BALEA lesk a hlbokoúčinnú starostlivosť. Regeneruje vlasy bez zaťaženia a znižuje ich lámavosť.

Magické leto. Melónový sprchovací gél od BALEA dodá pokožke každodennú potrebnú hydratáciu a starostlivosť.

BUCH TIPP Balea telový sprej a sprchovací gél

Letné kvety. Osviežujúci BALEA telový sprej Sommerwonne vonia ako jemné kvety a chladí telo. Pokožke dodá blahodarnú vlhkosť.

Tanec vanilky a kokosu. Osviežujúca letná sprcha od BALEA je rozmaznaním vášho tela aj duše. Sprchovací gél dodá pokožke intenzívny komplex vlhkosti a zachová ju hydratovanú.

Tip: Jednotlivé výťažky kvetov sa navzájom dopĺňajú a podporujú. Dávajte pozor na neznášanlivosť.

Vlastnoručne vyrobený kvetový olej

 

DIY: Voňavý olej z kvetov ruže

Suroviny:

rosenöl

  • 2 hrste kvetov ruže (nestriekané)
  • 500 ml repkového oleja

Príprava:

Kvety ruže umyte vo vodnom kúpeli. Nechajte ich na utierke dôkladne vyschnúť. Vložte ich do uzatvárateľného pohára a vylejte na ne olej. V hrnci s horúcou vodou nechajte na najnižšom ohni dôjsť a z času na čas premiešajte. Prípadne doplňte vodu. Po dvoch hodinách preceďte cez utierku a nalejte do malých fľaštičiek. V chladničke vám olej vydrží niekoľko týždňov.

Tip: Ak máte čas, môžete kvety ruže vysušiť a nechať lúhovať v uzavretom pohári dva až tri týždne. Z času na čas párkrát otvorte a pohárom potraste. Potom ako zvyčajne preceďte a naplňte fľaštičky.

Hore
OKViac informácií