Menu

Najlepšia priateľka pokožky

Kyselina hyalurónová – názov ako jazykolam, účinok ako zázrak.

Home » Krása » Pokožka » Najlepšia priateľka pokožky - 02.2017

Kyselina hyalurónová sa javí ako kľúč k napnutejšej a zdravšej pokožke. Vysvetlíme, prečo tento drahocenný elixír dokáže tak veľa – a ktoré prirodzené látky ešte účinkujú proti vráskam.

mladá žena s peknou pleťouKyselina hyalurónová sa právom oslavuje ako nový zázrak v kozmetickej branži. Ak prižmúrime oko a prehliadneme, že tento zázrak 80. rokov je už trošku starý a že dnes ho už vedia vyrobiť synteticky, tak je to pravda. Inak by nebola v takmer všetkých antiageingových výrobkoch. Kyselina hyalurónová má pôsobivé vlastnosti spojené s hydratáciou. Napríklad vypĺňa priestory medzi vláknami tkaniva a tým sa postará o to, aby pleť vyzerala sviežo a elasticky.

Tento proces si môžete predstaviť ako špongiu, ktorá nasáva vodu a týmto spôsobom jej nasaje niekoľkokrát viac ako je jej vlastný objem. S kyselinou hyalurónovou je to podobne. Jeden gram kyseliny hyalurónovej na seba naviaže až 6 litrov vody. Ak sa dostane do kože, môžu bunky opäť prijať viac vlhkosti a ukladať ju. Koža sa zvnútra vystelie, kolagénové a elastínové vlákna sa podporia a voľné radikály odchytia.

Kyselina hyalurónová je súčasťou  nášho organizmu

Celý proces sa deje v našom tele a bez nášho pričinenia. Kyselina hyalurónová je totiž látkou, ktorá sa od prírody nachádza v našom tele. Schováva sa po celom tele, od očí až po kolená. Polovicu z nej by sme našli v koži, respektíve v medzibunkovom priestore. Táto gélovitá látka z komplikovaných popretkávaných molekúl cukru sa tvorí v bunkách väzivového tkaniva, aby obopínala naše kĺby, zásobovala ich vodou a udržiavala našu kožu jemnú. Tieto vodové vankúšiky pôsobia ako ochranný štít kože. Z buniek odchytávajú jedy z vonkajšieho prostredia, UV žiarenie a voľné radikály a zároveň zlepšujú transport medzi bunkami. Život bez kyseliny hyalurónovej by bol omnoho náročnejší.

Avšak to celé má jeden háčik. Tejto kyseliny nemáme dosť. S vekom jej hladina klesá a vek znamená v tomto prípade 25. rok života. Vtedy sa začínajú jej zásoby vyprázdňovať. V šesťdesiatke nám ostane už len desatina pôvodného množstva. Výsledkom je menej rozpínavá pokožka a viac vrások. A práve tu prichádza do hry veda a priemysel krásy.

Kozmetický priemysel na stretnurí s vedou

V laboratóriu objavili spôsob, ako synteticky vytvoriť túto koži vlastnú substanciu. Používajú sa pritom dve rôzne formy kyseliny hyalurónovej, s dlhým a krátkym reťazcom. Zatiaľ čo kyselina hyalurónová s dlhým reťazcom pôsobí na vrchnú vrstvu kože a vypĺňa ju, tá s krátkym reťazcom pracuje v hlbších vrstvách kože a je zodpovedná za dlhodobý efekt. V mnohých kozmetických produktoch sa kombinujú obe formy kyseliny hyalurónovej, čo vedie k optimálnemu výsledku. Niet sa čomu čudovať, že sa táto špičková hydratačná látka nevyskytuje len v antiageingových krémoch a liftingových produktoch, ale aj v očných géloch, maskách, produktoch na čistenie až po krémy na ruky a telo. V sérach a ampulkách je vo veľmi vysokých dávkach.

dm tip: Faustova hyalurónová formulka. Čím tekutejší je produkt (sérum alebo gél), tým pravdepodobnejšie pracuje s malými molekulami kyseliny hyalurónovej.

BUCH TIPP Vstávajte so žiarivo čistou pleťou

Svieža aj v spánku. Nočné sérum Beauty Effect od BALEA sa vďaka ľahkému peelingovému efektu postará o rovnomernejšiu pleť. Glykolová a duo-hyalurónová kyselina dodajú vlhkosť a zmiernia jemné vrásky a drsné póry.

Hľadáte ďalšie zdroje vlhkosti pre pleť?

Tipy a triky

junge frauNasledujúce tipy pomôžu prirodzenou cestou zanechať pokožku zdravú a plnú potrebnej vlhkosti:

  • Produkty, ktoré obsahujú ošetrujúcu látku Urea, poslúžia určite dobre aj pri starostlivosti o suchú pokožku. Urea je totiž prirodzeným darcom vlhkosti, ktorý robí pokožku jemnou a k tomu má aj hojivé vlastnosti.
  • Sprej s termálnou vodou môže pokožku krátkodobo ochrániť pred vysušením.
  • Najdôležitejšie zdroje pre riadené zvlhčovanie našej pokožky prichádzajú vždy z nášho vnútra. Dostatočné pitie vody tak určite predstavuje najlepšie zásobovanie vlhkosťou pre našu pokožku.
  • Taktiež naše stravovanie súvisí so zvlhčovaním našej pokožky. Veľmi nápomocné: podľa možností príjem vitamínov, najmä vitamíny A a B. Zredukované by mali byť soľ, glutén, laktóza a ovocný cukor, keďže práve tieto z tela odoberajú tekutiny.

 

Tip: Stiahnite si dmApp a uplatňujte si zľavy na výrobky bez potreby tlače kupónu.

Hore
OKViac informácií