Active Beauty
Lesný kúpeľ: ako nás príroda pozitívne ovplyvňuje
Text: Maria Kapeller, Nina Horcher

Ide sa do lesa

Lesný kúpeľ: ako nás príroda pozitívne ovplyvňuje

To, že majú stromy pozitívny vplyv na ľudí, je vedecky dokázané. Na niektorých miestach sa lesný kúpeľ považuje za formu terapie. Ale čo presne s nami robí prechádzka v lese?

Zhlboka sa nadýchnite a nechajte na seba pôsobiť okolie: už to stačí na hlboké uvoľnenie. Aspoň teda, keď sa nachádzate v lese. Pretože vedecké štúdie ukázali, že: efekt oddychu sa tam prejaví už po niekoľkých minútach, píše lekár Maximilian Moser v knihe „Zdravý ako buk pomocou sily lesa“. Ani nehovoriac o športe v lese. Takzvaný lesný kúpeľ sa preto v Japonsku dokonca považuje za formu terapie.

Zozbierali sme 5 dobrých dôvodov, prečo by sme často mali absolvovať lesný kúpeľ v prírode:

5 pozitívnych efektov, ktoré má na nás lesný kúpeľ

Les pomáha pri regenerácii

Sýta zeleň smrekov, dubov, papradia a machu sa nepáči iba deťom – rozžiari aj našu náladu. Pekné tvary stromov alebo vôňa zeme sú jemnými vnemami, ktoré pôsobia upokojujúco na našu dušu. Môžeme dokonca trénovať našu rovnováhu, keď naše nohy chodia po nepravidelnom, mäkkom lesnom teréne. Platí teda – príroda je to najlepšie ihrisko. Celkovo nám lesný kúpeľ pomáha pri regenerácii, podobne ako aj spánok. Splynutím s prírodou môžeme lepšie vnímať kolobeh života a naučiť sa vypnúť. Telo a duša sa v lese lepšie upokoja.

Zmes vôní, ktorá upokojí a posilní

Veľkú rolu pri pozitívnom vplyve lesa hrajú terpény: sú to zemné látky v éterických olejoch stromov, pomocou ktorých stromy medzi sebou komunikujú. Pri prechádzke v lese prijímame túto zmes vôní prostredníctvom pokožky. Dôsledkom je, že naše srdce bije pomalšie, vegetatívny nervový systém a imunitný systém sa upokoja, posilní sa obranyschopnosť. Taktiež sa zníži krvný tlak, aj stresový hormón kortizol. Možno preto, že v lese nie sme zahltení podnetmi. Tak môžeme lepšie vnímať a reflektovať sami seba.

Orchester stromov proti stresu

Ticho lesa je prepletené so zvukmi praskajúcich konárov alebo padajúceho ihličia – blahodarne pôsobiace zvuky, ktoré nás sprevádzajú lesom. Aj inak majú najmä ihličnaté stromy vplyv na nás ľudí, hovorí lesník Erwin Thoma: „Medicínsky vplyv bol skúmaný špeciálne u ihličnatých stromov. To ale neznamená, že by nás listnaté stromy ovplyvňovali menej. Pretože les na nás pôsobí ako orchester, ktorý hrá nádherný koncert. Aby sa vplyv naplno rozvinul, potrebuje rôznorodosť.“

Príroda ako útočisko a vyrovnanie

„Ľudská bytosť vzišla z prírody: pochádzame doslova z lesa. Hlboko v našich bunkách je uložené to, že nás stromy ochraňujú“, hovorí odborník na stromy Thoma. Mnohí z nás v súčasnosti žijú ďaleko od prírody, vo väčších a menších mestách. Pritom mnohí cítia, že nám to z dlhodobého hľadiska nerobí dobre, hovorí Thoma. Existuje však aj prehlásenie: „Ľudia dokážu dobre spracovať krátkodobú záťaž. Ale iba vtedy, keď sa strieda stres a oddych. Preto je dôležité nechať vstúpiť prírodu do našich životov tak často, ako sa to dá.“