Menu

LETNÉ destinácie

Letná sviežosť v najkrajších jazerách Rakúska.

Home » Pôžitok » Wellness » LETNÉ destinácie - 08.2017

Schladiť sa, ponoriť sa, vypnúť. Letná sviežosť nás opäť dostala. A rakúske jazerá nás vítajú.

Nič proti rakúskym mestám. Historické budovy, kultúra, životný štýl – máme radi všetko! No hneď, ako sa znovu ukážu stromy a lúky v ich nádhernej zelenej, vtáky štebocú ostošesť a slnko zohreje našu pokožku, vynára sa v nás iný pocit: túžba po mieste, ktoré nás očarí silou svojej prírodnej krásy. Miesto, kde naše telo ujde pred páľavou betónu a naša duša nájde pokoj.

Uvoľnenie sa, splynutie s prírodou, schladenie namáhanej hlavy jedným skokom do vody. Táto chuť na osvieženie vznikla v 19. storočí s pribúdajúcou urbanizáciou. Ak ste si to mohli dovoliť, nasadli ste na konskú železnicu alebo poštový kočiar a vyrazili na vidiek. Rakúske jazerá a hory ľudí magicky priťahovali, sľubovali im idylku a schladenie. Etabloval sa pojem „Sommerfrische“ (v preklade letná rekreácia, v doslovnom preklade letná sviežosť). Bratia Grimmovci definovali vo svojom slovníku Sommerfrische ako „chuť mešťanov na vidiek počas leta“.

Aj keď odvtedy ubehli desaťročia, jedna vec sa nezmenila: ak ste v Rakúsku, najbližšie jazero nie je ďaleko. A my sa k nemu dostaneme omnoho rýchlejšie ako naši predkovia.

V prírode sa nachádza viac ako 2 100 stojatých vôd s plochou väčšou ako jeden hektár. Predsa len, 62 z nich je „veľkých jazier“ s plochou nad 50 hektárov. Mnohé z týchto jazier majú dokonca kvalitu pitnej vody. Jeden región bol v minulosti a je aj dnes stelesnením letnej rekreácie: rakúske Alpy. Krajinu skrášľuje viac ako 70 väčších i menších jazier, väčšinu z nich malebne obklopujú hory.

MORE HORNÉHO RAKÚSKA

Jazero Attersee sa nenazýva „morom horného Rakúska“ len tak pre nič za nič. Je to najväčšie vnútrozemské jazero Rakúska. Už za dávnych čias bolo lákavou inšpiráciou pre umelcov a voľnomyšlienkarov, ako bol napríklad Gustav Klimt. Aby ste zachytili jazero Attersee v jeho celej intenzite, musíte k nemu podísť blízko. To znamená preč od obývanej pobrežnej ulice a hor sa k vode. Okolo jazera sa nachádzajú mnohé prírodné kúpaliská a kempy. Toto jazero je také priehľadné, že pri plávaní vidíte do hĺbky niekoľkých metrov. Tam ležia kamene a drevo, ako keby ich niekto naaranžoval do prírodného umeleckého diela.

Zámok Schloss Ort na jazere Traunsee je hotel len v televízii, ale dá sa tu výborne najesť.

Druhá najmocnejšia voda v tejto spolkovej krajine je jazero Traunsee, najhlbšie jazero v Rakúsku, opradené mýtickým vrchom Traunstein. Rovnako bohatý na výhľady, ale zato dostupnejší je vrch Gmundnerberg s novým náučným zážitkovým chodníkom. Hlavný bod programu takmer každého výletu pri jazere Traunsee je zámok Seeschloss Ort na malinkom ostrove, ku ktorému vedie most s dĺžkou 123 metrov.

Ausseerland

Kúsok na juh sa v plnej kráse prezentuje oblasť Ausseerland, spadajúca pod Štajersko, a to svojou túrou po troch jazerách: Grundlsee, Toplitzsee a Kammersee. Zreštaurovaná motorová loď „Rudolf“ sa pomaly plaví jazerom Grundlsee, v pozadí sa týči pohorie Totes Gebirge, a vrch Backenstein sa so svojou nadmorskou výškou 1 600 m n. m. odráža na vodnej hladine. V jazere Grundlsee sa dá aj kúpať, na pobreží s celkovou dĺžkou 10 kilometrov, ako vysvetľuje kapitán.

Po tom, čo loď zakotví na protiľahlom brehu, prechádza návštevník cez prírodnú kulisu ako z filmu k povesťami opradenému jazeru Toplitzsee, kde už čaká Plätte, drevená loď s plochým dnom typická pre tento región. Po romantickej plavbe sa po chodníku dostávame pozdĺž pôvodnej krajiny Traunu k jazeru Kammersee. Ticho tu leží, smaragdovozelené a chránené skalami vysokými ako chlap.

KORUTÁNSKO, KRAJINA JAZIER

Južná spolková krajina je so svojím počtom jazier rovnako rajom pre letných dovolenkárov. Jedným z najkrajších jazier je Weissensee so svojou nadmorskou výškou 900 m n. m., ktoré je zároveň najvyššie položeným jazerom na kúpanie v Rakúsku. Je obklopené prírodným parkom, dve tretiny pobrežia sú nezastavané a okolité vlhké lúky sa nehnoja. Kúpanie nadivoko je zakázané, ale všetky penzióny a hotely majú vlastný prístup k vode. V lete sa kúpete v pitnej vode teplej do 24 stupňov. Weissensee je známe ako najčistejšie jazero na kúpanie v Alpách.

Ktoré rakúske jazero je najkrajšie? Leto nás láka, aby sme to zistili.

 

Letné destinácie v Rakúsku

 

Oplatí sa vidieť

Pre turistov

Na Millstatskom jazere by ste si mali na turistiku člnom po zátokách rezervovať jeden a pol hodiny vrátane raňajok. Počas lodnej turistiky vám sprievodca, vyučený staviteľ člnov, porozpráva o živote pri jazere. V utorky a štvrtky od mája do septembra.

Prudké

Pri Bodamskom jazere sa cítite takmer ako pri mori. Predovšetkým vtedy, ak sa zastavíte v meste Bregenz na Sunset schodoch na móle (v prístave). Počas pekných letných večerov máte pocit, že sa tu zhromaždí asi polovica mesta, aby sa pozrela na západ slnka.

Historické

Je to viac ako 100 rokov, čo začal prekvitať turizmus pri tirolskom jazere Achensee. Ešte stále môžete jazero spoznávať z parnej zubačky a lode.

Dookola

Tri hodiny a niečo nad desať kilometrov sa oplatia: Okružná cesta okolo jazera Fuschlsee vedie cez tiché vody a pozdĺž zátok trblietajúcich sa do tyrkysova.

Jedinečné

Jediný rakúsky ostrovný hotel leží na ostrove na jazere Faaker See. Aj keď tam neprenocujete, môžete si vychutnávať pocit ako na ostrove: hotel ponúka balíček pre denných hosťov, ktorý okrem iného zahŕňa cestu vodným taxi, občerstvenie v raňajkovom bufete a vstup na kúpalisko na pláži.

Vo vnútri

Ak by letné počasie úplne nevyšlo: Už istý čas je spa hotela Weißes Rössl na jazere Wolfgangsee otvorené aj pre denných hostí. Najlepší je vykurovaný bazén, ktorý je umiestnený priamo v jazere.

Vypadnúť

Camping na jazere Hallstätter See funguje nasledovne: v strede ekologického parku, vysokých stĺpov a prastarých stromov sa prenocováva v cigánskych maringotkách. V areáli sa nachádza aj vlastná prírodná pláž a nostalgická sauna.

Mapa Rakúska

 

Jazerá z článku

Letná sviežosť v Európe

Slovensko
Známa vodná nádrž Zemplínska šírava patrí k najteplejším oblastiam na Slovensku. Je to významné turistické centrum a využíva sa hlavne v letnom období na rekreáciu. V strediskách sú požičovne člnov, vodných bicyklov, vodných skútrov, vodných lyží či windsurfingov. Z lodného prístavu pravidelne premávajú vyhliadkové výletné lode.

Slovinsko
V jedinom slovinskom národnom parku Triglav leží Bohinjské jazero. Jeho pobrežie je z väčšej časti nezastavané, mnoho prírodných miest na kúpanie je dostupných na kanoe. Oplatí sa vidieť výhľad na jazero z hory Vogel, kam vedie lanovka.

Macedónsko
Je najväčším jazerom v krajine a jedným z tých najstarších na Zemi: Ohrid. Jeho jedinečný ekosystém je domovom 200 endemických druhov. Ohridské jazero patrí k svetovému dedičstvu UNESCO už od roku 1979.

Taliansko
Jazero Como patrí do jazernej oblasti severného Talianska. Je obklopené horami, malými obcami a parkmi. So svojím pobrežím dlhým 170 kilometrov je tretím najväčším jazerom v Taliansku.

Bosna
Rieka Pliva je známa vďaka svojmu 20 metrovému vodopádu pri meste Jajce. Po toku rieky od Jajce sa rieka rozširuje do veľkého a malého jazera Pliva. Medzi nimi sa nachádzajú drevené vodné mlyny, ktorých pôvod sa datuje do stredoveku.

Bulharsko
Aj keď sú na kúpanie chladné, oplatí sa navštíviť týchto sedem jazier Rila v Bulharsku. Nachádzajú sa v pohorí Rila vo výške 2 100 až 2 500 metrov nad morom. Zo Sofie je to perfektná jednodňová túra

Maďarsko
„Maďarské more“ Balaton je najväčším vnútrozemským jazerom v strednej Európe. Voda je na pobreží veľmi plytká, preto je Balaton obľúbeným miestom na kúpanie pre rodiny.

Hore
OKViac informácií