Menu

Letný slnovrat: 3 rituály na oslavu začiatku leta

Každý z nás víta leto s nadšením.

Home » Život » Letný slnovrat: 3 rituály na oslavu začiatku leta - 07.2020

Bohaté poklady prírody môžeme na začiatku leta zakomponovať do nášho bežného života mnohými spôsobmi, od čaju z vlastnoručne nazbieraných, vysušených byliniek až po doma vyrobenú prírodnú kozmetiku. Odnedávna naberá opäť na význame aj vydymovanie domácimi bylinkami, pričom sa uvoľňujú prospešné účinné látky a vône. Mnohé z týchto divých byliniek možno zbierať na začiatku leta. Preto zohrávajú významnú úlohu aj pri tradičných rituáloch na letný slnovrat 21. júna. Keď je deň najdlhší a noc najkratšia, inšpirujú nás, aby sme životom kráčali pozornejšie.

Letný slnovrat: rituály pre začiatok leta

Vydymovanie letných byliniek

Na letný slnovrat sa tradične nechávajú tlieť bylinky, aby sme sa prírode poďakovali za hojnosť. Veľmi vhodné sú na to napríklad pravá šalvia, palina a lipový kvet. Pri pálení sušených rastlín na špeciálnom dymiacom uhlí vznikajú prospešné účinné látky a vône, ktoré môžu vyvolať pocity, vnemy a spomienky. Ak si vedome doprajete čas na tento starodávny rituál, vytvoríte si – podobne ako pri želaniach za mesačného novu – malú oázu v bežnom živote: pálenie byliniek môže okrem iného pomôcť odbúrať stres, zvoľniť, uvoľniť sa, prečistiť si hlavu, nadobudnúť viac harmónie a znova lepšie trafiť do vlastného vnútra.

Zber byliniek na čaj

Okolo letného slnovratu je ideálny čas na zbieranie domácich divo rastúcich byliniek ako je ľubovník bodkovaný, rumanček, nechtík, arnika, myší chvost a baza. Po vysušení môžete z byliniek namiešať ľubovoľnú čajovú zmes, ktorá vám prospeje. Vašej fantázii sa pritom medze nekladú. Ideálne by bolo, keby ste si pritom vedome vychutnali okamihy pozornosti: obdivujte tvary a farby byliniek, ohmatávajte ich, aké sú rozdielne. Ovoniavajte, čo ste nazbierali a uchovajte si túto chvíľu. Poďakujte prírode za jej dary a tešte sa na chuť svojho čaju, ktorý ste si sami nazbierali. Takéto malé rituály pohnú naše zmysly a pomôžu nám vpustiť do života viac vďačnosti.

Spáľte lístočky so želaniami

Na letný slnovrat neoslavujeme len začiatok leta s najdlhším dňom. Je to aj oslava svetla a ohňa. Preto má veľa rituálov dočinenia s plameňmi, ktoré majú pôsobiť očistne a umožniť nový začiatok. Takisto aj našim vlastným želaniam a túžbam. Lebo so začiatkom leta už uplynulo pol roka, a tak je to vhodný časový okamih, aby sme venovali pozornosť svojim vlastným cieľom. Aké plány ste mali na začiatku roka a kde teraz stojíte? Čo si ešte pre tento rok želáte? Pekný rituál je spáliť lístok so svojimi želaniami v ohni letného slnovratu, aby sa splnili. Ale aj medzi vlastnými štyrmi stenami môžete tento rituál v malom, s miskou na vydymovanie, využiť pre seba a venovať pozornosť začiatku leta.

Hore
OKViac informácií