Menu

Prírodné liečivá proti prechladnutiu

Koniec prechladnutiu.

Home » Život » Zdravie » Prírodné liečivá proti prechladnutiu - 01.2018

Pri prechladnutí sa čoraz viac ľudí utieka k alternatívnej medicíne.
Prečo nie, veď príroda nám ponúka dostatok liečiv.

Prechladnutie nám dokáže poriadne pokaziť náladu. Niektorí bežia k lekárovi a dajú si predpísať nejaké tie tabletky. Iní sa utiekajú k prírode a bylinkám. Už po celé stáročia nám príroda slúži ako úžasná lekáreň, v ktorej nájdeme všetko, čo potrebujeme, aby sme sa dostali späť do formy. V minulosti ovládali tajomstvá liečivých bylín z lúk a lesov najmä ženy a vedeli, ako ich spracovať a používať. Svoje schopnosti používali pri liečbe chorých. Dnes ľudia znovu objavujú poznatky našich predkov a snažia sa vyhýbať chemicky vyrábaným liečivám. Dlhé zoznamy silných vedľajších účinkov sú odstrašujúce. Nikto predsa nechce užívaním liekov svojmu telu uškodiť. Ľudia preto hľadajú iné alternatívy a zisťujú, že v prírode možno nájsť všetko, čo naše telo potrebuje.

F. Batmanghelidj, liečiteľ a autor

„Ak nepijete dostatok čistej vody, vaše telo je dehydrované, čo môže viesť k únave, depresii, nadváhe a dokonca migréne.“

Zdravé trio

Pite čistú vodu, doprajte si hodinu pohybu denne a stravujte sa vyvážene. To sú základy zdravého životného štýlu, vďaka ktorému dokážete predchádzať prechladnutiu. A nielen to. Dodržiavaním týchto zásad môžete predchádzať väčšine ochorení. Ľudský organizmus potrebuje vodu rovnako ako vzduch na dýchanie. Batmangheididj vo svojej knihe Nie ste chorí, ste smädní! vysvetľuje, akým zázrakom je životodarná voda. Hlavný zdroj energie, bunkové spojivo, hlavný činiteľ pri trávení potravy, transportná látka. Skrátka, voda je základom života. Pre reguláciu pitného režimu je nevyhnutná soľ. Ak jej máme málo, telo si vodu nedokáže ukladať. Ak jej však je priveľa, voda sa v našom tele začne zadržovať. Preto je potrebné nájsť ten správny pomer. Ten je u každého individuálny, takže najvhodnejšie je poradiť sa s lekárom. Kto okrem toho trávi dostatok času na čerstvom vzduchu a slnku a vyvážene sa stravuje, má tie najlepšie predpoklady dožiť sa dlhovekosti.

Prevencia

Prechladnutiu môžeme predchádzať aj v kuchyni. Štyrmi spoľahlivými bojovníkmi proti chrípke sú zázvor, cesnak, čili a citrónová tráva, ktoré môžete pridať prakticky do všetkého. Nemusíte si ich sypať priamo do hrnčeka s čajom. Náš imunitný systém na ne reaguje veľmi pozitívne a nabijú ho energiou. Potom sa vírusy tejto štvorici zďaleka vyhýbajú.

Lahodný nápoj proti prechladnutiu si môžete pripraviť napríklad zo 100 mililitrov mrkvovej a čerstvo odšťavenej pomarančovej šťavy zmiešanej s polovicou čajovej lyžičky čerstvo nastrúhaného zázvoru a polievkovej lyžice šťavy z rakytníka.

Liečba

Keď už vás chrípka skolila, základom je odpočinok. Ten by sme nášmu telu mali dopriať bez výhovoriek. Najlepším liekom je spánok. Ten je čisto prírodný. Pri tvorbe mnohých liečiv čerpáme vedomosti a účinné látky z rastlín a bylín, vyrábame ich však chemicky. To však vôbec nie je nutné. Stačí znovu objaviť múdrosť stredovekých bylinkárok, napríklad Hildegardy z Bingenu. Táto mníška mala úžasný dar využívať silu prírody. Základom Hildegardiných liečebných metód sú rastliny, stromy, drahé kamene, ryby a kovy – jej liečebné praktiky sa využívajú dodnes. Jablčník, kôpor, feniklová vňať a kvety divozelu sú štyrmi bojovníkmi proti chrípke. Môžeme ich použiť napríklad pri príprave čaju.

HilfeTaschentücher helfen bei Erkältungen. Aber es gibt Besseres.

Pomoc. Pri prechladnutí môžeme siahnuť po vreckovkách. Ale je tu aj niečo lepšie.

Bylinky proti kašľu

Skorocel kopijovitý, koreň alebo listy ibišteka, kvety divozelu a koreň prvosienky sú odporúčané pri liečbe vlhkého kašľa. Obsahujú látky uvoľňujúce hlieny, preto je najvhodnejšie konzumovať ich vo forme čaju alebo kvapiek proti kašľu. Tieto účinné látky obalia hrdlo ako ochranný film, čím zmierňujú podráždenie a bránia vzniku zápalu. Skorocel sa vďaka svojim antibiotickým účinkom používa aj pri ochoreniach pľúc a priedušiek. Proti dráždivému kašľu účinne bojuje aj tymian a šalvia. Tymian môžete pri prechladnutí pridať aj do kúpeľa. Pri zápaloch hrdla a hrtana sa odporúča čaj zo šalvie, ktorý môžete použiť aj ako kloktadlo alebo priamo konzumovať surové šalviové listy. Podľa chuti môžete do akéhokoľvek čaju pridať med. Ten pôsobí upokojujúco a má antibakteriálne účinky. Kašeľ sa dá na ústup a nám sa postupne uľaví.

leben-gesundheit02-4-ab_2016-07

Liečenie. Príroda pomáha…

Triumfujte zinkom

Účinným prostriedkom pri boji s vírusmi je zinok. Popri vitamíne C je jedným z najdôležitejších stopových prvkov na posilnenie imunitného systému. Podieľa sa na fungovaní zhruba 300 enzýmov látkovej premeny a je obsiahnutý v 50 enzýmoch. Zinok nájdeme v syre, pšenici, hubách, šošovici i daroch mora. Pri boji s prechladnutím ho teda môžeme svojmu telu pohodlne dodať vo forme chutného jedla. Je tiež osvedčeným povzbudzovacím prostriedkom a funguje aj v prípadoch, keď sa už dostavili prvé príznaky ochorenia.

Ďalšie tri tipy na boj s prechladnutím:  Čítať ďalej

Výzva do boja

Na sporáku. Vo veľkom hrnci uvarte dva litre vody. Stiahnite zo sporáka a pridajte hrsť harmančekových kvetov. Tvár nakloňte nad hrniec, cez hlavu si prehoďte uterák a hrniec ním prikryte. Inhalujte desať minút. Inhalácia má dezinfekčné účinky a pomáha predchádzať prechladnutiu. Namiesto harmančeka môžete použiť aj soľ, ktorá uvoľňuje hlieny.
Na tanieri. Domáci kurací vývar je tradičnou zbraňou pri boji s prechladnutím. Jeho blahodarné účinky sú vedecky podložené. Polievka pôsobí protizápalovo a uľavuje slizniciam. So zázvorom a čili bude jej účinok ešte lepší.
Na krku. Pri kašli a bolestiach hrdla pomôže aj zábal z tvarohu. Natrite 500 gramov tvarohu na bavlnené plátno a uložte na radiátor, kým sa nezohreje. Následne plátno omotajte okolo krku.

Produkty Das gesunde Plus

dgp-4-vyrobky

dm pomocníci. čaj (zázvor & citrónová tráva), vitamín C, pastilky proti kašľu, horúci nápoj (zázvor & med)

Hore
OKViac informácií