Menu

Za hrsť ZDRAVIA: Liečivé bylinky sú in, časť 1

Home » Život » Zdravie » Za hrsť ZDRAVIA: Liečivé bylinky sú in, časť 1 - 05.2017

Liečivé rastliny namiesto hormónov či bylinkové čaje namiesto antibiotík. Príroda nám môže pomôcť s mnohými bežnými zdravotnými problémami. Aj rozširujúci sa sortiment kozmetických výrobkov s obsahom prírodných extraktov z listov, kvetov a koreňov rastlín je dôkazom toho, že príroda dokáže mnoho. Začítajte sa do prvého zo série článkov o liečivých bylinách.

Škrabanie v krku, bolesti žalúdka, nervozita alebo oslabená imunita? „Typické každodenné problémy. Pri ich riešení by sme mali najprv siahnuť po šetrných prírodných liečivách,“ radí odborníčka na liečivé rastliny Gabriela Baderer. Rodáčka z Dolného Rakúska má bohaté skúsenosti s účinkami prírodných látok, ktoré rada využíva v rôznych oblastiach. „Ak viete, ako na to, môžu vám liečivé rastliny pomôcť pri mnohých ťažkostiach. Vyznačujú sa skvelou znášanlivosťou a často sú vhodným doplnkom konvenčnej liečby.“

Nie je náhodou, že tradičné bylinkárstvo sa vyvíja už celé tisícročia. Už Hippokrates, známy antický lekár, využíval pri liečení svojich pacientov účinky rastlín. „Jeho najobľúbenejšou rastlinou bolo krétske oregano, ktoré používal na uľahčenie pôrodu. Staré Kréťanky dodnes vyvárajú túto bylinku vo vode alebo víne s vierou, že výrazne uľahčí priebeh pôrodu,“ vysvetľuje odborníčka na liečivé rastliny. Neobišla dokonca ani Harryho Pottera. V príbehu o slávnom čarodejníkovi bolo oregano magickým liekom na hojenie rán, jaziev a zástavu krvácania.

Priekopníci bylinkárstva

V stredoveku boli centrami prírodnej medicíny najmä kláštory. Mnohé liečivé receptúry matky predstavenej Hildegardy z Bingenu pochádzajúce už z dvanásteho storočia sú uznávané dodnes. O 400 rokov neskôr začal doktor Paracelsus experimentovať s účinkami rastlín a liečivých vôd.

Heslom Sebastiana Kneippa bolo „Príroda je tou najlepšou lekárňou“. Tento kňaz a bylinkár zasvätil svoj život skúmaniu liečivej sily viac ako 40 bylín, z ktorých vytvoril účinné liečivá. Herrmann-Josef Weidinger, duchovný z Dolného Rakúska, v 90. rokoch dvadsiateho storočia prírodnú medicínu opäť spopularizoval.

Nové využitie múdrostí našich predkov

Aj moderný výskum liečiv sa opäť čoraz viac sústreďuje na využitie starých receptúr. Vedci sa snažia nájsť súvislosti medzi účinnými látkami obsiahnutými v rastlinách a ich vplyvom na ľudský organizmus. To považovali ľudia po celé stáročia za prirodzenú súčasť ľudovej medicíny.

Výsledkom je takzvaná fytoterapia – liečba rastlinnými liečivami podložená vedeckými výskumami: hodnotenie ich kvality a účinnosti podlieha rovnakým kritériám ako pri syntetických liečivách, napríklad antibiotikách alebo tabletách proti bolesti hlavy. Výťažky z rastlín sa však už nepoužívajú len pri príprave liečiv. Bežnou súčasťou našich domácich lekárničiek sa už stali aj čaje, pastilky, prísady do kúpeľa či masti. Aj výrobcovia kozmetiky a potravín čoraz viac siahajú po rastlinách a liečivých bylinkách.

Tip: Z byliniek sa dajú vyrobiť rozličné bylinkové oleje a tinktúry, ktoré vám poslúžia ako prírodná kozmetika.

Na lúke i v drogérii

Z približne 40 000 rastlinných druhov, ktoré vedci skúmali, sa u nás vo forme liečivých bylín používa zhruba 200. Množstvo byliniek môžeme nájsť práve v tomto jarnom období na lúkach, kde čakajú len na to, kedy ich objavíme. Napríklad také púpavy či sedmokrásky chutia skvele aj nespracované – trebárs v šaláte, ako náhrada špenátu alebo jednoducho vo forme čaju.

Liečivé bylinky si, samozrejme, môžete nazbierať aj sami. Prípadne si ich skúste dopestovať vo vlastnej záhrade. Môžete sa to naučiť na špeciálnom kurze. Jednoduchšie je však vybrať si z ponuky rastlinných liečivých prípravkov v dm drogerie markt.

Správne používanie liečivých byliniek

 

Dávkovanie:

Na šálku čaju stačí štipka sušených byliniek – toľko, koľko sa vám zmestí medzi palec a dva prsty. Toto množstvo zalejte 250 ml vody a prikryte, aby z nálevu neunikali éterické oleje. Čaj nechajte lúhovať desať minút. Údaje o množstve v gramoch môžu byť mätúce, keďže každá bylinka má inú hmotnosť.

Osvieženie:

Aromatické rastliny, ako napríklad citrónová tráva, mäta alebo bazalka, sa skvele hodia na prípravu osviežujúceho nápoja: do karafy nalejte pol litra studenej vody a pridajte vetvičku obľúbenej bylinky. Silu byliniek najlepšie uchováte sušením. Zviažte 10 až 20 vetvičiek do kytičky a zaveste ich lístkami nadol na suché, teplé a tienisté miesto. Sušenie trvá približne týždeň. Následne môžete vetvičky rozstrihať alebo rozdrviť a bylinky skladovať v sklených pohároch alebo papierových vrecúškach na suchom a tmavom mieste.

Použitie:

Chuť čaju môžete ozvláštniť aj sušeným ovocím: ríbezle, čučoriedky, bobuľky bazy alebo jabĺčka nechajte vysušiť v rúre a pridajte do čajovej zmesi. Bylinky sa výborne hodia aj do kúpeľa, skúste napríklad alchemilku: uvarte si z tejto bylinky silný čaj a po vylúhovaní ho prilejte do kúpeľa. Zvyšky byliniek po vylúhovaní môžete opätovne použiť ako zábal (odporúčame napríklad lipové kvety alebo očianku): jednoducho ich priložte na telo a prikryte čistým uterákom.

Hore
OKViac informácií