Menu

Metódy otcov alebo ako to robia oteckovia

Takto vychovávajú deti naše polovičky.

Home » Krása » Metódy otcov alebo ako to robia oteckovia - 05.2018

Čo robia otcovia často inak ako mamy a čo sa od nich môžeme naučiť. Návod v siedmych krokoch.

1. Zostať sedieť

Stačí, aby sa dieťa ozvalo sotva počuteľným hláskom a mama je už zvyčajne v pozore. Okamžite beží naplniť fľašku na pitie, nájsť hrkálku alebo podať cumlík. Otec zvyčajne počká, či dieťa skutočne túži po spoločnosti a či vôbec potrebuje niečo, čo si nedokáže zaobstarať samo. Možno hrkálka leží na dosah ruky.

2. Menej balenia

Mamy sú ako Mary Poppins. Keď idú s dieťaťom na ihrisko alebo kúpalisko, nesú so sebou plecniak plný jedla, prikrývok, obrúskov, náplastí, hračiek, náhradného oblečenia a všemožných vecí, ktoré by potenciálne mohli potrebovať v prípade akýchkoľvek neočakávaných udalostí. S ťažkou taškou sú však omnoho menej flexibilné. Ťažko si potom spoločne s deťmi užijú šplhanie či bežecké preteky. S ockom je to jednoduchšie. Ten má so sebou len kľúče od auta, mobil a peňaženku. Môžete hádať, ktorý z rodičov bude pri tej veľkej kĺzačke prvý!

3. Neprerušovať rozhovor

Keď sa rodičia rozprávajú a drobec zavolá „oci, oci!“, je to zvyčajne mama, ktorá rozhovor preruší a spýta sa, čo sa deje. Otcovia zvyčajne rozhovor dokončia. Výhoda pre deti? Naučia sa, že dospelí nebudú okamžite skákať okolo nich, len čo po niečom zatúžia. A môžu sa spoľahnúť na to, že ocko sa nenechá vyrušiť ani vtedy, keď hovorí s nimi.

4. Dopriať si čas pre seba

Nedeľné noviny a kľúčový futbalový zápas sú dôležitejšie ako rodina? To nie je až tak úplne pravda. Keď je treba, hodí väčšina otcov svoje voľnočasové aktivity za hlavu. Ale prečítať si v nedeľu v pokoji noviny alebo si pozrieť futbal je predsa úplná maličkosť. Mamy často uvažujú inak a svoje záujmy úplne potláčajú. Prečo vlastne? Deti sa predsa musia naučiť brať ohľad aj na potreby ostatných ľudí.

5. Zmerať si sily

K mame sa dá výborne pritúliť, ale boj s ockom je ešte lepší. Najmä preto, lebo je to zábava. To isté platí aj pre divoké hry: Mamy si často už vopred predstavia všetky katastrofické scenáre. Otcovia prijmú výzvu a dávajú pozor, aby sa nič zlé nestalo. Ak pri divokej hre predsa len dôjde k malému úrazu, dieťa si rýchlo všimne: aj s ockom sa túli celkom príjemne.

6. Jednoducho naslúchať

Jeden muž – jedno slovo, jedna žena – celý slovník! U rodičov to platí dosť často. Po návrate dieťaťa zo školy je to zvyčajne práve mama, ktorá spustí paľbu otázok: Ako dopadol test z matematiky? Máte domácu úlohu z nemčiny? Čo bolo na obed? Otcovia sa týmto otázkam vyhýbajú. Nie z nedostatku záujmu, ale s dôverou, že všetko dôležité im dieťa porozpráva samo, keď na to bude mať náladu.

7. Dodávať odvahu

Otcovia svojim deťom často dôverujú viac ako mamy, a tým im otvárajú dvere k novým možnostiam. Sú to oni, kto deťom prvý raz dovolí zoskočiť z 5-metrového rebríka, pokúsiť sa zdolať lyžiarsky skokanský mostík a jazdiť na bicykli s rukami nad hlavou. Tým, že nepreceňujú riziká, majú u detí väčší rešpekt v situáciách, kedy otec povie: To nesmieš, to je príliš nebezpečné!

Hore
OKViac informácií