Menu

Luxus minimalizmu

Menej stačí.

Home » Život » Duševné zdravie » Luxus minimalizmu - 01.2018

Minimalizmus znamená, že človek má iba všetko to, čo naozaj potrebuje, aby viedol naplnený život. Mimochodom, pri sústredení sa na to podstatné nejde iba o materiálne veci.

Hlavu máme plnú, zahádzanú tisícmi úloh, zoznamov, termínov a vecí, ktoré musíme ešte vybaviť. V hlave nám vládne chaos, a to sa ľahko prenáša aj na naše okolie. Práve v hektickom období, keď je všetko hore nohami, túži veľa ľudí po jednoduchosti, jasnosti a menšom množstve nepodstatných vecí.

„Ak sa na to pozrieme z psychologického hľadiska,“ vraví mentálny tréner a kouč Florian Graßmück, „ukazuje sa stúpajúci popud k minimalizmu ako načisto pochopiteľný, pretože dnes žijeme v enormne hektickom, rýchlom svete, v ktorom sme poriadne zasypávaní dojmami z okolia. Vtedy je logické bojovať proti tejto záplave vzruchov veľmi usporiadaným, minimalistickým životným štýlom, aby sme sa dostali do vnútornej rovnováhy.“

Avšak minimalizmus neznamená len zbaviť sa radikálne všetkého materiálneho. Je to spôsob myslenia. Človek sa nerozhoduje výhradne proti materiálnym veciam, ale vedome upriamuje pozornosť na inú rovinu, napríklad zážitky a medziľudské vzťahy.

Len toľko, koľko potrebujem, namiestO stále vIAC

Nejde za každú cenu o to, aby sme tvrdošijne redukovali svoje majetky­ na minimum, ale o šancu nájsť miesto pre veci, ktoré nás naozaj robia šťastnými. Podnet na premýšľanie, ktorý na prvý pohľad pôsobí radikálne, ale hádam prebudí naše myšlienky, je nasledovný: Zakaždým, keď si kupujeme niečo nové, platíme svojím časom. Časom, ktorý sme vynaložili na to, aby sme zarobili peniaze, ktoré práve míňame. Nemali by sme teda radšej zaobchádzať s naším drahocenným časom celkom vedome a vlastniť len to, čo naozaj potrebujeme?

Uvedomelý konzum nám padne ľahšie, ak si pred očami predstavíme, čo všetko už vlastníme. Pretože väčšinou veci, ktoré skutočne potrebujeme, zapadnú v mori tých vecí, ktoré samotné už len svojím množstvom nevedome alebo dokonca vedome zaťažujú. Ale prečo nám to padne tak zaťažko, rozlúčiť sa s niektorými vecami, a najmä spomienkovými predmetmi? „Veci sa často spájajú s psychickým upútaním sa na staré časy, ktoré tvoria časť nášho života a tým vo veľkej miere určujú, ako vidíme sami seba, ale aj to, ako chceme byť videní,“ vysvetľuje Florian Graßmück. A kto už sa len rád zbavuje časti samého seba?

Predtým, ako človek začne s redukovaním, by si mal ešte raz uvedomiť, že v minimalizme ide o to, aby sme sa nedefinovali cez veci, či už ich práve vlastníme alebo sa ich vedome zbavujeme. Keď ste si istí, čo máte s vyraďovaním v úmysle, a nerobíte to len z nejakého impulzu, môžete začať svoj život krok za krokom vytrieďovať.

Ak sa vám nedá na vytvorenie miesta čo i len pomyslieť, je dobré nájsť si ­podporu. Katrin Miseré pomáha ľuďom ako upratovací kouč zbaviť sa vecí. „Ľudia sa musia pokúsiť upriamiť pozornosť na samých seba,“ vraví, „pretože ide o to, aby sme spravili dobre samým sebe. A nie o to, čo robia ostatní.“

Projekt bývanie

Pri vytváraní priestoru vo vlastnom priestore neexistujú pevné pravidlá. Ide iba o to, pričom sa dobre cítime. Čo je pre niekoho príliš veľa, je pre druhých akurát. Cieľ majú všetci rovnaký: potreba čistoty, prianie zbaviť sa prebytočného a upriamiť pozornosť na to podstatné.

Najväčší a najdôležitejší priestor je ten, kde si chceme oddýchnuť od hektického dňa, aby sme opäť získali čistú hlavu. Tu môžeme postu­povať celkom prakticky a uvážlivo: Ktoré veci a aký nábytok naozaj potrebujem vo svojom byte? Na ktorých miestach trávim najviac čas a čo najčastejšie robím medzi mojimi štyrmi stenami? Keď niekto rád varí, potrebuje pravdepodobne viac vecí do kuchyne ako ostatní.

Často sa jednoduchšie mení momentálny stav, ak si vizualizujeme želaný stav. Najlepšie to funguje s jednotlivými moodboards pre každú miestnosť. Na ne zachytíme základnú náladu, farbu a to najdôležitejšie zariadenie. Potom sa môžeme začať zbavovať balastu. Ak to už raz dokážeme, je dôležité získaný poriadok aj naďalej udržať. Na to má Katrin Miseré celkom jednoduché pravidlo: každý predmet dostane svoje pevné miesto a vždy po použití sa naň znovu umiestni­. Tak si ani nevšimneme, že upratujeme a že nám to zaberá minimálny čas.

Odporúčaná dokumentácia k téme: „Minimalism – a documentary about the important things“, na Netflixe

Projekt skriňa

Po jednotlivých miestnostiach prichádzajú na rad čiastočné priestory ako napríklad šatník. Pod pojmom „capsule wardrobe“ rozumieme, že vlastníme len toľko kusov oblečenia, koľko naozaj potrebujeme. Ako ukazovateľ sa odporúča 37 obľúbených kúskov na sezónu, ktoré sa dajú medzi sebou dobre kombinovať. Ak sa nechcete riadiť týmto konceptom, ale napriek tomu si želáte minimalistický šatník, mali by ste si položiť otázky: Ako vyzerá môj typický deň? Čo musí moje oblečenie zvládnuť? Nosievam v práci iné oblečenie ako vo voľnom čase? V akom oblečení sa cítim dobre?

Človek šetrí čas pri ukladaní všetkých kúskov do skrine a spraví aj niečo dobré pre životné prostredie tým, že má dlho radosť z kvalitných kúskov namiesto ich zamieňania za nové veci. Treba si spraviť prehľad v tom, čo vlastníme a potom vyhľadať obľúbené kúsky a to zvyšné darovať namiesto toho, aby ste ich vyhadzovali.

Projekt telo

Aj nákup v supermarkete môže vyzerať minimalistickejšie, ak sa zrieknete vyhadzovania ­potravín a neprehľadnej chladničky. K tomu si čo najpresnejšie predstavte, čo chcete jesť v najbližšie dni, a vytvorte si podľa toho zoznam. Rovnaký princíp platí aj pri starostlivosti o telo. Tak sa vyhnete náhlym nákupom a nepoužívaným šampónom, ktoré sa povaľujú po kúpeľni.

V kúpeľni môžete získať viac priestoru aj tak, že budete používať recyklovateľné produkty, napríklad rukavice s mikro­vláknami na odličovanie alebo menštruačné kalíšky, ktoré nahradia bežné zásoby hygienických artiklov.

Potom, ako odhodíte všetok materiálny a duševný balast, všimnete si, aké množstvo pozitívnej energie zrazu vyplavilo toto zdanlivé zrieknutie sa vecí. Tento povznášajúci pocit radosti, keď znovu niečo vytriedite a upracete, tento pocit odľahčenia, ktorý sa bude šíriť, môžete nasať a využiť pri niečom novom.

Minimalizmus vytvára priestor a čas na venovanie sa svojmu vnútru, na objasnenie si svojich prianí, cieľov a snov a na to, aby sme ich aj žili a presadzovali. A po týchto prvých krokoch je dôležité zmysluplne využiť získané zdroje miesta a čas.

Avšak predtým, ako sa pustíte do niečoho nového, mali by ste podľa Katrin Miseré spraviť predovšetkým jedno: vychutnať si nadobudnutý voľný priestor

Takto vám pôjde vytrieďovanie ľahšie

  • Vyprázdnite celú skriňu, aby ste získali prehľad.
  • Začnite s vecami, na ktoré ste málo emocionálne naviazaní.
  • Sharing is caring – podeľte sa s ostatnými o veci, ktoré používate.
  • Veci, ktoré vo vás vyvolávajú zlé spomienky, okamžite dajte preč.
  • Použiteľné vytriedené veci nevyhadzujte, darujte ich. Často je jednoduchšie zbaviť sa niečoho, keď viete, že to môže pomôcť iným.
Hore
OKViac informácií