Menu

Móda & štýl: Každá žena je výnimočná

Šesť žien prezrádza svoje inšpirácie pre vlastné určovanie módneho štýlu.

Home » Krása » Móda & štýl: Každá žena je výnimočná - 03.2020

Čo ti bráni byť výnimočná? Ak to má byť podľa týchto šiestich žien, odpoveď je jasná: nič! Našli si svoj štýl, nestarajú sa o módne konvencie – a dávajú tým aj zreteľne viditeľné znamenie moderného obrazu ženy.

 

Adia, 38, visual consultant & creative director

Čo pre vás znamená móda?

Pre mňa je móda antropologická otázka: „kto, čo, kedy a prečo“. Milujem vyberať oblečenie na svoju postavu. Už 20 rokov zbieram vintage a historické odevy. Aj ich nosím a cítim sa v nich dobre. Milujem históriu a reprodukciu módy a to, ako sa bude vyvíjať. Moja obľúbená farba je biela. Šperky ani doplnky už nenosím. V tejto oblasti som sa stala minimalistickejšou. Už niekoľko rokov uprednostňujem jazdecký štýl. Páči sa mi na ňom prísnosť, jasnosť, elegancia.

Musí sa človek obliekať tak, ako sa to páči ostatným?

Nie! Každý by mal nosiť to, čo nosiť chce. Tak som vyrastala v New Yorku, nikto sa nestaral o to, čo človek nosí. Vo Viedni si ma, naopak, spočiatku často obzerali. Móda a štýl sú osobným rozhodnutím, pričom štýl by sa mal aj meniť. Meníme a vyvíjame sa predsa aj ako ľudia. Nechcem byť niekto, kto navždy nosí ten istý štýl.

Čo by ste poradili niekomu, kto hľadá svoj štýl?

Prvá emociálna reakcia v obchodoch ohľadne farby, vzorov a látok – to je veľmi dobré, úprimné upozornenie na to, čo sa človeku páči.

adiatrischler.com

 

Outfit: Jazdecké nohavice a čižmy: Vintage z tridsiatych rokov, blúzka: second hand, kabát: Wolfmich vintage

 

„Fascinujú ma tridsiate roky a vtedajšie športové odevy. Moje najobľúbenejšie nohavice sú tieto jazdecké nohavice z USA. Milujem jasnú líniu. Deväťdesiate roky sa veľmi silno odvolávali na tridsiate roky, práve nezdobený minimalizmus a dlhé siluety.“

 

Polina, 19, študentka

Čo robí váš štýl jedinečným?

Každý deň vyzerá inak. Vstanem, spýtam sa samej seba, ako sa cítim a podľa toho sa oblečiem. Každý polrok predám všetky svoje veci a hľadám sa nanovo. Vyhýbam sa módnym blogerom a módnym trendom a dôverujem svojmu pocitu. Nakupujem takmer výlučne vo vintage obchodoch a na blších trhoch a mám veľmi rada, keď sa mením a prezliekam!

Čo by ste poradili niekomu, kto hľadá svoj štýl?

Skrátka majte odvahu veľa vyskúšať! A kombinujte odevy, ktoré sa k sebe vlastne nehodia. V žiadnom prípade by ste nemali počúvať, čo hovoria ostatní.

instagram.com/polchini

Outfit: top: Urban Outfitters, nohavice: Humana, šperky a kabelka: Vintage, sponky do vlasov: dm

 

„Táto červená kabelka patrila mojej mame, darovala mi ju. Je staršia než ja a ešte vždy vyzerá ako nová. Milujem krokodílí vzhľad a jej farbu a nosím ju veľmi rada na zvláštne príležitosti.“

 

 

Julia, 42, digital media consultant

Ako by ste opísali svoj štýl?

Nemám rada nezmysly a rada kombinujem nejaký trendový kúsok s niečím klasickejšieho vzhľadu, napríklad aktuálne tenisky v štýle 90. rokov s jednoduchým overalom či šatami. Je to aj tým, že rada kupujem hodnotnejšie kúsky, ktoré ma majú sprevádzať viac rokov. Nakupujem málo, preto to môže byť aj drahšie. Moje štýly priatelia často komentujú ako: „To je kúsok typický pre Juliu.“

Outfit: biely overal: Aéryne, tenisky: IRO, kabelka: JW Anderson

 

„Kabelka je od britského dizajnéra JW Andersona. Jeho logo zodpovedá mojim iniciálkam. Samozrejme, že som ju musela mať. Pred niekoľkými rokmi som si ju sama darovala k narodeninám. Často sa ma pýtajú, či som si nechala vyrobiť kabelku s vlastnými iniciálkami. Je to pre mňa veľmi zábavné – a niekedy jednoducho odpoviem, že áno.“

 

 

 

 

 

Ursula, 43, Fräulein Kleidsam Vintage Store

Čo je podstatou vášho štýlu?

Už roky nosím len vintage. Odevy si vyberám s láskou, mieša sa v tom povolanie so súkromím.

Ako sa vyvíjal váš módny vkus?

Čím som staršia, tým viac sa mením a dbám na to, čo sa hodí k mojej nálade. Viem, v čom sa cítim dobre a čo mi pristane. Rada sa však nechám inšpirovať ľuďmi na ulici či zákazníčkami v mojom obchode.

Ako si človek nájde svoj vlastný štýl?

Samozrejme, pomáha, ak sa zaujíma o módu a estetiku. V opačnom prípade je vari múdrejšie nechať si poradiť od profesionála. Ten vám určite odporučí niečo v súlade s vaším typom.

fraeulein-kleidsam.at

Outfit: čierny overal: second hand, topánky: Emilio Pucci Vintage, taška na pás: Fabienne Charité

 

„Topánky som kúpila v roku 2000. Veľmi sa mi páčila farebná kombinácia, je to Pucci a boli výhodné! Ešte vždy ich nosím.“

 

 

Eva, 41, architektka

Čo je podstatou vášho módneho štýlu?

Je ležérny, klasický, čistý, s kľúčovými kúskami ako trenčkot a kožená bunda. Dôležité je, ako človek niečo nosí, vyžarovanie, ktoré pritom má. Oblečenie by nemalo nad vami dominovať. Ak si ho osvojíte, môžete nosiť takmer každý look. Tak ako môj účes. Je to look s mojím podpisom.

Ako ste si našli svoj štýl?

Vyskúšala som toho veľa a niečo som urobila nesprávne. Okrem toho mi vždy dobre poradila sestra, má oko na módu. Vyrastali sme na dedine, moja mama však pochádzala z mesta a vždy nás obliekala moderne. Vždy sme vyzerali inak ako ostatné deti v našom okolí. Preto som zvyknutá, že si ma obzerajú, a viem, do akej miery možno módou na seba pútať pozornosť ľudí.

 

 

 

 

Musí sa človek obliekať tak, ako sa to páči ostatným?

Nikdy! Prečo by sa mal človek páčiť niekomu inému? Človek sa má dobre cítiť. Potom bude toto sebaporozumenie aj vyžarovať. Ide viac o vyžarovanie, ako o kúsky, ktoré má človek na sebe.

concreet.at

Outfit: košeľa: Cinque, topánky: Raf Simons for Calvin Klein, kabelka: Comme des Garçons

 

„Topánky, ako moje zlaté od Calvina Kleina, oživia každý outfit. Dobré doplnky sú pre mňa dôležité. Aj kabelka od Comme des Garçons je môj favorit, táto kombinácia je neporaziteľná.“

 

 

Raphaela, 34, výtvarná umelkyňa

Čo robí váš štýl jedinečným a ako vzniká?

Pri mojich módnych rozhodnutiach mi pomáhajú hmatové zážitky. Zaujímajú ma materiály a povrchy, či je niečo hladké a lesklé alebo mäkké a chlpaté. Fascinuje ma rôznorodosť látok, jedna mäkko padá, iná látka je tvrdá a nepohyblivá. V povolaní pracujem s neónovým svetlom a svetelnými inštaláciami, preto sú pre mňa veľmi dôležité farby. Na rôznych povrchoch sa farby zobrazujú rôzne. Mám rada prírodné materiály, ktoré sú príjemné na pokožku. Moje denné rozpoloženie a rôzne príležitosti ovplyvňujú môj módny výber a jednotlivé kúsky oblečenia potom ladia aj k nim.

Čo vás inšpiruje?

Všade vnímam veci, vzory a elementy a potom ich zhodnocujem v mojich prácach a určite aj v mojom štýle obliekania. Tak, ako sa obliekam, by som mohla byť kolážou. Jednoducho zhodnocujem detaily, ktoré zachytím. Tie nemusia vždy pochádzať z módy, môže to byť aj dizajn obalu, ktorý ma osloví. Aj veci, ktorými sa pri mojej práci veľmi zaoberám – zrkadlenie, reflexie, pôsobenie materiálov – ma inšpirujú.

Čo by ste poradili niekomu, kto hľadá svoj štýl?

Vždy ísť za tým, s čím sa človek cíti dobre a čo sa mu práve hodí. Páči sa mi neustále sa otvárať novým veciam a niečo skúšať.

raphaelariepl.com

Outfit: nohavice a kabát: Ferrari- Zöchling, šperky: súkromné

 

„Žiarivý oblek v levanduľovej je od mojej obľúbenej značky Ferrari-Zöchling.  Dizajnérka stále a znova začína spoluprácu s umelcami, tiež som sa už zúčastnila. Perfektné strihy a látky, ktoré milujem!“

 

 

Hore
OKViac informácií