Menu

Viac soli, prosím!

Kombinácia soli a vody skrášľuje.

Home » Krása » Pokožka » Viac soli, prosím! - 11.2016

Je dobrá na pleť. Uvoľňuje ducha. O účinkoch soli na pokožku vie človek už niekoľko tisícročí. V dnešných časoch si soľ do kúpeľa vieme jednoduchým spôsobom pripraviť aj sami.

Zavrieme dvere od kúpeľne. Zvnútra. Aby sme jednoducho celý svet vymkli von. Napustíme vaňu teplou vodou. Pridáme do nej voňavú soľ do kúpeľa. Ponoríme sa. Uvoľníme sa. Nemyslíme na nič. Vychutnávame si pokoj. Zhlboka dýchame. A popri tom sa ešte aj staráme o pokožku. Soľ do kúpeľa sľubuje nielen príjemný kúpeľný zážitok. Pokožke dodá hodnotné výživné látky, upokojí a privedie do rovnováhy telo a ducha. Pokožka je vďaka nej hebká
a jemná, pretože soľ má rovnaké vlastnosti ako peeling. Okrem toho prispieva k detoxikácii organizmu a spevňuje väzivo. Soľ do kúpeľa je známa svojimi kozmetickými, ako aj terapeutickým, vlastnosťami. A to už po tisícky rokov.

Stará a osvedčená

Blahodárne účinky, ktoré má na telo kúpanie sa v slanej vode, sú ľuďom známe už veľmi
dlho. Už starovekí Egypťania sa kúpali v soli z Mŕtveho mora a pridávali do nej voňavé esencie. Údajne predpisoval soľné kúpele na rôzne ťažkosti aj grécky lekár Hipokrates. To mohlo byť tak 400 rokov pred Kristom. Pozitívne účinky soľného kúpeľa mohli byť známe dokonca aj Homérovi. Napokon týmto spôsobom Odyseus znova nadobudol svoje sily. Terapia soľnými kúpeľmi dosiahla svoj rozkvet v 18. storočí. Vychádzajúc z Anglicka sa soľné kúpele stali veľkou módou aj vo zvyšnej Európe.

Wertvoll. Salz ist eines der wertvollsten Ressourcen unserer Erde. Auch für unsere Haut und unsere Schönheit.

Vzácna. Soľ je jednou z najvzácnejších surovín našej Zeme. Aj pre našu pokožku a našu krásu.

Liečba a detoxikácia

Dnes sa soľ do kúpeľa opäť viac používa na terapeutické účely. Jej liečivé účinky pri niektorých chorobách sú dokázané a dávno prebádané. Ochorenia svalstva, problémy s pleťou a dokonca reuma, to je zopár z nich, pri ktorých sa dosiahli dobré výsledky. Dokáže zmierniť stav    vyčerpania a dodať novú energiu. Morská soľ pôsobí navyše ako detoxikátor nášho organizmu. Horúci kúpeľ naštartuje potenie, čím sa bioenergia dostane opäť do rovnováhy. Stimuluje sa prúdenie energie po tele. V neposlednom rade soľ do kúpeľa hydratuje, a preto sa odporúča najmä pri citlivej a suchej pokožke. Pri pravidelnom používaní bude aj zrohovatená a popraskaná pokožka znova hebká a mäkká, nečistá a mastná pokožka bude naproti tomu čistá a jemná. V terapeutických prípadoch je však dôležité vsadiť na čistú morskú soľ alebo ešte lepšie na soľ z Mŕtveho mora. V každom prípade je to, čo s našou pokožkou robí morská soľ, poriadne napínavé.

Účinky a obsiahnuté látky

Soľ do kúpeľa pozostáva z väčšej časti zo solí ako chlorid sodný, fosforečnan sodný alebo bórax. Okrem nich obsahuje aj hodnotné minerály ako magnézium, bróm, draslík, vápnik, železo, zinok a meď. Všetky tieto minerály majú pozitívny účinok na našu pleť. Napríklad magnézium uvoľňuje svoj účinok tým, že nepatrné magnéziové ióny preniknú do vrchnej vrstvy pokožky a tam zvyšujú podiel vlhkosti, čím sa pokožka stáva jemnou a hebkou. Bróm zasa prispieva k tvorbe istých hormónov, ktoré sú zodpovedné za regeneráciu pokožky.
Navyše pôsobí upokojujúco na celé telo. Draslík tiež ovplyvňuje hydratáciu, posilňuje odolnosť pokožky a pôsobí protizápalovo. Vápnik je dôležitý pri citlivej pokožke. Má antialergické vlastnosti a podporuje pokožku, aby ostala v rovnováhe. Bežne sa prísady do kúpeľa vyskytujú vo forme prášku alebo granulátu, niekedy sa vylisujú aj do takzvaných kúpeľových tabliet.

Meersalz auf einem Holzlöffel

Posilujúca. Morská soľ obsahuje vzácne minerály ako magnézium, kalcium a železo.

Nejedna soľ do kúpeľa obsahuje dodatočné farbivá a vonné esencie a je obohatená o rôzne éterické oleje alebo kvetinové esencie. Podľa prísad je účinok zakaždým iný. V zásade sa to celé zakladá na premene osmotickej rovnováhy vody. To znamená, že keď je obsah soli v kúpeli dostatočne vysoký a zodpovedá tomu krvnému, dostaví sa osmotický účinok. Začne sa výmena medzi telom a vodou. Telo sa cez pokožku detoxikuje a odkysľuje. To má za následok, že telo sa cez pokožku nezbavuje takého veľkého množstva solí, a tým pádom sa zmierňuje tvorba vrások. Vďaka obsahu solí vo vode sa okrem toho zvyšuje aj relatívna hustota, a s ňou aj vztlak. Človek sa tak vo vode cíti byť omnoho ľahší. A keď vystúpi z vane, je uvoľnený, má čistú hlavu a všade príjemnú pokožku. Taká soľ do kúpeľa dokáže teda naozajstné zázraky. A môžeme si ju relatívne jednoducho a podľa nálady sami doma namiešať.

Z vlastnej výroby a darovanie

Či už ju chceme hneď použiť alebo ňou naplniť ozdobné fľašky a darovať niekomu pod vianočný stromček, na výrobu soli do kúpeľa toho veľa nepotrebujeme. Iba soľ, kvetinové esencie a rôzne éterické oleje. Individuálnej úprave sa nekladú žiadne hranice. Pri používaní éterických olejov však musíme dávať trochu pozor. Pretože nie každá pokožka znáša každý olej, niektorí ľudia môžu dokonca reagovať alergicky. Odporúčané druhy solí sú morská soľ, soľ z Mŕtveho mora, kamenná soľ, himalájska soľ alebo kombinácia týchto solí. Soľ do kúpeľa nás opticky osloví aj vďaka ich rôznej zrnitosti. Všetky tieto prísady spolu dobre premiešame. Zmes necháme približne pol dňa odstáť. Potom ju môžeme nasypať do fľašiek alebo malých karáf. Alebo rovno do vane. Potom zavrieme dvere. A ponoríme sa.

Domáce kúpele

 Perlové uvoľnenie. Perly do kúpeľa BALEA s nádhernou kompozíciou čiernej orchidey a vanilky vám počas kúpeľa doprajú uvoľnujúcu chvíľku oddychu. Zloženie s perlami s obsahom urey a hodnotným avokádovým olejom podporuje pri kúpeli príjemný pocit na pokožke. Morská voda. Soľ do kúpeľa z Mŕtveho mora od DAS GESUNDE PLUS uvoľňuje a stará sa o pokožku vďaka sile prírodných minerálov. Vyvážené minerálne látky a stopové prvky (železo, magnézium a vápnik) tejto soli prirodzeným spôsobom vyrovnávajú podiel minerálov v tele.

Perlové uvoľnenie. Perly do kúpeľa BALEA s nádhernou kompozíciou čiernej orchidey a vanilky vám počas kúpeľa doprajú uvoľnujúcu chvíľku oddychu. Zloženie s perlami s obsahom urey a hodnotným avokádovým olejom podporuje pri kúpeli príjemný
pocit na pokožke. Morská voda. Soľ do kúpeľa z Mŕtveho mora od DAS GESUNDE PLUS uvoľňuje a stará sa o pokožku vďaka sile prírodných minerálov. Vyvážené minerálne látky a stopové prvky (železo, magnézium a vápnik) tejto soli prirodzeným spôsobom vyrovnávajú podiel minerálov v tele.

Recept: Vianočná zimná soľ do kúpeľa

Suroviny

 • 750 g čistej mordkej soli
 • 1 PL mandľového oleja
 • 3 PL anízových semienok
 • 2 tyčinky škorice
 • 5 kvapiek éterického anízového oleja
 • 3 kvapky éterického pomarančového oleja

Príprava: Morskú soľ dajte do veľkého pohára s uzatváracím viečkom. Nakvapkajte doň mandľový olej a oba éterické oleje a pohár uzatvorte. Teraz zmes dôkladne zatraste, aby sa oleje so soľou dobre premiešali. Škoricové tyčinky a anízové semienka dajte do vrecúška a to vložte do pohára. Účinné látky z korenín potrebujú čas, aby sa dostali do soli. Nechajte zimnú soľ do kúpeľa odpočívať približne päť dní. Potom môžete vianočnú zimnú soľ do kúpeľa nasypať do dekoratívneho skla.

Durchatmen. Einfach mal entspannen und dem Salz den Rest überlassen.

Predýchať. Jednoducho sa uvoľniť a zvyšok prenechať soli.

Recept: Soľ do kúpeľa proti prechladnutiu

Suroviny:

 • 1 miska jemnej soli
 • 1 šálka zrnitej morskej soli
 • 8 kvapiek eukalyptového oleja
 • 8 kvapiek pomarančového oleja
 • 8 kvapiek tymiánového oleja

Príprava: Suroviny zmiešajte a zmes nasypte do pekného pohára. A voilá, soľ do kúpeľa je hotová. Táto zmes pomáha na prechladnutie, aj preventívne. Eukalyptus uvoľňuje nosové dutiny, tymián brzdí kašeľ.

Thymian und Meersalz für das gesicht

Liečivá. Prírodná soľ z mora, predovšetkým z Mŕtveho mora má liečivé účinky.

Ako používať soli do kúpeľa?

Soli do kúpeľa majú obzvlásť ošetrujúci a často aj liečivý účinok na našu kožu. Pár tipov pri jej používaní by ste ale mali rešpektovať.

 • Dávkovanie: 100 gramov čistej soli do kúpeľa na jednu vaňu postačí. To zodpovedá približne štyrom polievkovým lyžiciam. Ak používate lisovanú soľ do kúpeľa vo forme tabletiek, postačí zvyčajne jedna.
 • Teplota: Optimálna teplota vody pri používaní soli do kúpeľa je niekde medzi 35 a 37 stupňami. Voda by v žiadnom prípade nemala byť studenšia, pretože soľ pri nej nemôže vyvinúť plný účinok. Krátke a chladnejšie kúpele do 35 stupňov osviežia a dodajú energiu. Kúpele na uvoľnenie by mali mať teplotu medzi 36 a 37 stupňami. Teplota vody nad 37 stupňov uspáva a budete zrelí do postele. Pri liečivých kúpeľoch je voda väčšinou ešte teplejšia.
 • Trvanie: Kúpeľ by mal trvať maximálne 20 minút. Okrem toho dlhšie kúpanie v slanej vode kožu vysuší.
 • Odpočinok: Po teplom kúpeli sa odporúča dôkladne si kožu nakrémovať a dopriať si oddych na cca. 30 minút. Aby si aj koža mohla oddýchnuť, nemali by ste soľ do kúpeľa používať častejšie ako dva až tri razy týždenne.
 • Pitie: Po kúpeli by ste sa mali napiť vody alebo bylinkového čaju. Stabilizuje sa tak aj krvný obeh.

Tip: Účinok soli do kúpeľa sa dostaví až po 10 až 15 minútach. Po kúpeli si pokožku len jemne utrite a chvíľu odpočívajte.

Pre kúpeľných frfľošov: DIY Soľný peeling

Kávový Peeling

Kaffee Peeling mit Olivenöl und Salz

Káva napomáha pokožke zbaviť sa odumretých šupiniek a kožu zjemní. Podporuje obnovu buniek a prekrvenie a dokonca dokáže pôsobiť proti celulitíde.

Na 1 pohár potrebujeme:

 • 1 šálku morskej soli
 • 4 šálky kávovej usadeniny zo zaliatej kávy
 • 2 PL olivového oleja

Príprava:

Najskôr kávový prášok zmiešajte s olejom, až kým sa nevytvorí jemná masa. Potom pridajte soľ a miešajte, až kým sa nevytvoria malé hrudky.

fertiges Kaffeepeeling im Glas zum verschenken

Soľný peeling deluxe

Salzpeeling aus Salz Honig und Milch

Med kožu zjemní, upokojí a ošetrí. Nie nadarmo ho Rimania prezývali „nebeská medicína“. Predchádza starnutiu kože a napína ju.

Na 1 pohár potrebujeme:

 • 2 PL medu
 • 5 PL morskej soli
 • 3 PL mlieka

Príprava:

Zmiešajte mlieko so soľou. Potom pridajte med a miešajte, až kým sa to celé nespojí do jemného peelingu.

Peeling mit Salz schön verpackt

 

Hore
OKViac informácií