Menu

Na motorke po Európe

Európa ponúka množstvo čarovných motorkárskych trás.

Home » Inšpirácia » Na motorke po Európe - 06.2019

Krátka dovolenka na motorke nie je len dobrodružnou prestávkou od všedných dní, ale aj cestou do vlastnej duše. Dôvodom je, že motorky sú perfektnými meditačnými nástrojmi – na nich možno odhaliť svoje nepoznané stránky.

Je dôležité mať v živote nejaký cieľ. Viac v srdci ako pred očami. Preto chodím na výjazdy na motorke do Švajčiarska, ku Gardskému jazeru, na Sicíliu a okľukami aj do Mariazellu. Tam, v divokých Alpách, sme moja motorka a ja radi na cestách. Pozdĺž dravej vody. Krčmár za malým mostom podáva rybu a ešte nikdy mi neprezradil, prečo jeho pstruhy chutia tak božsky. Na pútnickom mieste zapálim v pápežovej obľúbenej bazilike zopár sviečok. Je to neobyčajná púť v Štajersku, ktorú už dlho každý rok absolvujem na cestách. Mohol by som vysvetliť, prečo je to tak, ale nechcem. Súvisí to s narodeninami môjho otca a je to rodinné tajomstvo.

Kto sa pri zvláštnych príležitostiach túla po svete, zanechávajúc za sebou jednu stopu, ten vie celkom presne: Dobrá motorka má svedomie – podobné ako mám ja sám. Matéria nie je mŕtva, má vlastné správanie. Keď brázdim svet na dvoch kolesách, moja duša cestuje do paralelných skutočností. Krajina je vľavo i vpravo od cesty obstúpená stromami. V spätnom zrkadle sa za mnou rozpadá na prach, keď pokrútim rukoväť a s brniacou mantrou podo mnou idem až na hranice. Doteraz som najazdil tisícky kilometrov po rôznych krajinách. Cítil som sa pritom vždy prepojený so svojím strojom a čo je možno ešte dôležitejšie – prepojený so svetom.

Motorka ma niečo naučila: Srdce môžeme naučiť vidieť len dotykmi. Len tak sa dá spoznávať svet. Túto danosť sme zabudli, stratili, predali a darovali – ako mnoho z toho, čo sme kedysi vedeli, a dnes to vyznieva ako nevyriešená hádanka. Môžeme vziať život do vlastných rúk, drobiť ho medzi prstami a odrazu odhalíme nové kvality. Preto tak často, ako sa len dá, uchopím do rúk riadidlá, pocítim vibrácie, šikmé plochy a slobodu.

Pravda je ukrytá v zákrutách. Potrebujete na ne správne zvolené tempo, vedomú dôveru v zákony Newtonovej fyziky a ochrannú auru nad jabĺčkami v kolenách. Jazdiť zákruty je ako mať sex. Vášeň je všetko. Všetci žijeme podľa nášho určenia a nemáme žiadne bezpečnostné pásy, žiadne airbagy a ani ochranné prilby. Život je vždy životu nebezpečný a karma sa javí ako ezoterická nárazová skúška. Svet je guľatý a naša cesta pozostáva z úzkych a dlhých tiahlych zákrut, ktoré sa vinú do krajiny ako ospanlivé mačky. Kto priamočiaro prehrmí po sivej čiare, možno prejde rýchlo z bodu A do bodu B, no nikdy nedôjde sám k sebe. Lebo diaľnice sú len chamtiví pomocníci na úteku, no nie sú to múdri mnísi.

Side view of man sitting on motorcycle at lakeshore

Najlepšie motorkárske trasy v Európe

Európa núka množstvo čarovných trás, preto je pre mňa ťažké, ba až nemožné, zostaviť ich poradie. Vo Francúzku je trasa Rhôna – Alpy, ktorá vám svojimi neuveriteľne vzrušujúcimi priesmykmi s istotou zabezpečí dávku hormónov šťastia. V regiónoch Gard, Drôme, Cévennes a Ardèche na malých cestách sotva stretnete iného jazdca na motorke.

Aj talianske Amalfitánske pobrežie medzi Salernom a Positanom patrí k mojim favoritom. A nielen k mojim. Malebná krajina posiata viničom a citrónovníkmi je turistickou senzáciou. V lete tu stoja autobusy v zápche, preto na jazdu odporúčam jar alebo jeseň.

Do Rakúska prichádzajú motorkári zo všetkých kútov sveta. Prečo je to tak? Sotva sa v nejakej inej krajine nachádzajú také pekné a s láskou opatrované motorkárske trasy tak blízko pri sebe. Len v Korutánsku možno za jediný deň pokoriť vysokoalpskú trasu Großglockner, údolie Maltatal, alpské cesty Villacher Alpenstraße a Nockalmstraße.

Raj motorkárov Štajersko

Nikto nevie povedať, kde sa nachádza tajomné miesto Šangri-La. Pre budhistov je ten pojem skôr duchovný postoj než bod na mape. Preklad znie: „krajina krásy a harmónie blízko nebies“. A ja – človek hľadajúci – odnedávna viem, že Šangri-La môže byť stav blaženosti v Štajersku. Vietor počas jazdy vonia jablkami a vínom, zvukové vlny výfuku zanechávajú obdiv na tvárach ružovolícich dievčat na kraji cesty. Presúvať sa po jablčnej ceste, spoznávať Roseggerovu domovinu a urobiť štvortaktovú túru k slovinskej hranici – to všetko sú vibrujúce vrcholy cestujúceho na dvoch kolesách, ktorý sa už dávno od starého múdreho budhistického mnícha Maňdžušrího naučil: „Je nemožné dosiahnuť osvietenie ducha bez toho, aby ste sa vnorili do oceánu túžob.“

A kde, prosím pekne, sa to dá lepšie než v Rakúsku? Štajerské regióny zvádzajú k pozvoľnému vznášaniu sa po neviditeľných cestičkách. Cez obec Soboth smerom na východ, do Eibiswaldu na západoštajerskú vínnu cestu. V Gamlitzi si urobte prestávku, kde vás nielen obslúžia chutným jedlom, ale môžete tam aj prenocovať, ak ste vo vieche neboli príliš chamtiví.

Okolo Krieglachu je veľa ciest s malou premávkou, ktoré vás obšťastnia aj po kulinárskej stránke – ak si na to vyhradíte dva dni, aby ste si odpočinuli všade, kde sa vám zapáči. Napríklad na mieste s dobrým výhľadom. Pod starým stromom stojí drevená lavička, pamätná tabuľa s umučeným na kríži, ošľahaná počasím a dobre naladený sedliak, ktorý zvedavo vyjde z domu a o desiatej predpoludním mi ponúkne veľký pohár domácej, v ktorej pláva kúsok čerstvo nakrájaného ovocia. Otočením kľúčika v zapaľovaní krajinu oslobodím od motorovej beštie. Len praskanie cylindrov a dymová stuha pri výfuku prezrádzajú, že mašina ešte pred chvíľkou bežala a teraz oddychuje. V diaľke sa blyští svetlo ľadovcov a odrazu – po treťom či štvrtom ovocí – zistím, že som Šangrí-La.

Brrrrrrrrm!

Na týchto pretekárskych trasách sa môžete previezť na vlastnej motorke. Ceny sa menia podľa sezóny a balíčka. Je nutné prihlásiť sa vopred.

Slovakia Ring

(Orechová Potôň, Slovensko)

U nás sa môžete prísť previesť do profesionálneho motoristického areálu Slovakia Ring. Dĺžka dráhy je 5,9 km. Má 4 umelo vytvorené prevýšenia (tzv. horizonty), ktoré vám zaručia skvelý zážitok z jazdy. Areál má vlastný hotel, reštauráciu a čerpaciu stanicu. Adresa: Orechová Potôň 800, PSČ: 930 02.

Red Bull Ring

(Spielberg, Rakúsko)

Pretekárska dráha je rýchla, náročná a na dĺžke 4,3 km ponúka 7 pravotočivých a 3 ľavotočivé zákruty, ako aj gastronómiu a čerpaciu stanicu v stredisku jazdcov. Adresa: Red-Bull-Ring-Straße 1, 8720 Spielberg.

Masaryk Ring

(Brno, Česká republika)

Jedna z najkrajších trás Grand Prix je 5,4 km dlhá a má 8 pravotočivých a 6 ľavotočivých zákrut s pasážami vo vrchoch i v dolinách. Má aj stredisko jazdcov s gastronomickými službami a čerpaciu stanicu. Adresa: Masarykův okruh 201, 66481 Ostrovačice.

Automotodrom Rijeka

(Soboli, Chorvátsko)

V blízkosti prístavného mesta Rijeka nájdete okružnú cestu s novým asfaltom a dĺžkou 4,2 km, 7 pravotočivých a 8 ľavotočivých zákrut ako aj stredisko jazdcov s gastronomickými službami a čerpacou stanicou. Adresa: Soboli 55, 51219 Cavle.

"The Wild One" Film Still

Šup šup na túru

Cesta je cieľ. Predovšetkým v horách sa motorkári rýchlo naladia, pretože je tam množstvo zákrut. Odporúčame týchto päť poddajných cieľov.

Slovensko: Nádhera prírody

S viac ako 1200 metrami je Čertovica v centre Nízkych Tatier naším najvyššie položeným prejazdným priesmykom a aj jedným z najkrajších v celej strednej a východnej Európe. Cesta je dobre vyasfaltovaná a má desať zákrut. Nájdete tu množstvo cenovo dostupných pohostinstiev a čo je najdôležitejšie – krásy prírody. Juhovýchodne od Čertovice je aj chránená krasová oblasť Muránska planina.

Rakúsko: Základný tábor v Tirolsku

Nauders am Reschenpass v Tirolsku je ideálna domovská základňa na výlety do trojuholníka krajín Rakúsko – Taliansko – Švajčiarsko. Legendárne trasy ako Stilfserjoch, Berninapass, Foscagnopass sú z Nauders dobre dostupné. Bezcolnú zónu Samnaun vo Švajčiarsku nemilujú len motorkári. Liter benzínu tam stojí (v čase redakčnej uzávierky) menej než 1 euro.

Slovinsko: Slepá ulička

Cesta Mangart-Maut na hranice medzi Slovinskom a Talianskom je vyasfaltovaná, 12 km dlhá slepá ulica s dobrodružnými zákrutami. Vedie nahor k najvyššiemu bodu Júlskych Álp (2 055 m). Keď prídete hore, vychutnáte si veľkolepú horskú panorámu. V lete je tam obhospodarovaná chata s jedlom, pitím a nocľahom.

Rumunsko: Po stopách Drakulu

Vzrušujúca vysokohorská cesta Transfăgărășan v rumunskej Transylvánii je 117 km dlhá. Prestížny projekt diktátora Nicolaeu Ceaușescua bol otvorený v roku 1974 a motorkárovi ponúka serpentíny, ostré zákruty, štyri tunely a niekoľko viaduktov. Ale pozor! Na ceste sú aj mnohé výtlky, ba stretnúť môžete aj somáriky, ovce a na niktorých miestach sneh ešte aj v máji.

Taliansko: Zákruty v Dolomitoch

Juhotirolské trasy ponúkajú pekné výhľady, príkre zákruty, napínavé stúpajúce a klesajúce pasáže ale aj krčmy ako stvorené pre motorkárov. Jedna z najvzrušujúcejších ciest vedie cez Karerpass k Sellajochu. Avšak spaľovacím motorom tu čoskoro odzvoní. V roku 2017 sa ochrancovia životného prostredia postarali sa o zákazy vjazdu v letných mesiacoch.

Hore
OKViac informácií