Menu

Nájdite svoj vlastný spôsob výchovy

Prečo nepotrebujeme rady pre rodičov.

Home » Rodina » Nájdite svoj vlastný spôsob výchovy - 05.2020

Kto rozhoduje o tom, či je niekto dobrá matka? Alebo dobrý otec? Všetci od vlastnej matky cez najvzdialenejších príbuzných až po priateľky a známych. Už krátko po narodení dieťaťa sú rodičia obklopení ľuďmi, ktorí rozdávajú rady bez požiadania. Ale prečo sú rodičia zásobovaní tipmi zo všetkých strán?

„Trochu je to možno ako s reklamou. Pretože každý sa pozná ako konzument, všetci si myslia, že sa v tom vyznajú. Každý človek bol kedysi dieťaťom, niektorí sami majú deti. Všetci smú byť prinajmenšom pozorovateľmi. A pretože ľudia sami osebe sú totálne rozdielni, považujú aj totálne odlišné veci za hodné rady,“ hovorí rodinná poradkyňa Linda Syllaba. Preto pre pozornú výchovu platí predovšetkým načúvať svojmu vlastnému vnútornému pocitu. Pomocou nasledujúcich 4 tipov si nájdete svoj vlastný spôsob výchovy.

Vzdajte sa rád pre rodičov. 4 tipy na vlastný spôsob výchovy:

1. Určujte jasné hranice

Nikdy nie je neskoro posunúť vlastné hranice smerom von. Ak si vytvoríte hranice, dostanete pod kontrolu aj súkromné poradné tímy. „Zaujímavé, ako to vidíš. Ale ja to urobím tak, ako to považujem za správne.“ Alebo: „Teším sa, že sa o nás zaujímaš. Ozvem sa, keď budem potrebovať tvoje podnety. Prosím, rešpektuj moje želanie, že nechcem dostávať žiadne neželané rady.“ Obsah musí byť jasný, určujúci je tón reči. Prípadne, ak je nevyhnutné, treba to zopakovať. Ak niekto reaguje urazene, nech si to vyrieši sám so sebou. Lebo obzvlášť pre mladých rodičov je dôležité, aby si šetrili vlastné zdroje energie.

2. Neporovnávajte sa s ostatnými

Nielen priame okolie ale aj spoločnosť rodičom často predpisuje, ktoré kritériá majú spĺňať. Najlepšie je neporovnávať sa. A často aj jednoducho nepočúvať. Ideálny by bol filter, ktorý si sami zabudujete. Pomôže nám táto informácia? Môžem to adaptovať na svoju situáciu? A úplne najdôležitejšia otázka je: Mám z toho dobrý pocit? Zamerať by ste sa napokon mali vždy na svoje potreby, hodnoty a presvedčenie. Či sa to bude páčiť ostatným alebo nie, to je druhoradé.

3. Berte vážne svoje vlastné potreby

Mnohí majú pocit, že sú zlými rodičmi, keď pre nich deti nestoja vždy na prvom mieste. To napokon vedie nielen k preťaženiu seba samého, ale aj dieťaťa. Nedbajte len na potreby dieťaťa. Berte vážne potreby všetkých členov rodiny. Potom zvážite, určíte priority a rodičia rozhodnú, ako sa bude postupovať.

3. Prejavte pocity

Smiete ako rodič ukázať, že máte práve zlý deň? Samozrejme! Deti tak či tak neoklamete. Okamžite rozpoznajú diskrepanciu medzi tým, čo hovoríte a rečou tela. Maska poslúži skôr na divadlo pred inými dospelými, ktorých očakávania musíte, ako sa domnievate, plniť. Napriek tomu radšej nedávajte nahromadené emócie von nefiltrované. V tomto prípade platí, že je potrebné učiť sa hrať na „klávesoch pocitov“. Lebo ak sa naučíte zaobchádzať s vlastnými pocitmi, môžete prostredím pocitov sprevádzať aj svoje deti. Deti nepotrebujú ani dokonalých ani vždy milých rodičov. Potrebujú pravých, hmatateľných ľudí, na ktorých sa môžu spoľahnúť.

Hore
OKViac informácií