Menu

Narovinu o menštruácii

Okrem profesionálnej gynekologickej starostlivosti je dôležité aj otvorene hovoriť

Home » Život » Narovinu o menštruácii - 03.2019

Keď Miriam (redakcia zmenila meno) po prvýkrát dostala svoje dni, bol to pre ňu ozajstný šok. Predovšetkým nevedela, s kým by sa o tom mohla porozprávať. Samotná mama jej len strčila do ruky dve vložky a dala jej pocítiť, že je to niečo, čo sa musí vybaviť v tichosti.

Dnes hovorí Miriam o svojej perióde úplne otvorene. A to najmä svojmu otcovi a dvom bratom, ktorým chce sprostredkovať, že menštruácia nie je žiadna tabu téma. Dúfa, že sa jej bratia dokážu so svojimi priateľkami a neskôr so svojimi deťmi, v pohode porozprávať o pravidelných bolestiach, zakrvavenej posteľnej bielizni a menštruačných kalíškoch. „Aby žiadne dievča nemalo pocit, že sa to musí robiť v tajnosti,“ vraví Miriam.

Mnoho žien nerado hovorí o svojich dňoch. Vďaka početným aktivistkám, ktoré o menštruácii hovoria otvorene najmä online, sa táto téma dostáva tam, kam patrí – do oblasti absolútneho normálu. Pretože čím viac dievčat a žien vie, aká môže byť menštruácia u jednotlivých žien rozdielna, tým lepšie.

Tým, že Miriam používala menštruačný kalíšok, spoznala svoje telo ešte lepšie. „Odkedy ho používam, naučila som sa veľa o krvi, ktorá ma každý mesiac opúšťa,“ vraví. „Keď dobre poznáte svoje telo, cítite sa v ňom lepšie.“ Tento poznatok môže pomôcť aj ostatným ženám, potvrdzuje ženská doktorka Dr. Katrin Steger-Kollar. Ba dokonca ešte viac: „Niektoré ženy majú pri jeho používaní pocit, že zároveň trénujú aj svoje panvové svaly, čo môže zmierniť silné kŕče.“

Keď je bolesti príliš veľa

Od svojich 14 rokov musela Sofia (redakcia zmenila meno) bojovať so silnými bolesťami, pri ktorých sa nedalo normálne fungovať, a to už týždeň pred krvácaním. Keďže jej spôsobovalo veľké bolesti dokonca aj vyprázdňovanie, počas periódy sa čiastočne zriekla jedla. Po štyroch rokoch, dvoch ženských lekároch a rôznych liekoch proti bolesti musela Sofia stále žiť s bolesťami a bez diagnózy.

Dokonca aj keď jedného dňa znovu skolabovala a prijali ju na pohotovosti, lekári tvrdili, že je iba „precitlivená“. Až po niekoľkých vlastných prieskumoch narazila na tému endometriózy, čo je nezhubné, no chronické ochorenie, pri ktorom sa čiastočky sliznice maternice nachádzajú na iných miestach v tele. Jej podozrenie skutočne potvrdilo náležité vyšetrenie. Odkedy Sofia pravidelne berie svoje tabletky, nemá bolesti a želá si, aby sa do budúcnosti venovalo viac pozornosti tejto chorobe. „Takmer päť rokov som mala zbytočné bolesti, pretože máme málo vedomostí a tomto rozšírenom ochorení,“ vraví.

Ako sa cyklus mení po pôrode

Jeden a pol roka skúšala Daniela (redakcia zmenila meno) otehotnieť, a preto bola nevýslovne šťastná, keď sa to podarilo. Dva mesiace po pôrode dostala menštruáciu znova, avšak inú, na akú bola zvyknutá. „Strácala som omnoho viac krvi ako pred tehotenstvom,“ vraví, „a zrazu trvala moja perióda päť dní namiesto predošlých troch.“

Podľa gynekologičky Steger-Kollar je tomu tak u mnohých žien. „Cyklus sa znovu ustáli približne po polroku, môže však vyzerať inak, ako dovtedy.“ Od pôrodu sa Daniela bráni kondómom a meraniu teploty a naučila sa načúvať svojmu telu.

Rote und weiße Figuren aus Papier

Hormonálna antikoncepcia vplýva na periódu

Bianca (redakcia zmenila meno) trpela počas puberty anorexiou a za krátke obdobie stratila veľa hmotnosti. To malo aj vplyv na jej periódu. Celé tri roky ju nedostala. Keď po navrátení váhy znovu prišla aj menštruácia, mala Bianca zmiešané pocity: „Na jednej strane som bola samozrejme rada, že mám opäť svoje dni a som zdravá. Na druhej strane to bolo pre mňa znamenie, že som opäť dostatočne „tučná“ na to, aby som ich dostala.“

V 19 rokoch si nechala kvôli zvýšenému nebezpečenstvu trombózy na základe poruchy zrážania krvi predpísať antikoncepciu. V 22 rokoch ju vysadila. Odkedy sa zriekla hormonálnej antikoncepcie, má opäť pravidelnú menštruáciu.

Vplyv psychiky

Lujza (redakcia zmenila meno) dostala menštruáciu trikrát za tri roky a po rozvode jej rodičov ju kompletne stratila. Preto šla v 16 rokoch k ženskému lekárovi. „Ak sa do 16-teho roku nedostaví menštruácia alebo vynecháva viac ako tri mesiace, mali by ste sa poradiť s lekárom,“ odporúča gynekologička Steger-Kollar.

Lujzina diagnóza: PCO syndróm. Je to hormonálna porucha, ktorá môže okrem problémov s cyklom spôsobiť aj nadváhu a zvýšené ochlpenie na tele. Aby sa Lujzine telo naučilo správne zaobchádzať s hormónmi, dávali jej ich umelé v tabletkách. S nimi prišla aj perióda. Pri tejto forme prijímania hormónov sa však necítila najlepšie. Bohužiaľ, všetky alternatívy boli bez úspechu: jej perióda prišla len vtedy, ak si vzala pilulku.

Minulé leto sa so svojou mamou porozprávala o veciach, ktoré ju od rozvodu jej rodičov ťažili. Keď sa potom objavili dve predbežné krvácania, pri vyšetrení zistila, že u nej nejde o PCO. Na základe toho tabletku vysadila a po dvoch mesiacoch prišla jej menštruácia prirodzeným spôsobom – prvýkrát po siedmich rokoch.

„PCO syndróm sa diagnostikuje žiaľ často unáhlene bez dostatočných vyšetrení,“ vraví Katrin Steger-Kollar. Pritom je veľakrát pri vynechávaní menštruácie na vine psychická záťaž. Ako presne ovplyvňuje produkcia hormónov dušu, ešte nie je úplne prebádané, v každom prípade, stres vplýva na tú oblasť v mozgu, ktorá tvorí hormóny regulujúce cyklus. „To môže viesť k výpadku menštruácie najmä u žien, ktoré majú nepravidelný cyklus tak či tak,“ tvrdí lekárka.

Preto je menštruácia pre každú ženu absolútne individuálna téma, ktorá môže veľmi často pôsobiť zaťažujúco. Popri profesionálnej gynekologickej starostlivosti pomáha najmä jedno – rozprávať o tom a vymieňať si skúsenosti. Pretože nech máte akýkoľvek problém, spolutrpiteliek sa nájde viac, ako si myslíte.

Viac o osobnosti
Dr. med. univ. Katrin Steger-Kollar vyštudovala medicínu v Innsbrucku a je odbornou lekárkou gynekológie a pôrodníctva. V roku 2016 si otvorila svoju súkromnú ambulanciu v Kufsteine, kde ponúka kompletnú starostlivosť o ženy od mladosti cez tehotenstvo až po menopauzu.

Hore
OKViac informácií