Menu

Jarné upratovanie: Upratujeme všetkými desiatimi

Vďaka dobrému systému budeme mať čistý domov, v ktorom sa budeme cítiť príjemne.

Home » Inšpirácia » Bývanie » Jarné upratovanie: Upratujeme všetkými desiatimi - 05.2017

Jarné upratovanie je niečo ako majstrovské dielo domácich prác, kráľovská disciplína čistenia. A najlepšie si s touto výzvou poradíte s dobrým bojovým plánom, v ktorom si stanovíte veľa malých a realistických etapových cieľov. V nich si aj určíte, či chcete radšej všetko stihnúť za víkend alebo si radšej týždeň odškrtávať jeden cieľ za druhým. Keď máte túto základnú agendu pokope, prepracujte sa od izby k izbe. So zopár dobrými tipmi to pôjde prirodzene ľahšie.

Postupovať dôkladne

Pri jarnom upratovaní sa staráme najmä o veci, ktoré sme inak počas roka zanedbali: zbavenie sa nepotrebných vecí, zvesenie a opratie záclon, umytie okien, povysávanie vankúšov na gauči, vypratanie políc a ich vyčistenie a tak ďalej a tak ďalej. Predtým, ako začneme, si preveríme základné vybavenie v skrini s čistiacimi prostriedkami. Medzi dôležité mechanické pomôcky patria metlička na prach, dobré prachovky, (ekologické) utierky, vedro a gumené rukavice.

Väčšina vysávačov potrebuje sáčky, ktoré je najlepšie mať doma aj do zásoby. Na druhej strane by sme sa mali chemických prostriedkov zriecť. Bežne si vystačíme s prostriedkom na umývanie riadov, univerzálnym­ čističom a jedným prostriedkom na usadeniny a vodný kameň (s obsahom octu alebo kyseliny citrónovej). Často stačí namiesto chémie použiť aj utierky s mikro­vláknami a vodu.

Ekologické čistenie

Mohlo by vás tiež zaujímať

Upratovanie so systémom 

Ak chcete pri veľkom jarnom upratovaní šetriť životné prostredie, nemusíte dlho hľadať šetrné čistiace prostriedky. Pretože tie ekologické sa už v bio obchodoch neschovávajú, ale výborne sa vynímajú v prvej línii, kde ich je najlepšie vidieť. K nim patria najmä čističe s kyselinou citrónovou a s prírodnou látkou sódou, ktorá rozpúšťa špinu a mastnotu.

Sóda je dávno osvedčeným domácim prostriedkom a odstráni nezlomné nečistoty, zaschnutú špinu aj mastnotu v kuchyni a na takmer všetkých umývateľných povrchoch. Čističe na báze sódy môžete bez obáv používať aj na miestach, kde sa odkladajú či spracúvajú potraviny. Ak do vody na čistenie pridáte čistú sódu, tak ju tým zjemníte – zabránite tak neskoršej tvorbe usadenín­ na hladkých plochách. So sódnym roztokom ekologicky vyčistíte aj háklivé predmety ako riady na mlieko (detské­ fľašky), plechy na pečenie, vratné fľaše, vázy na kvety alebo termonádoby.

Dávkovanie s mierou

Správne dávkovanie pomáha nielen životnému prostrediu, ale môžete tak ušetriť aj dosť peňazí. Väčšinu čistiacich prostriedkov treba pred použitím zriediť veľkým množstvom vody. Koľko vody je potrebnej, prezradí na prvý pohľad návod na použitie na obale. Veľa údajov o dávkovaní sa vzťahuje na jedno plné vedro, ktoré má objem približne desať litrov. Odporúčané dávkovanie by ste nemali prekračovať ani vtedy, keď čistíte s čistiacimi prostriedkami šetrnými voči životnému prostrediu. Pretože vďaka zvýšenému dávkovaniu nebude byt čistejší ako čistý.

V dm sú produkty, ktoré čistia bez zaťaženia životného prostredia. Jedine zatvrdnutá špina v rúre na pečenie môže vyžadovať silnejší prostriedok.

Najlepší pomocníci

BUCH TIPP Profissimo hubkové utierky

Profissimo hubkové utierky vynikajú svojou vysoko savou schopnosťou a sú odolné proti natrhnutiu a poškodeniu. Sú ideálne na rýchle a jednoduché čistenie.

BUCH TIPP Denkmit vlhčené utierky na podlahu

Denkmit vlhčené utierky na podlahu v praktickom obale sú ideálne na rýchle čistenie laminátových podláh a parkiet. Vďaka svojej špeciálnej štruktúre zotrú špinu a chránia škáry pred nafúknutím. Pre dokonalú čistotu a lesk.

K väčšej čistote v 5 krokoch

Frau putzt mit StaubwedelKrok 1: Nedajte sa zastrašiť. Slovo jarné upratovanie znie mnohým ako veľká výzva. To dostáva človeka pod tlak. No toho sa môžete zbaviť tak, že si napíšete zoznam s najdôležitejšími vecami, ktoré musíte vybaviť a stanovíte si reálnu dobu, za ktorú ich spravíte.
Krok 2: Bavte sa spoločne. Pustite si pri jarnom upratovaní vašu obľúbenú hudbu a dajte si časové limity. Tak zabránite stagnujúcemu šuchtaniu sa. Ak do upratovania zapojíte svoju rodinu, oslávte dosiahnutý cieľ vzájomným poklepaním sa po ramenách. Singles sa môžu spojiť a podporiť sa navzájom: „Najskôr pomôžem ja tebe, potom ty mne.“
Krok 3: Do vecí sa pustite postupne. Vyupratovať a vyčistiť musíte síce celý byt, ale nie všetko naraz. Najlepšie je vybaviť každú izbu jednotlivo. Spálňu, kuchyňu, obývačku­, kúpeľňu, komoru. A nezabudnite na pivnicu.
Krok 4: Neoblomne vytrieďujte. Je jedno, akú časť upratujete: buďte pri vytrieďovaní prísna. K tomu patrí, že vyhodíte potraviny po dátume spotreby, zahodíte dózy na uskladnenie, ktorým chýba vrchnák, dáte preč zaprášené suveníry a darujete oblečenie, ktoré už dlho nenosíte. Samozrejme, že nadbytočné veci môžete tiež predať na internete alebo na blšom trhu.
Krok 5: Vpustite dnu slnko. Po vyprataní harabúrd nasleduje ďalší povinný bod programu. Operte záclony a umyte okná. Radšej začnite s vnútornou stranou, ktorá nie je taká špinavá, budete viac motivovaná. A keď už jarné lúče nerušene svietia do bytu, spravíte aj zvyšný povinný program s väčšou radosťou.

Metóda troch kartónov

Keď si trúfnete na väčšie projekty ako komora, podkrovie alebo skriňa s oblečením, pomôže vám metóda troch kartónov:

  • Do prvého kartónu ide všetko, čo si chcete nechať.
  • Druhý kartón slúži na to, čo vy sami nepotrebujete, ale čo by mohlo mať nejakú hodnotu pre iných ľudí – veci na predaj alebo darovanie.
  • Tretí kartón je určený na odpad.

Ak budete triediť veci jednu za druhou, budete prekvapení, koľko z nich skončí v druhom a treťom kartóne.

Základné pravidlá pri vypratávaní

Mnohí sú majstri v hromadení, ale veční začiatočníci vo vypratávaní. Takže aj vypratať sa treba naučiť. Nasledujúce princípy pomôžu pri zbavovaní sa vecí:

  • Neklaďte si vysoké méty. Nováčikovia radšej nech vypracú len zásuvku, pokročilí sa môžu odvážiť na skriňu s oblečením. Ak si zaumienite hneď celú izbu, mohli by ste sa preťažiť a vzdať to ešte predtým, ako ste poriadne začali.
  • Zbavujte sa vecí vedome. Lepšie je dôkladne vypratať zásuvku alebo skriňu s oblečením ako letmo upratať celú stenu a zbaviť sa nadbytočného.
  • Rezervujte si dostatok času. Na jednu zásuvku by ste mali mať dobrú hodinku, na skriňu s oblečením jedno celé poobedie.
  • Nerozptyľujte sa. Televízor, internet a možno dokonca aj mobil nechajte vypnuté.

Spravte si domáci univerzálny čistič

Ak sa vám minie univerzálny čistič alebo ak by ste chceli jarné upratovanie vybaviť úplne prírodne, môžete si univerzálny čistič jednoducho vyrobiť aj sami. Chvíľu to síce potrvá, ale budete šetriť životné prostredie. Všetko, čo k tomu potrebujete, sú šupky citrusového ovocia, veľký, uzatvárateľný zaváraninový pohár a ocot, napríklad ten od dmBio. A postup je takýto: Nádobu naplňte citrusovými šupkami, zalejte octom a nechajte približne 2 týždne odležať. Tak vznikne efektívny čistič, ktorý vonia nádherne ako citrusy. Prefiltrujte cez sitko a ide sa!

Hore
OKViac informácií