Menu

Návod na masáž nôh

Stlač ma!

Home » Pôžitok » Návod na masáž nôh - 06.2017

Túžite, aby vás váš partner nosil na rukách? Potešte ho masážou nôh. A urobte z nej neodolateľný relaxačný rituál, ktorý uvoľní celé telo.

Existuje množstvo wellness rituálov, ktoré vás s vaším partnerom zblížia. Môže ním byť napríklad vzájomné umývanie vlasov. Krémovanie. Alebo masáž nôh.

Práve tá má v sebe poriadnu dávku intimity. A okrem toho vám obom prinesie zaslúženú úľavu po dlhom pracovnom dni, náročnej turistike alebo len tak, keď zatúžite po príjemne strávenom spoločnom večere. V závislosti od ročného obdobia ju môžete skombinovať s horúcim alebo vlažným kúpeľom nôh alebo pedikúrou. Nebojte sa siahnuť po osviežujúcich alebo uvoľňujúcich aromatických olejoch a masážnych kameňoch. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ masáže, vedzte, že je to jednoduchý spôsob ako posilniť vzájomnú dôveru a zároveň uľaviť namáhaným chodidlám a celému telu.

Objavenie reflexných bodov

V Číne a Indii sa rôzne formy masáže chodidiel začali využívať v medicíne už pred viac ako 5000 rokmi. Podobné liečebné metódy sú známe aj z Japonska a Egypta. Dnes tento smer alternatívnej medicíny nazývame reflexná terapia. Jej vyznávači veria, že na chodidlách sa nachádza určitá reflexná zóna pre každú časť tela. Ak vás niektorá z týchto reflexných zón bolí, alebo skrátka cítite, že s ňou niečo nie je v poriadku, mali by ste sa zamerať na posilnenie príslušného súvisiaceho orgánu v tele. To možno docieliť cielenou masážou reflexných zón v chodidlách.

Reflexná masáž chodidiel, ako ju dnes nazývame, je vynálezom otorinolaryngológa Williama Fitzgeralda, ktorý sa venoval liečebným metódam využívaným v ľudovom liečiteľstve Indiánov. Pred zhruba 100 rokmi skúmal liečebné metódy pôvodných obyvateľov Ameriky, ktorí liečili choroby a bolesti stláčaním určitých bodov na chodidlách pacienta.

Vo svojej štúdii skúmal, ako možno reflexné body priradiť k jednotlivým orgánom. Výsledkom jeho práce je rozčlenenie ľudského tela do desiatich vertikálnych zón, ktoré následne upravil na rozdelenie na tri horizontálne rozdelené zóny. Práve toto rozdelenie je východiskom metódy, ktorá je v angličtine známa pod pojmom „reflexology“.

Jednotlivé zóny sú na chodidle umiestnené rovnako, ako keby sme si predstavili, že naše chodidlo je sediaci človek: palce sú zodpovedné za oblasť hlavy, predpriehlavok a brušká prstov sú prepojené s plecami a hrudníkom, prostredník so žalúdkom a chrbticou a päta s panvou. Pravá polovica tela je prepojená s pravým chodidlom, ľavá s ľavým.

 

Technika

K moderným poznatkom o reflexných masážnych technikách prispela aj americká masérka Eunice Ingram. Vytvorila vhodnú techniku hmatov a tlaku vhodnú najmä na masáž končekov palcov a ukazovákov. Vyvíjaná sila by však nemala vychádzať z dlaní, ale z ramien.

Táto metóda je jednoduchá, neinvazívna, nevyužíva farmaceutické preparáty a môžu ju pokojne používať aj šikovní laici.

A to sa skutočne oplatí: hoci existencia reflexných zón na chodidlách sa zatiaľ dostatočne nepreukázala, mnohí z nás poznajú ten pocit úľavy po dôkladnej masáži chodidiel. Naše nohy sú každodenne veľmi namáhané a zaslúžia si poriadnu dávku relaxácie.

Postup

Ak chcete svojmu partnerovi spraviť radosť masážou nôh, nemali by ste zanedbať správnu prípravu. Primerané osvetlenie, relaxačná hudba a správna teplota v miestnosti sú základ. Len málo z nás sa dokáže správne uvoľniť v hlučnom prostredí, prievane a pri prudkom osvetlení. Kým začnete s masážou, odporúčame kúpeľ nôh s prídavkom blahodarných esencií.

Zopár kvapiek levanduľového oleja pôsobí uvoľňujúco, arnika, gaštan a eukalyptový olej osviežujú. Na suché nohy pomôže troška olivového oleja, zázvor zlepší prekrvenie. Pri problémoch s nadmerným potením môžete použiť šalviu, uhličitan sodný alebo jablčný ocot. Ak je na chodidlách vrstva zrohovatenej pokožky, zvoľte pred masážou teplý kúpeľ: primiešajte doň trochu morskej soli a po kúpeli nohy ošetrite pemzou. Môžete samozrejme použiť aj špeciálny peeling na chodidlá, ktorým odstránite odumretú pokožku.

Tip: Čím jemnejšia masáž, tým väčšia úľava. Naopak, intenzívny tlak pôsobí stimulujúco.

Po osušení na chodidlá aplikujte vonný olej alebo hydratačný krém. Vďaka tomu bude masírovanie jednoduchšie a váš miláčik bude mať navyše aj hodvábne jemnú pokožku chodidiel. Dbajte na to, aby ste mali poruke uterák, ktorým môžete v prípade potreby utrieť prebytočný olej.

Následne chodidlá podložte vankúšom, aby boli mierne vyvýšené, zatiaľ čo váš partner môže pohodlne odpočívať na pohovke či v kresle. Chodidlá a päty by mali byť uvoľnené, prsty smerom nahor a keď sedíte alebo kľačíte, plocha chodidiel by mala smerovať k vám. Kým začnete s masážou, uistite sa, že nemáte studené ruky a že vaše nechty nie sú príliš dlhé a špicaté.

Prvé dotyky by mali byť jemné a opatrné. Chodidlá jemne zovrite v dlaniach, pokojne aj so zatvorenými očami. Dôležité je najmä vnímať reakcie vášho partnera. Nemusíte sa striktne držať konkrétnych návodov. Po jemnom úvode začnite s masážou pravého chodidla. Použite dostatočné množstvo masážneho oleja, aby sa vaše dlane príjemne kĺzali po pokožke. Prstami jemne a rovnomerne prechádzajte po chodidle a priehlavku.

Ak je váš partner v oblasti chodidiel šteklivý, masáž by nemala byť príliš jemná – vyviňte pri hladení chodidiel väčší tlak. Následne plochu chodidiel intenzívne premasírujte. Plynule prejdite k masáži priehlavku a prstov. Tie môžete aj trošku natiahnuť a opatrne nimi otáčať. Pokojne rôznymi smermi otáčajte aj celým chodidlom.

Ak sa nikam neponáhľate, skúste zapojiť aj masáž lýtok.

Len čo premasírujete celé chodidlo, vráťte sa k masáži šľapaje. Pomaly tlačte palcom na rôzne body a pozorne sledujte vyvolané reakcie. Ak máte pocit, že ste narazili na bolestivé alebo zatuhnuté miesto, pokojne sa spýtajte – partner vám vašu domnienku zrejme potvrdí. Následne pomaly zatlačte špičkou palca na dané miesto a držte ho v tejto polohe 5 až 30 sekúnd. Opakujte, až kým bolesť alebo napätie neustúpi. Ak je bolesť silná, netlačte priamo na bolestivý bod, ale opatrne masírujte jeho okolie.

Pri masáži nôh sa nemusíte báť pevnejšie zatlačiť, najmä v spodnej časti chodidla a priehlavku. Naopak, masáž prstov by mala byť jemná. Môžete si pomôcť aj menšími horúcimi kameňmi, hladkými vzácnymi kameňmi alebo jednoduchými drevenými paličkami.

Masážne kamene si vopred nahrejte na teplotu približne 55 stupňov. Dobre padnú do ruky a vďaka ich tvaru sa s nimi ľahko pracuje.

Ak je pravé chodidlo dostatočne premasírované, pokračujte ľavým. Po masáži môžete v prípade potreby chodidlá umyť od zvyškov masážneho oleja a ihneď obuť teplé mäkké ponožky. V tejto fáze bude váš partner zrejme s uvoľneným úsmevom sedieť vo svojom kresle alebo na pohovke a bude sa vám za tento rituál cítiť viac než zaviazaný. Inými slovami: Buď vám bude ležať pri nohách, alebo sa vám odmení rovnako príjemnou masážou chodidiel.

V skratke: Dokonalá masáž chodidiel

  • Príprava: Pomocou tlmeného svetla a tichej hudby vytvorte príjemnú atmosféru. Doprajte unaveným chodidlám vášho miláčika najprv kúpeľ spojený s peelingom.
  • Rozmaznávanie: Po osušení chodidlá potrite vonným olejom. Ten pokožku zmäkčí a pripraví ju na masáž.
  • Úvodné pohladenie: Prvý kontakt s chodidlami by mal byť opatrný. Pozor na studené ruky. So zatvorenými očami chodidlá jemne zovrite v dlaniach, aby ste dostatočne precítili ich reakcie.
  • Masáž: Začnite masírovať pravé chodidlo. Jemne a rovnomerne prechádzajte najprv spodnou časťou chodidla a priehlavkom, postupne pritlačte. Plynule prejdite k masáži hornej časti chodidla a prstov: tie môžete aj trošku natiahnuť a opatrne nimi otáčať. Následne ich vráťte do prirodzenej polohy a pomaly cielene masírujte bolestivé a zatuhnuté miesta tlakom palca po dobu 5 až 30 sekúnd.
  • Starostlivosť: Ak na chodidlách zostali zvyšky masážneho oleja, doprajte im ďalší kúpeľ. Následne ich nakrémujte ošetrujúcim prípravkom a obujte do mäkkých ponožiek.
Hore
OKViac informácií