Menu

Jarné upratovanie v živote

Ako urobiť v živote z mála oveľa viac.

Home » Život » Jarné upratovanie v živote - 02.2017

Redukcia namiesto nadbytočnej produkcie. Pokoj namiesto hektiky. Príroda namiesto veľkomesta. Veľa ľudí dáva týmto magickým slovám za pravdu. Uvedomujú si, ktoré veci v živote sú pre nich dôležité. Vitajte v minimalizme.

Prísť domov. Do oázy ticha. Bez nadbytočného haraburdia. Bez pocitu, že máme doma prácu. Tam, kde celá rodina odkladá to, čo by mohlo ísť hneď do koša na papier, je len krásne drevo komody. Tu, kde sa v skrini prehýbajú vešiaky s oblečením, sú len outfity, ktoré skutočne nosíme. Tam, kde sa v poličke s knihami musí Kafka maznať s dovolenkovým čítaním, tam je všetko prehľadne roztriedené. A v kuchyni všetko pri večeri poruke – lokálne a výživné. Namiesto hektického života to znamená nadýchnuť sa a ešte len teraz spoznať život. To je ten podnet minimalistov.

Menej je viac

Už sa to viac nedá počúvať. A predsa, nielenže to je často pravda, aj ľudia to tak majú veľmi radi. Preto tento princíp nadobúda čoraz viac sebavedomia. Táto myšlienka vznikla ako protichodné hnutie ku konzumnej spoločnosti. K rýchlemu dianiu vo svete, zapríčinenému technizáciou a globalizáciou. Každý rok nový smartfón. Každý mesiac nové oblečenie. Každý týždeň nové úlohy v To-Do zozname. Každý deň nový príval informácií z médií a sociálnych sietí. Rýchlosť, s akou vedieme náš život, neustále stúpa. V posledných desaťročiach sa zvýšila tridsaťosemnásobne. 38, aby ste to prečítali rýchlejšie. A čas už tiež nie je relatívny, teraz žijeme v skutočnom čase. S rýchlejším počasím. S pohotovejšou dopravou. Ide sa, kto zaostáva, prehráva. Predovšetkým sám so sebou.

Zrýchľovanie sa nedalo zadržať. Až doteraz. Teraz je to o vedomom brzdení. Prinajmenšom pri veciach, ktoré môžeme mať pod kontrolou. Ako napríklad vlastný život. Hups, povedzme radšej časti vlastného života. Život doma, medzi vlastnými štyrmi stenami. V kruhu známych, vo vlastnom sociálnom prostredí. Zrieknutím sa konzumu sa vytrhnete nátlaku bežných dní. Symboly statusu už nemajú hodnotu. V živote sa zbavujeme harabúrd a len veci, ktoré nám prinášajú radosť a ktoré naozaj potrebujeme, smú s nami ostať. Môžete si to predstaviť takto:

Hľadať to pravé ja

To znamená vyprázdniť svoj životný priestor a ponechať viac miesta vlastnej osobnosti. Bez príjmu všetkého, čo sa zdá potrebné k životu, a pritom nie je. Prvý krok je zabrániť tomu, aby sa vám kopili nepotrebné nové veci. Nakupovanie ako koníček nie je jediným zdrojom dopamínu, ktorý vylučuje centrum odmeňovania v mozgu. Prechádzka v prírode vám dá viac hormónov šťastia ako desiaty pár topánok.

Sokrates, grécky filozof

„Existuje toľko vecí, ktoré nepotrebujem.“

No dobre, možno topánky nie sú práve tým najlepším príkladom. Ide skôr o nakupovanie na základe reklamy alebo prestíže. Že niečo musíme mať, pretože je to predpísané a pretože to majú aj ostatní. Tento druh nakupovania nevedie k trvalému šťastiu. To potvrdili už viaceré výskumy. Uspokojujeme tým spoločnosť, nie seba samých. To pravé ja sa neoblieka do handier starých desať rokov. Nosí si, čo chce. Nie to, čo chcú ostatní, ale čo sa páči jemu. Nie to, čo predpisujú ostatní. Teší sa z vecí, ktoré si želá, ktoré potrebuje, nie z tých, ktoré musí mať. A tieto veci si potom dopraje. Toto vedomé premyslenie sa týka kúpy každého druhu. Nepotrebnej krásy a bezdôvodných túžob, rovnako ako aj techniky, nábytku alebo nového auta. Len to, čo je pokazené, nespĺňa už svoj účel alebo sa nám jednoducho už nepáči, nahradíme novým. To vedie k premýšľaniu. Človek spytuje seba a svoje túžby a dláždi si cestu k vlastnému Ja.

Schmetterlinge vor einer Wand

Cesta. Kto po zmysle života prsty natiahne, je vzdialený od šťastia len mávnutím krídel.

Vypratanie harabúrd zo života

David Michael Bruno to predviedol. Americký kritik konzumu povzbudil ľudí svojou výzvou „100 Things Challenge“, aby vypratali svoj život. Presnejšie povedané, aby zredukovali svoj osobný majetok na 100 vecí. Medzičasom sa k nemu pripojilo veľa ľudí. Čo sa za tým ukrýva, je vypratávanie. Samého seba spod všetkého haraburdia, ktoré vlastníme, a opätovné spoznanie samého seba. Nie je to stará múdrosť, dnes už je to povinnosť. Ľudia sa často skrývajú za svojím konzumným majetkom. Zadovážili si ho, aby definovali sami seba, a pritom zabudli, kým v skutočnosti sú. No nejde len o samotné materiálne veci. Ide aj o vzťahy, voľnočasové aktivity, prácu a zadelenie času. Sú naši partneri tí správni alebo len takí, ktorí sa za správnych považujú? Sú ľudia okolo nás skutoční priatelia alebo len priatelia celého sveta? Je náš koníček ten ozajstný alebo len jeden z tých, ktorý je práve v móde? Napĺňa nás práca alebo je pre nás len neustálym bojom, ktorý musíme prekonať na ceste nahor?

 

Lao-c’, čínsky filozof

»Príroda sa neponáhľa a napriek tomu všetko dosiahne.«

Oprava namiesto vyhadzovania

Ak ste obmedzili konzum a svoj život roztriedili, smiete sa oddať minimalizmu. Dostať sa do askézy. Nájsť uspokojenie v obmedzení. K tomu napríklad patrí to, že opravíte pokazené veci. Že si založíte vlastnú záhradku na zeleninu. Že si sami vyrobíte kozmetiku. Sebestačnosť je tým kľúčovým slovom. Vyšší princíp je byť nezávislý od služieb cudzích. Tým ulahodíte aj životnému prostrediu. Zredukujete svoj ekologický odtlačok a budete kráčať po cestách do vzdušného životného štýlu. Mnohí sa pripojili k spoločenstvám Vymeň a podeľ sa. Namiesto toho, aby ste veci vyhadzovali, dajte ich niekomu druhému a dostanete za to naspäť niečo potrebné. Bundu za topánky. Tašku za stolík. Ubytovanie za pomoc v domácnosti.

Spoločenstvo a pomoc sú pevné piliere nového spôsobu uvažovania. Ľudia sa zlúčia. Vytvárajú skupiny s rovnakými koníčkami, zdieľajú cestu autom. K novým životným priestorom patria fóra a platformy, na ktorých sa spájate s inými, združujete, vymieňate, hľadáte a nachádzate. Predtým, ako si na jednorazový výtvarný projekt kúpite letovačku, spýtate sa na fóre, či vám ju niekto nepožičia. Namiesto platenia za niečo, čo nepotrebujete permanentne, získavate týmto spôsobom života nové kontakty. Svet sa zomkne a sústredí sa na dôležité hodnoty v živote.

Trend dnešnej doby

Ak niekto nemíňa veľa peňazí, nemusí ich ani tak veľa zarobiť. Zabrzdiť kolobeh pracovných povinností je dôležitejšie ako neustále vyzváňajúci telefón. Nadčasy patria do minulosti. Človek využíva čas, aby našiel sám seba. Či už v prírode, v minimalisticky zariadenom byte, alebo pri dobrom rozhovore. Dnes sa už minimalizmus teší čoraz väčšiemu množstvu prívržencov a má preto tak veľa rôznych tvárí.

Apropo: tváre sú zrkadlom vlastného ja, nechajú vyniknúť osobnosť. Obočie, pery, oči ho zdôrazňujú, naše ja. Aj v architektúre, hudbe alebo umení sa dá nájsť redukovaný štýl. Pri stavbách sa vzdali pompéznych príkras a fasád. Budova vo svojej najčistejšej forme je vnímaná už od 20. rokov ako moderná. Nábytok je stvárnený prakticky. Rovnaký spôsob myslenia platí aj pre umenie a hudbu. Poriadok a redukcia sú devízou.

Problém pri tomto trende je pokus ho predať. Najmä pri minimalizme by sa mohol vytratiť význam. Podniky ho zaobalia vo svoj prospech. Podnecujú ku konzumu vecí, ktoré človek potrebuje pre minimalistický život. Vhodné zariadenie, outdoorový výstroj na výlet do prírody, upravenie stravy na komplikované diéty. A už sme opäť tam, odkiaľ sme chceli ujsť. Zmysel veci sa vytratil. Aj keď si ho nakoniec musí nájsť každý sám pre seba. Zmysel života. Ľahšie sa nájde, ak človek skúsi na všetko zabudnúť. Opustí prostredie, na ktoré je zvyknutý, a vypadne. Nechá ísť všetko, čo ho zväzuje. A nakoniec sa stane slobodným človekom.

V piatich malých krokoch k minimalizmu

1. Vyhodiť. Len to, čo skutočne potrebujeme a čo nás robí šťastnými, môže ostať. To sa netýka len spotrebného tovaru, ale aj voľnočasových aktivít, práce alebo vzťahov.
2. Vybrať. Poriadne si premyslieť zaobstarávanie nových vecí. Chcem to, lebo to potrebujem alebo to chcem, lebo to majú ostatní alebo to predpisuje spoločnosť?
3. Zaobstarať si sám. Staňte sa nezávislými od iných. Či už vo forme vlastnej zeleninovej záhradky alebo vlastnoručne vyrobenej kozmetiky.
4. Spájať. Spojte sa s rovnako zmýšľajúcimi. Tvoriť komunity, vymieňať veci, opraviť namiesto vyhodiť.
5. Rozmýšľať. Kto menej potrebuje, musí menej zarobiť. Kto menej pracuje, má viac času pre seba, nájsť sám seba a stanoviť vlastné Ja ako stredobod.

Hore
OKViac informácií