Active Beauty
Nečistá pleť pre rúško? 9 tipov, ako predísť maskné

Nečistá pleť pre rúško? 9 tipov, ako predísť maskné

Jedno je isté: rúška sú jedným z efektívnych spôsobov, ako sa chrániť pred koronavírusom. Samozrejme, v porovnaní s pandémiou sú vyrážky to najmenej, no aj tak môžu potrápiť. Ale dá sa im predísť. Predstavíme vám tipy, ktoré pomáhajú bojovať s nedokonalosťami na pleti pod rúškom.

Nie, nebojte sa, nie je to preklep. Pojem maskné vznikol v súvislosti s nosením rúška a je spojením slov „maska“ a „akné“. Či už na ceste do práce, potravín či drogérie, počas pandémie koronavírusu sa rúško stalo našim každodenným spoločníkom. Nosenie rúšok je ale mimoriadnou výzvou pre našu citlivú pokožku tváre, pleť je pod rúškom často podráždená a zachytávajú sa na nej nečistoty. Dobrou správou je, že nič nie je stratené a problému môžeme predísť.

Čo presne je maskné?

Maskné má aj svoj odborný názov – „acne mechanica“ – a popisuje vyrážky vznikajúce povrchovým podráždením pokožky. Pravidelné trenie materiálu rúška o pokožku v spojení s vlhkom a teplom, ktoré sa tvorí pri dýchaní a rozprávaní, podporuje množenie nežiadúcich mikroorganizmov a poskytuje dokonalú živnú pôdu baktériám, ktoré potom spôsobujú zápaly kože a nežiaduce kožné prejavy.

 

Nečistoty na pleti? Dbajte na týchto 9 hygienických pravidiel

Takto sa vám podarí udržať rovnováhu pokožky a zbaviť sa nežiaducich kožných prejavov.

Radšej „hamovať ako banovať“ alebo prevencia je lepšia ako liečba

  • Skúste staviť na bavlnené rúška: sú priedušnejšie ako iné rúška a hlavne šetrné k pokožke. Rúško by malo k tvári dobre priliehať a zbytočne pokožku neodierať a nedráždiť.
  • Rúško vyperte tak často, ako sa len dá, pričom dbajte na to, aby ste používali šetrný prací prostriedok. Pri praní rúška vynechajte aviváž, zbytočne by dráždila pokožku.
  • Večernú očistu nepotrebuje len rúško, ale aj vaša pleť, dôkladným vyčistením tváre tak predídete usadzovaniu sa nečistôt či zvyškov potu na pokožke.
  • Pozor, baktérie: neodkladajte si rúško len tak do vrecka, skúste naň použiť malé vrecúško (tie mrazničkové fungujú tiež!).
  • Ok, nie je to jednoduché, ale verte, dokáže to zázraky: snažte sa tak často, ako len viete vyhnúť mejkapu. Upcháva totiž póry a produkuje na tvári nečistoty.
  • Denne sa dotkneme tváre priemerne 400 – 800 krát, obvykle úplne nevedomky. Snažte sa jej nedotýkať alebo aspoň nie tak často. Nielenže nedávate šancu koronavírusovej infekcii, ale ani baktériám či nečistotám.

Ako ošetrovať maskné

  • Pokiaľ ide o starostlivosť o tvár, platí známe – menej je viac. Kľúčom k úspechu je pokožku zvlhčovať. Dbajte preto na správny výber vyživovacích hydratačných krémov a sér, pokožke dodajú vlhkosť, nezaťažia ju a podporia jej prirodzenú ochrannú bariéru.
  • Čo sa týka čistenia pleti, je vhodné spoliehať sa skôr na jemné prípravky, ktoré ale dokážu pleť hĺbkovo vyčistiť. Takéto produkty obnovujú prirodzenú ochrannú bariéru pokožky a zároveň ju upokojujú. S vyrážkami dokážu tiež účinne bojovať probiotiká a aktívne zložky kyseliny glykolovej a salycilovej.
  • Je jedno, či sa rozhodujete pre čistiace alebo ošetrujúce prípravky na pleť: vaša pokožka je nosením rúška podráždená. Vyhýbajte sa preto prípravkom, ktoré obsahujú dráždivé zložky ako napr. alkohol.