Menu

Nedostatok testosterónu je potrebné riešiť

Andrológ Dr. Andreas Jungwirth vysvetľuje, prečo je testosterón pre mužov taký dôležitý.

Home » Život » Nedostatok testosterónu je potrebné riešiť - 06.2019

Dr. Andreas Jungwirth, urológ a andrológ v Salzburgu, vysvetľuje, prečo je testosterón pre mužov taký dôležitý a kedy by sa mal jeho nedostatok liečiť.

Čo spôsobuje hormón testosterón?

Testosterón sa nazýva aj „benzín“ pre muža. Z pohľadu histórie vývoja je to hormón lovca. Testosterón sa tvorí v semenníkoch a je zodpovedný za vývoj sekundárnych pohlavných znakov a pohlavného pudu. Táto látka zabezpečuje výstavbu svalov, zvyšuje výkonnosť muža, zavše zvyšuje jeho schopnosť presadiť sa a je navyše zodpovedný za priestorové myslenie. Muži však potrebujú aj „ženské“ hormóny ako estrogén, okrem iného kvôli silným kostiam.

Prečo je testosterón taký dôležitý pre blaho muža?

Normálna hladina testosterónu zvyšuje atraktivitu muža a jeho schopnosť presadiť sa. K uvoľneniu testosterónu dochádza veľmi rýchlo, takže pohľad na atraktívnu ženu môže hladinu testosterónu významne zvýšiť v priebehu niekoľkých minút. Vieme tiež, že manželia majú nižšie hodnoty testosterónu ako osamelí a rozvedení muži. Nedostatok testosterónu môže viesť k poklesu všeobecnej výkonnosti a sily svalov ako aj k nárastu telesného tuku, problémom s koncentráciou, všeobecnej únave, poruchám spánku, agresivite, návalom potu, osteoporóze, strate libida a poruchám erekcie. Je dôležité vedieť, že nedostatok testosterónu vykazuje rovnaké symptómy ako depresia. Som presvedčený, že časť depresívnych mužov trpí „len“ nedostatkom hormónov.

Kedy by sa mal nedostatok testosterónu liečiť?

Rozhodujúca nie je úprava hodnoty v krvi, ale efektívne riešenie problémov. Ak muž vykazuje nedostatok hormónov a trpí vyššie uvedenými symptómami, začíname terapiu náhrady testosterónovým gélom, ktorý má krátke pôsobenie. Ak sa potom ukáže podstatné zlepšenie kvality života, prejdeme zväčša na preparát testosterónu s pomalým vstrebávaním. Zo svojich klinických skúseností viem, že práve zlepšenie nálady sa dostaví v priebehu niekoľkých dní. Zlepšenie svalovej hmoty, úbytok telesného tuku a nárast hustoty kostí však potrebuje výrazne viac času.

Hore
OKViac informácií