Menu

Ako sa dá naučiť trpezlivosti

Dá sa naučiť trpezlivosti? Je to možné: čo k tomu treba a prečo by sme s tým mali začať.

Home » Inšpirácia » Sociálne » Ako sa dá naučiť trpezlivosti - 01.2021

Trpezlivosť napomáha rozvoju charakteru a pomáha tiež čeliť výzvam. Čo však robiť, keď ste netrpezliví a keď máte čakať, ide vás doslovne roztrhnúť? Žiadny strach: na vypestovanie trpezlivosti nie je neskoro ani v dospelosti.

Či už v rade na pošte, pri pokladni v obchode alebo na dlho očakávanú udalosť: jedným slovom, čakanie môže byť poriadna fuška. Čakať sa však oplatí, pretože ak ste trpezliví, dokážete sa aj viac sústrediť na prácu a následne podávať lepšie výkony. „Ak človek nie je trpezlivý v malých veciach, nikdy nedosiahne veľké,“ hlásal Konfucius. A v prospech uvoľnenejšieho myslenia, čo do trpezlivosti a čakania, hovoria aj ďalšie argumenty.

Trpezlivosť neprináša len ruže, ale aj lepšie rozhodnutia

„Netrpezliví ľudia sa rozhodujú v prítomnosti, trpezliví robia rozhodnutia do budúcnosti“, píše na svojom webe nemecký spisovateľ a autor podcastov Markus Cerenak. Mrzí ho: v časoch Googlu, iTunes, Netflixu a online nakupovania sa trpezlivosť stala vlastnosťou, „ktorú už nikto nemá“. Čo nám vlastne chýba, keď vždy všetko dostaneme okamžite: napríklad ochota vážiť si veci.

Podľa Cerenaka trpezliví ľudia lepšie komunikujú, majú viac porozumenia pre ostatných a nemajú takú tendenciu robiť unáhlené závery. Ba čo viac: menej podliehajú stresu a hnevu a vedia sa z konkrétnych situácií lepšie poučiť.

 

4 rady, ako sa aj v dospelosti vytrénovať k trpezlivosti

Úroveň trpezlivosti sme čiastočne dostali do vienka: čím väčší zmysel pre spoľahlivosť majú rodičia, tým ľahšie ide ich deťom čakanie na niečo, majú totiž skúsenosť, že čakať sa oplatí. Neznamená to však, že neskôr v živote si umenie čakať nemôžeme ďalej rozvíjať. Nakoniec existuje viac možností, ako si vytrénovať vlastnú trpezlivosť:

  1. Dôležité je pochopiť podstatu

Prvým krokom pri rozvíjaniu trpezlivosti je uvedomenie si, že ste netrpezliví. Každý, koho znervózňuje už len čakanie v krátkej rade alebo často skáče iným do reči, by mal uznať, že trpezlivosť teda nepatrí medzi jeho silné stránky. Keď zanalyzujete situácie, v ktorých sa prejavíte ako netrpezlivý človek, môžete sa venovať otázke – prečo tomu tak je:

Neustále všade meškáte? Lepšia organizácia pomôže vypustiť paru.

Vyvolávajú vo vás netrpezlivé pocity aj niektorí ľudia? Možno sa o tom môžete spoločne porozprávať a problém vyriešiť. Dokáže vo vás vyvolať pocit nepokoja aj nuda? V takom prípade je osožné vyplniť takéto zdanlivo prázdne chvíľky nejakou kreatívnou činnosťou. Čo tak si počas cesty vlakom upravovať fotky v laptope, pliesť si v čakárni náramky priateľstva alebo si ísť pred online stretnutím s najlepšou kamoškou zabehať, alebo tráviť čas výrobou keramiky či nejakým iným hobby? Ohromí vás, ako vám skvele ubehne čas.

  1. Nepreceňujte očakávania

Dr. Jane Boltonová, profesorka na Inštitúte súčasnej psychoanalýzy v Los Angeles tvrdí, že netrpezlivosť je „zabijakom šťastia“. Radí vám, aby ste mali jasno v nasledovnom: problémom netrpezlivosti nie je samotná situácia, ale váš vlastný prístup a očakávanie. Čo radí: znížte svoje nároky, nič predsa nie je dokonalé a v stresových situáciách si stále skúste povedať: „Dobre, nie je to príjemné, ale dá sa to zvládnuť.“ A príjemný vedľajší účinok: naučíte sa byť tolerantnejší aj voči sebe.

  1. Trpezlivosť je aj o tréningu

Psychologička Doris Wolfová netrpezlivým odporúča, aby sa zamerali na malé dielčie kroky: pri čakaní v rade si skúste spočítať, koľko ľudí už odišlo a nie to, koľkí ešte pred vami čakajú – alebo si predstavte, že za čakanie si doprajete odmenu. „Skúste si veľmi živo načrtnúť, ako úžasne sa budete cítiť, keď sa nevzdáte a vytrváte.“ A za žiadnych okolností sa tomu nevzpierajte! „Ak chcete proti niečomu bojovať či urýchľovať niečo, čomu sa v skutočnosti dopomôcť nedá, mrháte vašou drahocennou energiou.“

  1. Nazrite do budúcnosti

Netrpezlivosť sa často rýchlo vyparí, keď si položíte otázku, čo sa vlastne stane, keď niečo trvá dlhšie ako ste si naplánovali. Napríklad, že zápchu po ceste domov z dovolenky vám navigačný systém ukáže až po pol hodine ako ste vyrazili a tým pádom dorazíte domov o pol siedmej, nie o šiestej. No je to naozaj také zlé? Ak si v hlave premietnete všetky scenáre, ktoré oneskorenie môže spôsobiť, často zistíte, že hnev, ktorý vám odobral kopec energie, nie je vôbec priamo úmerný skutočným škodám, ktoré by z toho mohli vyplynúť.

Hore
OKViac informácií