Menu

Neskutočne šťastná

Ako psy a mačky zlepšujú náš život

Home » Život » Neskutočne šťastná - 03.2019

Trpazličí králik je hosťom v kaviarni Petite, kocúr psychiatrom, pes najlepším priateľom človeka a ázijskí kapor oázou pokoja. Každý človek, ktorý sa o svoj život delil s nejakým zvieraťom, pozná pozitívne efekty tohto jedinečného spojenia. Dokonca aj veda medzičasom potvrdila, čo je majiteľom zvierat známe už dlho: vďaka domácim miláčikom sme šťastnejší. Avšak, ako presne nás ovplyvňujú a ako dokážu zlepšiť náš život?

Človek a pes nažívajú spolu už viac ako 10 000 rokov. Rovnako dlho sa štvornohí miláčikovia cielene šľachtia. To zanechalo v biológii aj v správaní psov svoje stopy. Na cvičisku sa ochotne učia a ďalej prispôsobujú, a po primeranom tréningu stačí jeden prísny pohľad alebo jedno navádzacie gesto a Snoopy vie, čo je vo veci. Aj preto je také ľahké byť so psom šťastná. Psy pochopia potreby svojich majiteľov rýchlo, vycítia, keď im je zle a keď potrebujú podporu.

Naproti tomu sú vďační aj za tú najmenšiu pozornosť. To môže byť dokonca i obyčajná palica, najmä keď mu ju hodíte… A znova, a znova. Potom aj človek vidí, aký nekomplikovaný život môže byť. V takejto chvíli strácajú mnohé problémy svoj význam.

Zvieratá ako domáci liek proti stresu

U ľudí, ktorí trávia čas so zvieratami, klesá frekvencia srdca, krvný tlak a hladina stresového hormónu kortizolu. Pozitívny účinok zvierat na ľudí bol vedecky preukázaný dokonca i v súvislosti s depresiami, srdcovo-cievnymi ochoreniami a úzkosťou.

No predovšetkým mačky dokážu ešte viac: Keď pradú, neznamená to len, že sa cítia dobre, ale zároveň tak aktivujú svoje samoliečiteľské sily. Zatiaľ čo psy a ľudia pri zlomeninách počuteľne trpia, mačky začínajú vlastnú ultrazvukovú terapiu: šetrným a takmer nebadaným zaťažením svalov podporujú rast kostí. Porézne kosti nadobudnú väčšiu hustotu a stabilitu, zlomené kosti sa rýchlejšie vyliečia. Pre mačky je pradenie teda nielen výrazový prostriedok sociálneho správania, ale aj biologická výhoda.

Liečivý účinok mačky prenášajú aj na ľudí, ak sú zranení. Ako ukázali mnohé dlhodobé štúdie, stačí len osem minút hladkania a ľudský tep a krvný tlak sa upokoja a človeku sa vo všeobecnosti dvihne nálada – aj vtedy, ak mačka práve nepradie.

A young woman playing with dogs in a park
A young woman playing with dogs in a park

Ako pôsobia zvieratá na deti

Zvieratá dokážu byť dôležitým faktorom v živote dospelých, ale aj v živote detí. Sú z nich priatelia, utešovatelia, kamaráti na hranie a partneri pri učení. Zvierací kamaráti majú vždy čas a vždy sa postarajú o dobrú náladu. Už aj najmenšie deti profitujú zo spoločného života s iným tvorom, pretože zvieratá dodávajú sebadôveru, posilňujú vedomie zodpovednosti a zlepšujú komunikačné schopnosti. Podporujú emocionálny, sociálny a motorický vývoj dieťaťa a pôsobia pozitívne aj na jeho koncentráciu a výdrž.

Okrem toho si deti rozvíjajú aj lepšie a výraznejšie sociálne kompetencie ako napríklad ohľaduplnosť, ochota pomôcť či zmysel pre zodpovednosť. A tým, že spolunažívajú so zvieratami, sa učia ako odložiť svoje vlastné želania s ohľadom na iné tvory a akceptovať ich potreby. Zároveň deti zažívajú pocit bezvýhradnej náklonnosti.

Hore
OKViac informácií