Active Beauty
Nudím sa! 8 tipov pre deti na leto

Nudím sa! 8 tipov pre deti na leto

Nudné prázdniny? Niet divu, napokon, deti sú zvyknuté neustále niečo robiť. Pomocou našich ôsmich tipov, ako bojovať s nudou, prežijú deti leto naplno.

Pre mnohé deti sa horúce letné dni vlečú ako slimák. Už čoskoro po začiatku prázdnin sa začne nuda. Aj vy pozorujete, ako sa vaši drobci nudia namiesto toho, aby sa bavili?  Nevadí, hovorí dánsky rodinný terapeut Jesper Juul. Podľa neho je nuda „kľúčom k vnútornej rovnováhe“. Pretože neustále zahlcovanie vonkajšími podnetmi – ako mobil, herné konzoly, programy na učenie alebo hry – potrebuje kompenzáciu.

Nemecký expert na výchovu Jan Uwe je presvedčený o tom, že zdrojom sily je práve táto „nuda“. Pretože tento čas patrí iba dieťaťu – vrátane ničnerobenia a denného snívania. Pokiaľ sa ale dieťa nevie zo svojej nudy dostať, môžu ho rodičia naviesť k tomu, aby samo prišlo na nové nápady ako sa zamestnať, radí švajčiarsky psychológ Simon Grunauer.

 

8 nápadov ako bojovať s nudou – pre deti od troch do osem rokov

  1. Čľup-čľap: zábava v studenej vode

Kvôli situácií v súvislosti s koronavírusom mnohých lákajú domáce jazerá, rybníky a potoky – napríklad na regatu drevených lodičiek, stavanie hrádzí a vojny s vodnými bombami. Podobný variant: naplňte balóny vodou, opatrne hoďte a chyťte. Popri tom po krokoch zväčšujte odstup – až kým… čľup! Alebo: rozprestrite čo možno najväčšiu plastovú plachtu hore kopcom a namočte – a už je freestyle vodná šmykľavka hotová. Prostredníctvom striekajúcej záhradnej hadice sa dajú vo vzduchu vytvárať vzory, ktoré sú skvelými motívmi na fotky.

  1. Dobrodružstvo všedného dňa: nechajte deti pomáhať

Drobci sa cítia hneď omnoho väčší, keď môžu pri nákupe pomôcť spracovať nákupný zoznam. Všetci sa radi podieľajú aj na tvorbe farebných ľadových kociek, pričom môžu kombinovať ovocné šťavy a pestré bobule podľa chuti a plniť ich do nádoby na ľadové kocky.

  1. Prerobiť detskú izbu

Aby bola detská izba opäť zaujímavejšia, často postačí spoločne popresúvať nábytok alebo postaviť „bunker“, v ktorom si môžete aj vy niekedy spraviť piknik alebo pospať. Alebo, čo tak vyskúšať lak na stôl ako novú farbu na stenu? Potom sa môžu deti vyšantiť so zmývateľnou kriedou.

  1. Poďme do prírody – ale kreatívne

Máte doma malého odporcu turistiky? Tak navrhnite nočný pochod s baterkami alebo dokonca fakľami a piknik pod hviezdami – počas dňa je teraz aj tak príliš horúco. Väčšina detí sa nechá nadchnúť aj pre krajinné umenie: pomocou aranžmánov s trpaslíkmi, kameňmi, listami, kvetmi a šiškami. Alebo, čo by ste povedali na tváre na stromoch? Stačí ak jednoducho vlhkou zeminou na kmene „prilepíte“ ako nos, ústa a oči prírodné materiály.

  1. Upršané počasie? Príležitosť na párty!

Keď sa občas leto ukáže zo svojej smutnejšej stránky, treba mraky odohnať smiechom. Pozháňajte doma všetko, čo máte na fašiangy – kostýmy a príslušenstvo. Potom sa prezlečte, namaľujte a zahrajte si divadlo – čím šialenejšie, tým lepšie. Tak sa možno čoskoro na vás z oblohy usmeje aj slniečko.

  1. Čas na experimentovanie

Starším deťom leto ponúka príležitosť na veľké „projekty“. Možno máte doma sady na experimenty a kúzlenie, ktoré už dlhšie čakajú na poriadne preskúmanie. Teraz je však dosť času aj na umenie chodenia na chodúľoch, jazdenie na jednokolesovom bicykli alebo hranie Diavolo – a možno nás rodičov deti prekvapia hrou na cirkus…

  1. Živé obrazy pomocou machového grafity

Kto by chcel zanechať stopy, môže vyskúšať hravé machové grafity: zmiešajte niekoľko hrstí machu so 700 ml vody, 2 čajovými lyžičkami vodného gélu a 120 ml cmaru. Touto masou namaľujte na veľkú dosku požadovaný motív, každých pár dní postriekajte vodou a pozorujte, ako sa vytvorí 3D obraz alebo nasnímajte časozbernou kamerou videoklip.

  1. Spomínaš si ešte? Vytvorte pamätníček

Deti si vytvoria trvalú spomienku pomocou prázdninového pamätníčka plného fotiek, pohľadníc, vstupeniek, poznámok, kresieb alebo usušených rastlín. Mladšie deti môžu nazbierať do škatule od topánok premenenej na spomienkovú škatuľu ulity, kamene a iné poklady.