Menu

Ochrana pred slnkom v každom veku

Správna ochrana pre deti, dospelých a seniorov.

Home » Krása » Ochrana pred slnkom v každom veku - 07.2017

V zásade existujú dva rozdielne systémy ochrany pred slnkom: jedna skupina chráni chemickými filtrami, tá druhá fyzikálnymi.

Tu sú rozdiely: chemické svetelné ochranné filtre vytvárajú na koži ochranný film. Tieto filtrové spojenia dokážu absorbovať UV žiarenie a premeniť ho na teplo. Riziko intolerancie je tu vyššie, pretože tieto látky vstrebáva do seba aj koža. Niektoré z týchto látok sa nepovažujú za úplne bezpečné. Okrem toho pôsobia tieto krémy na opaľovanie až po 30 minútach.

Pri fyzikálnych alebo minerálnych svetelných ochranných filtroch sa ochrana pred slnkom zakladá na čisto prírodných mineráloch a pracuje s minerálnymi filtrami. Vnútri obsiahnuté mikropigmenty oxid titaničitý a oxid zinočnatý odrážajú UV žiarenie ako malé zrkadielká a bránia tak jeho vstrebaniu do kože. Tieto krémy účinkujú okamžite.

Detská ochrana od začiatku

Už detská pokožka na nič nezabúda. Musí sa chrániť od začiatku, aby ste predišli následným poškodeniam. Podľa American Academy of Dermatology vzniká až 80 percent všetkých následkov zo slnečného žiarenia pred 18. rokom života.

Najmä pokožka kojencov a malých detí nedokáže tvoriť dostatočné množstvo pigmentu melanínu, ktoré by zodpovedalo dostatočnej vlastnej ochrane pred UV žiarením. Ešte nie je ani schopná sama napravovať poškodenia z UV žiarenia. Preto platí pre bábätká absolútny zákaz slnečného žiarenia.

K vyýzbroji pre väčšie deti patrí krém s vysokým ochranným faktorom (minimálne 30, 50+ je ešte bezpečnejší), slnečné okuliare s UV ochranou, pokrývka hlavy, prípadne oblečenie s UV ochranou. Bavlna chráni lepšie ako umelé vlákna, suchá látka lepšie ako mokrá. Deti radšej nakrémujte ešte predtým, ako vyjdete z dverí. Tak zaistíte dostatočnú ochranu od prvej minúty na slnku. Pri krémovaní nezabúdajte na slnečné terasy ako ušká, chodidlá a zátylok!

Medzi 11-tou a 16-tou hodinou, a to platí aj pre dospelých, by ste sa mali prudkému slnku kompletne vyhnúť. V ostatné hodiny platí zásada: krémovať na plné obrátky. Krém by mal chrániť pred UVA aj pred UVB žiarením, byť vodeodolný a nemal by obsahovať parfum ani konzervačné látky.

Pri detskej pokožke radia dermatológovia používať minerálnu ochranu pred slnkom. Nezabudnite, že UV svetlo neprichádza len zhora, ale odráža sa všetkými smermi a prederie sa aj cez oblaky.

Tip, ako môžete vysvetliť deťom, že musia ísť na chládok: „Keď je tvoj tieň väčší ako ty, môžeš sa hrať na slnku, inak je lepšie, ak si v chládku.“

Tieto produkty chránia deti

Vodeodolný. SUNDANCE Kids sprej proti opaľovaniu s ochranným faktorom 50+ chráni a zároveň je odolný voči vode.

BUCH TIPP SUNDANCE Kids sprej na opaľovanie s UV faktorom 50

SUNDANCE sprej na opaľovanie je praktický na aplikáciu a chráni jemnú detskú pokožku pred slnečným žiarením. Stará sa o okamžitú ochranu pred slnkom a pôsobí proti agresívnemu UVA a UVB žiareniu. Jeho zloženie je odolné voči vode a chráni pri zábave a hraní vo vode.

Čerstvo spenený. Nanáša sa ako pena holenie, ale je vodeodolná a chráni proti slnečnému žiareniu: pena na opaľovanie Young Melon od SUNDANCE.

BUCH TIPP SUNDANCE pena na opaľovanie s melónovou vôňou s UV faktorom 30

Vodeodolný SUNDANCE pena na opaľovanie rozmaznáva vašu pokožku s krémovou penou a stará sa o príjemný pocit pokožky. Pena chráni citlivú pokožku s ochranným faktorom 30. Obohatená o ovocno-sviežu melónovú vôňu.

Natierať a natierať. Praktický roll-on pre deti s ochranným faktorom 50 od SUNDANCE umožní precízne natieranie a vďaka jeho praktickosti si ho môžete vziať so sebou kamkoľvek.

BUCH TIPP SUNDANCE Kids roll-on na opaľovanie s UV faktorom 50

S vodeodolným roll-on prostriedkom na opaľovanie od SUNDANCE Kids bude pokožka vašich detí chránená proti UV žiareniu. Roll-on má vysokú ochranu proti slnečnému žiareniu a nanáša sa hravo ľahko. Vhodný do piesku, k moru alebo na cesty.

Dospelí: Zásadná je ochrana podľa typu

Koža dospelých má jednu veľkú výhodu oproti detskej. Vďaka jej pigmentácii sa sama dokáže na krátky čas chrániť pred slnečným žiarením. Dĺžka tohto času vlastnej ochrany sa mení podľa farby kože, očí a vlasov. Avšak nie je výsadným právom na slnenie sa bez faktoru.

Ak poznáte svoj typ kože, dokážete lepšie zhodnotiť, po ktorom ochrannom faktore musíte siahnuť. Mimochodom, vysoký ochranný faktor nebráni ­tomu, aby ste sa opálili. Opálite sa aj pri faktore 50, avšak pomalšie a jemnejšie. A opálenie vydrží dlhšie.

Pri určení typu kože pomôže nasledujúca typológia:

Typ 1: Má veľmi svetlú kožu, letné pehy, blonďavé alebo červené vlasy, modré alebo zelené oči. Takmer vôbec sa neopáli.
Doba vlastnej ochrany: 5–10 minút
Odporúčaný ochranný faktor: 50+

Typ 2: Má svetlú kožu, blonďavé vlasy­, modré alebo zelené oči a opáli sa len zľahka.
Doba vlastnej ochrany: 10–20 minút
Odporúčaný ochranný faktor: 30–50

Typ 3: Má tmavé vlasy a ­hnedé oči. Jeho koža sa dobre opáli.
Doba vlastnej ochrany: 20–30 minút
Odporúčaný ochranný faktor:20–30

Typ 4: Má tmavvú kožu, čierne alebo tmavé vlasy a hnedé oči. Opáli sa rýchlo.
Doba vlastnej ochrany: 30–40 minút
Odporúčaný ochranný faktor: 20

Tieto produkty chránia dospelých

Silná ochrana. Krém na opaľovanie s kokosovou vôňou a UV filtrom 20 od SUNDANCE ponúka svetlejšej a citlivejšej pleti vysokú ochranu pred slnečným žiarením.

BUCH TIPP SUNDANCE mlieko na opaľovanie s kokosovou vôňou s UV faktorom 20

Mlieko na opaľovanie od SUNDANCE vás očarí svojou exotickou zmyselnou kokosovou vôňou. Postará sa o okamžitú ochranu a bráni preniknutiu škodlivého slnečného žiarenia. Vaša pokožka bude obohatená o glycerín, vitamín E a provitamín B5 s hydratáciou a chránená pred vysušením. Pre hnedú a peknú pokožku.

Dr. Slnko. SUNDANCE Med Ultra Sensitive chráni pokožku a zabezpečuje jej intenzívnu hydratáciu.

BUCH TIPP SUNDANCE Med Ultra Sensitive tekutý opaľovací krém s UV faktorom 50+

SUNDANCE tekutý opaľovací krém chráni neopálenú, obzvlášť na slnko citlivú pokožku pred slnečným žiarením. Je určená predovšetkým na ochranu tváre, krku a dekoltu. Jeho vodeodolná formula zabezpečí dlhotrvajúcu hydratáciu a stará sa o okamžitú UV ochranu – tiež pri mallorca akné, alergii na slnko; je vhodná aj pre diabetikov a neurodermatikov. Riziko podráždenia a starnutia kože je znížené.

Slnečná terasa. Nezabudnite na ochranu pier! Niečo pre vás: ochranný balzam na pery rakytník a olivy s ochranným faktorom 20 od alverde.

BUCH TIPP alverde ochranný balzam na pery rakytník a olivy s UV faktorom 20

Vodeodolná formula s extraktom z rakytníka a olív z biofariem sa stará o vaše pery a účinne chráni citlivú pokožku pred slnečným žiarením. S čisto minerálnym ochranným faktorom.

Tip: Krém na opaľovanie z minulého roku by ste mali radšej zlikvidovať. Jeho ochranný účinok po určitom čase klesá.

Ochrana pred slnkom pre zrelú pokožku

Proti starnutiu kože snáď nie je lepší prostriedok ako ochrana pred slnečným žiarením. Vedci zistili, že je len z veľmi nepatrnej časti otázka génov, či budete mať na pokožke vo vyššom veku vrásky. Zo 75 percent sme za to zodpovední my sami, a to naším stravovaním.

Stravovanie, pochutiny, starostlivosť a najmä ochrana pred slnkom sú v skutočnosti faktory vonkajšieho starnutia kože, čiže každej zmeny na koži, ktorá závisí od vplyvov prostredia a nie od prirodzeného procesu starnutia. Za naše vrásky si teda môžeme sami. S pribúdajúcim vekom sa koža stenšuje a je menej elastická.

Kyselina hyaluronová viažuca vodu sa čím ďalej tým horšie ukladá, preto je koža suchšia a stráca rozpínavosť. Vrásky vznikajú najmä v strednej vrstve kože, epidermy.

V nej sa kolagény starajú o potrebné napínanie. A presne tie napáda UV žiarenie. Doslova vzaté je to žiarenie UVA, ktoré sa prederie hlboko k bunkám epidermy a zužuje ich hrúbku.

Následkom sú vrásky, pigmentové škvrny prípadne starecké fľaky. Riešením je menej slnka a viac ochrany pred slnečným žiarením!

Starostlivosť o zrelú pokožku je teda rýchlo jasná: Ochranný faktor 365 dní do roka, a nielen vtedy, keď už vidíme jednoznačné signály. Rovnako dodávajte vlhkosť vždy, keď sa dá, najmä pred, počas a samozrejme aj po výdatnom slnečnom dni. Vhodné produkty už čakajú v regáloch.

Veľmi dôležité je vybrať si taký prostriedok na ochranu pred slnkom, ktorý chráni aj pred UVA aj pred UVB žiarením. Pretože koži dokážu uškodiť oba druhy žiarenia.

UVA lúče sú dlhovlnné, preto sa dostanú hlbšie do kože a týmto spôsobom zodpovedajú za predčasné starnutie kože a neopraviteľné poruchy na bunkách.

Krátkovlnné UVB žiarenie vyvoláva úpal. V častiach Zeme s napadnutou ozónovou vrstvou prechádza tohto žiarenia výrazne viac, preto sa napríklad v Austrálii idú ľudia kúpať na pláž iba oblečení. Ale aj u nás už UVB žiarenie pridalo na svojej sile.

Najlepším tipom proti starnutiu kože teda ostáva staviť na istotu.

Tieto produkty chránia zrelú pokožku

Vonkajšia starostlivosť. Formula poskytujúca starostlivosť a hydratáciu SUNDANCE Aprés balzam pre citlivú pokožku sa rýchlo vstrebáva a zaistí hydratovanú pokožku po opaľovaní.

BUCH TIPP SUNDANCE balzam po opaľovaní sensitive

Balzam po opaľovaní s panthenolom upokojuje a ochladzuje pokožku po chvíľach strávenom pod slnečnými lúčmi. Predovšetkým citlivá pokožka bude optimálne chránená a 24 hodín hydratovaná.

Pred a po. Sprej po opaľovaní od alverde ochladzuje, ukľudňuje a rozmaznáva pokožku s hydratačným účinkom z bio aloe vera.

BUCH TIPP alverde sprej po opaľovaní sensitive s jojobou

Sprej po opaľovaní s jojoba olejom upokojuje a ošetruje citlivú pokožku po pobyte na slnku. Vďaka glycerínu a aloe vera bude podporená vlastná hydratácia pokožky. Tieto látky natrvalo zabránia vysušeniu.

Ochrana vlasov

Čo sa týka ochrany kože, tu sme už malými profíkmi. Pri vlasoch však máme ešte čo dohnať. Pre ne je leto najvyčerpávajúcou záležitosťou. Slaná morská voda, v kombinácii s chlórovou, UV žiarenie a vietor ich rýchlo premenia na krehkú, suchú slamu. Predchádzanie je tu lepšie ako náprava. S pár jednoduchými tipmi zvládnu vlasy slnko a vodu bez poškodenia.

Špeciálne ošetrujúce spreje s integrovanou UV ochranou vytvoria okolo každého jedného vlasu nemastný plášť. A k tomu dodajú aj vlhkosť. Po každom kúpeli v mori alebo v bazéne by ste si mali vlasy krátko zmyť od vody a zvyškov chlóru.

Zabudnite pritom na teplú vodu, pretože tá podporuje tvorbu mazu vo vlasových korienkoch. Tak môžu vlasy pôsobiť matne a bez lesku a omnoho rýchlejšie sa mastiť. Ak sa chcete prekonať, mali by ste si vlasy po každom kúpaní zmyť studenou vodou. Vždy keď sa dá, by ste ich mali nechať vysušiť na vzduchu a zriecť sa tepla vo forme fénu alebo žehličky na vlasy.

Vlasové masky a špeciálne kúry ako aj šampóny po opaľovaní sa postarajú o hydratáciu. Ak je to možné, noste pokrývku hlavy. Tá chráni nielen vlasy, ale najmä pokožku pod nimi.

Zo slnka vlasy blednú. Preto ak si chcete nafarbiť vlasy, mali by ste s tým určite počkať a spraviť tak až po dovolenke. Okrem toho morská a bazénová voda umelú farbu rýchlejšie zmyjú. Takže krásna coloration je rýchlo fuč. Ostrihanie končekov vlasov pred dovolenkou vám v každom prípade ušetrí stres, ktorý by ste s tým mali po dovolenke. Pretože ostrihané končeky vlasov sú odolnejšie voči škodlivým vplyvom.

Blondínky pozor! Voda v hotelových bazénoch často obsahuje meď, aby sa netvorili riasy. Tieto medené ióny môžu blond vlasom spôsobiť jemné zelené sfarbenie, najmä ak sú porózne.

Preto si dlhé vlasy radšej vypnite alebo použite kúpaciu čiapku. Vlhké vlasy mimochodom nemajú radi, ak ich zviažete gumičkou. Na stlačených miestach sa môžu poškodiť alebo dokonca zlomiť. Vlhké vlasy preto vždy len jemne zopnite so štipcom na vlasy.

Tieto produkty chránia vlasy

Spevnenie. Inšpirujte sa vyživujúcim a ošetrujúcim mliekom na vlasy od Balea, ktoré optimalizuje rovnováhu hydratácie vlasov.

BUCH TIPP Balea hydratačné mlieko na vlasy, broskyňa a kokos

Kúra na vlasy s broskyňovým a kokosovým extraktom vyhladzuje vlasovú štruktúru a intenzívne ošetruje namáhané vlasy. Vlasy ako aj pokožka hlavy budú hydratované a chránené pred vysušením. Ošetrenie s repair-komplexom sa ukladá priamo do vlasu a chráni ho pred teplom z fénu. Váš vlas vyzerá vďaka efektívnej starostlivosti zdravo, pružne a lesklo.

Starostlivosť. Vyhladí vlasovú štruktúru a zlepší kvalitu vlasov: vlasová maska s vanilkou a mandľovým olejom od Balea.

BUCH TIPP Balea maska na vlasy pre intenzívnu starostlivosť, vanilka a mandľový olej

Maska na vlasy pre intenzívnu starostlivosť od Balea ošetruje a regeneruje namáhané a poškodené vlasy až po končeky a zanecháva ich jemné a žiarivo lesklé. Vďaka špeciálnej ošetrujúcej forme s vanilkou a mandľovým olejom nadobudne postupne vlas pevnú štruktúru.

Opaľovací olej je opäť v móde

Nemusíme sa ani tak snažiť, už teraz máme pred sebou ligotavú budúcnosť. Opaľovacie oleje ošetrujú kožu a prehlbujú opálenie. Niet sa čomu čudovať, že v rebríčku obľúbenosti sú umiestnené dosť vysoko.

Vitamín D – vitamín slnka

Bezpochyby, ochrana pred slnečným žiarením je dôležitá. Ak sa však úplne schováte pred slnkom, riskujete nedostatok vitamínu D a tým aj zdravotné následky. Tu sa dozviete, ako dlho by ste mali vydržať na slnku za jeden deň a aké existujú dodatočné možnosti.

Úlohy a funkcie vitamínu D

Vitamín D je základný pomocník, pokiaľ ide o stavbu kostí, svalový metabolizmus a rast zubov. Okrem toho sa zdá, že zohráva aj dôležitú úlohu pre psychické zdravie. Je geniálne, že naše telo si ho vie pomocou slnečného svetla vybudovať samé! Pritom stačí mať denne ruky na slnku 20 až 30 minút. Avšak práve počas zamračených zimných mesiacov môže byť ťažké „natankovať“ dostatok vitamínu D. Rovnako môžu byť ohrození aj ľudia, ktorí sa vyhýbajú slnku z dôvodu citlivej pokožky alebo alergie.

Predchádzajte nedostatku vitamínu D        

Aj keď nemôže byť reč o všeobecnom nadbytku, v našich zemepisných šírkach je nedostatok vitamínu D skôr zriedkavý. Denná potreba je pokrytá prirodzeným slnečným žiarením na takmer 90 percent, zvyšných 10 percent prijmeme stravou. Ale pozor! Len málo potravín obsahuje vitamín D v koncentrácii, ktorá stojí za zmienku. Sleď, losos, hovädzia pečeň, vaječné žĺtko alebo hríby shiitake sú výnimkou a mali by sa uprednostňovať pri príznakoch jeho nedostatku. Aby sme naplno využili účinky tohto vitamínu a naplnili ním naše rezervoáre, môžeme užívať aj doplnky stravy.

Hore
OKViac informácií