Active Beauty
Všetko o očnej starostlivosti

Tipy a triky

Všetko o očnej starostlivosti

Konečne vec, ktorá hnevá rovnako ženy, ako aj mužov. V starostlivosti o oči vládne kozmetická rovnoprávnosť.

Pokožka okolo očí chce byť na obdiv. Nemôžeme jej to zazlievať. Keď už je tak blízko pri zrakovom orgáne človeka, tak sa jednoducho cíti ako exponát. Ak nedostane potrebnú pozornosť, upozorní na seba kruhmi alebo vačkami pod očami, začervenaním a opuchmi. Je pritom veľmi spravodlivá: svoju mrzutosť rozdeľuje medzi obe pohlavia rovnakým dielom. S krémami by sme nemali začínať až po tom, čo sa už vrásky nedajú zamaskovať ani pri optimálnom svetle, hoci jemné vrásky sú len malým zlom. Opuchnuté viečka, tmavé kruhy pod očami a začervenania neprispievajú k peknému vzhľadu.

Tenká pokožka

Popri mnohých vonkajších vplyvoch, ako je slnko a nevýhodné životné podmienky, existujú aj biologické príčiny tohto celého. Pokožka okolo očných partií sa totiž veľmi podstatne líši od zvyšnej pokožky na tvári. Je to tak aj u žien, aj u mužov, pričom mužská, všeobecne hrubšia pokožka, je aj okolo očí o niečo robustnejšia. Vo všeobecnosti má hrúbku 0,5 milimetra, na zvyšných častiach tváre od 1,75 až do 2,5 milimetra. V oblasti očí jej úplne chýba podkožné tukové tkanivo, tukové aj potné žľazy sa vyskytujú vzácne. Niet sa čo diviť, že pokožka okolo očí má tendenciu vo zvýšenej miere strácať vlhkosť a elasticitu a že príznaky únavy sú rýchlo badateľné.

Zásobník vlhkosti. Oči celkom presne vidia, čím si ich natierame.

Neustále namáhané sú aj svaly v očných partiách. Žmurkáme 10 000 až 20 000 ráz denne a hýbe sa pri tom 15 z celkovo 22 svalov okolo očí. Pohyby pri žmurkaní sa postarajú o napínanie a uvoľňovanie pokožky okolo očí. Ak nemáme v zásobe dostatok vlhkosti a začíname strácať elasticitu, prejaví sa to vznikom vrásky. Očné partie sú teda vystavené neustálemu zaťaženiu. A keďže nemajú takmer žiadne zásoby vlhkosti, vedie to s pribúdajúcimi rokmi k problému. Vitamíny a živiny musíme dodávať aj zvonka. Preto má zmysel používať očnú kozmetiku už od 20. roku života. Vďaka vysokohodnotnej kozmetike, koncipovanej priamo na tieto partie, položíme časom základný kameň pre čo najdlhšie zachovanie mladého vzhľadu.

Nepredstierajú únavu

Očné partie prezradia extrémne veľa o životnom štýle. Neustála práca za počítačom, preflámované noci v zafajčenom prostredí, zlá a na soli bohatá strava a pritom nedostatok tekutín, žiadny čerstvý vzduch, málo spánku a časté slnečné žiarenie si vyžiadajú svoju daň. Výsledkom je bledá pokožka a kruhy pod očami. Dôvodom je mikrocirkulácia, ktorá natrafí na zrná. Keď už prekrvenie nefunguje optimálne, znižuje sa aj prísun kyslíka, červené krvné farbivo hemoglobín sa zafarbí domodra, a to vidieť. Čím sme staršie, tým je zložitejšie zastaviť alebo skryť škody narobené okolo očí. No neľakajte sa príliš, ak ráno v zrkadle vidíte tmavé kruhy pod očami alebo opuchnuté viečka. Môžete si pomôcť rýchlo a efektívne. A tu sa k slovu dostávajú krémy.

Poznačte si

Na unisex ani nepomyslite

Pri výbere kozmetického výrobku je dôležité dbať na to, aby bol vyvinutý špeciálne pre vašu problémovú zónu. Aby ste si nepoškodili pokožku alergiou alebo precitlivenosťou, mali by ste krém pred kúpou otestovať na chrbte ruky. Nesiahajte po výrobku svojho partnera alebo naopak. Správna starostlivosť musí očné partie upokojiť a revitalizovať. Popri hydratácii potrebuje pokožka ochranu a intenzívnu starostlivosť, pretože vplyvy prostredia a voľné radikály tu majú ľahkú prácu. Preto by mala očná kozmetika rozhodne obsahovať účinné látky, ktoré chránia pred vplyvmi prostredia a voľnými radikálmi. A takisto prospešné látky, z ktorých si pokožka nevie robiť zásoby a musí ich získať zvonka, ako napríklad vitamín A a E, hodvábne proteíny alebo hydroxyprolíny. Ako veľmi hodnotné sa ukázali aloe vera, bambucké maslo, lipozómy a provitamín B5.

Žiarivá. Najkrajšie sú tie oči, o ktoré sa dobre staráme.

Veľmi nápomocné sú aj účinné látky na posilnenie kapilár pre lepšiu mikrocirkuláciu, obzvlášť ak trpíme kruhmi pod očami. O niečo vyššia cena očných krémov a gélov sa vo väčšine prípadov odvíja od vysokej koncentrácie špeciálnych účinných látok.

Ako nájsť ten správny

Zistiť, ktorý druh očnej kozmetiky je ten pravý, sa dá veľmi ľahko. Proti vráskam, kruhom pod očami a slzným vačkom pôsobia aj očné krémy, aj očné gély. Očný gél je mimoriadne efektívny pri slzných vačkoch, pretože má ľahkú a chladivú konzistenciu. Keď sú hlavným problémom vrásky, mali by sme zvážiť antiageingový očný krém.

Beauty pomocník. Očná kozmetika s rozjasňujúcim efektom pokožku rozžiari.

Správna technika

Keďže pokožka je tenká a jemná, mali by sme k nej pristupovať opatrne. Najlepší spôsob je naniesť malé množstvo gélu alebo krému na prostredník alebo prstenník a opatrne ním poklepkávať okolo očných partií. Nemali by sme pri tom zachádzať príliš blízko k oku a v žiadnom prípade by sme krém nemali vmasírovať. Klepkanie automaticky rozprúdi prekrvenie, a to bez toho, aby sme uškodili tejto citlivej časti tváre. Dajte tiež pozor, aby ste krém nanášali klepkaním od stredu tváre smerom von. A aplikujte si očnú kozmetiku aj na noc. Vtedy fungujú opravné mechanizmy pokožky najlepšie a látky tak môžu pôsobiť intenzívne a nerušene. Prehnaná starostlivosť s príliš veľkým množstvom výrobku môže vyvolať podráždenie a opuchy.

Nanášanie poklepkávaním

 

Pri opuchoch

Opuchnuté viečka v ranných hodinách poukazujú na to, že pokožka si uchováva príliš veľa tekutín. Tie sa zbierajú pri oku, pretože lymfa ich nedokáže dostatočne rýchlo transportovať preč. Tu si môžeme v každom prípade pomôcť stravou. Namiesto soli, kofeínu a alkoholu radšej vypite 2 litre vody denne. Proti opuchom pomáhajú jemné masáže poklepkávaním pod očami, rovnako aj chladivé očné masky.

 
Ochrana pred slnkom. Noste slnečné okuliare s označením CE. Zodpovedajú európskym predpisom o ochrane a majú preukázanú UV ochranu. Takto chránite oči a predchádzate tvorbe vrások.
 
Aktivita. Žmurkajte, to aktivuje slzné kanáliky a pomáha odtransformovať lymfu.
 
Namáhanie. Práca pri počítači namáha oči. Doprajte si z času na čas oddych, a to tak, že nájdete v diaľke určitý bod a na pár minút sa naň sústredene pozerajte.
 
Chladenie. Pri akútnych opuchoch pomôžu vychladené lyžičky z chladničky.
 
Koreniny. Obmedzte čo najviac slané, silne korenené jedlá, to zabraňuje tvorbe vačkov pod očami.
 
Železo. Kto má veľké kruhy pod očami, má málo železa. Dbajte na to, aby ste železo prjímali z rastlinných zdrojov akými sú listová zelenina, strukoviny alebo celozrnné obilniny. Železo sa nachádza predovšetkým v tmavom mäse.
 
Tekutiny. Pitie dostatočného množstva tekutín zásobuje bunky zvnútra.
 
 
 

Pri kruhoch pod očami

Nedostatok spánku, lieky, choroba alebo zlé prekrvenie často zapríčiňujú tmavé kruhy pod očami. Cez tenkú, jemnú pokožku presvitajú cievky a dodávajú jej modrastý ráz. Farbu kruhov pod očami ovplyvňujú viaceré faktory. Keď sa svetlo dostane na pokožku, narazí na nepatrné farebné látky, ktoré sa podľa zloženia lesknú do modra, siva alebo hneda. Aj počet a intenzita jemných cievok v pokožke prispievajú k farebnosti. Tepny sa lesknú do červena, zatiaľ čo žilky ostávajú modré.

 

Očné partie. Predtým, ako hodíte po iných očkom, hoďte ním najskôr po sebe. Nápady na starostlivosť o oči pre ňu a pre neho.

Pri únave svaly ochabujú, napätosť tkaniva a ciev poľavuje a pomáha tvorbe kruhov pod očami. Ale aj príliš veľa slnka, a s ním aj UV žiarenia, môže urýchliť tvorbu kruhov pod očami, pretože naštartuje tvorbu melatonínu. Na ochranu pred slnkom práve v oblasti očí by sme nemali zabúdať ani v lete, ani v zime. Kvalitné slnečné okuliare sú v letných mesiacoch na nezaplatenie. Niekedy sú kruhy pod očami jednoducho podmienené génmi. V takom prípade pomáha prijímanie veľkého množstva vitamínu K vo forme čerstvej zeleniny. Osviežujúci gél, ktorý sa na pokožku jemne nanesie klepkaním, sa postará o vzpruženie. Rýchlu optickú pomoc predstavujú aj korektory, ktorých sa nemusia obávať ani muži. Záleží na odtieni. Podľa farby kruhov pod očami môžeme pomocou kontrastných farieb docieliť dobrý účinok. Žlté korektory neutralizujú modré kruhy pod očami, zatiaľ čo zelené korektory skryjú červenohnedé telieska pod očami.

 

Uchovávajte svoju očnú kozmetiku v chladničke alebo počas chladných ročných období na okennej parapete. Vychladená kozmetika pôsobí ihneď osviežujúco, sťahuje cievy a pomáha k efektívnejšiemu odstráneniu opuchov.