Menu

Otvárate radi nové kapitoly?

Nová kapitola života - výzva na zmenu.

Home » Život » Poradca » Otvárate radi nové kapitoly? - 10.2016

Pri narodení je náš život ako nepopísaný list. Každá kapitola je pre  nás nová. Človek sa zmenám vyhýba a má z nich strach. Napísať jednotlivé kapitoly života však môžeme aj sami. Celkom bez strachu.

Všetko ide presne tak, ako sme si predstavili a vysnívali.
Krásne detstvo. Dobré vzdelanie. Úspešné ukončenie štúdia. Prvé zamestnanie. Svadba. Deti. Stavba domu. Splatenie hypotéky. Tvrdá práca. Čas od času dovolenka. Deti sú dospelé a vyletujú z hniezda. Čas letí. Stávajú sa z nás starí rodičia. A spätne hodnotíme, ako to všetko vlastne začalo. Ako sa všetko opakuje, akoby budúcnosť bola minulosťou. Už dávno určenou. Kolobeh života. Koniec.

sk-zelena-kniha

 

Dôverná jednotvárnosť

Keď už dnes vieme, čo nás čaká tento týždeň i nasledujúci mesiac, kde budeme o desať rokov a ako strávime náš život, môže to pôsobiť upokojujúco. Alebo desivo. Závisí od typu povahy. Na konci na tom bude záležať len pramálo. Ak pri pohľade späť uvidíme idylický život, v ktorom všetko išlo podľa plánu, pousmejeme sa. Ak sa nám v pamäti vynorí vzrušujúci život plný turbulencií, taktiež sa pousmejeme. Závisí od typu povahy. V oboch prípadoch nám však môže niečo chýbať. Pravdepodobne si spomenieme na všetky tie veci, po ktorých sme túžili a nezrealizovali ich. Zrejme sa budeme pýtať sami seba, čo by sa zmenilo, ak by sme si viac dôverovali. Ak by sme úmyselne  zišli z cesty. Ak by sme viac riskovali. Aké by to bolo, keby v našom živote bola kapitola navyše, plná prekvapujúcich, napínavých, vzrušujúcich a dych berúcich príbehov.

Dobrá správa pre všetkých, ktorí sa boja zmeny: Na napísanie takejto kapitoly nie je nikdy neskoro.

Keď je všetko tak ako má a nečíhajú na nás žiadne prekvapenia a zmeny, sme spokojní. Lebo stereotyp je predvídateľný. Je úplne logické, že predvídateľnosť a život v zabehnutých koľajach nám dávajú pocit istoty a bezpečia. Čo fungovalo doteraz alebo nám minimálne neškodilo, bude určite výborne fungovať aj v budúcnosti. Nie je teda dôvod podstupovať riziko, meniť veci a objavovať nepoznané. Avšak. Nesmieme zabúdať na nudu. A zvedavosť. Tie potrebujeme, keď chceme náš život posunúť vpred a rozvíjať sa. Vykročiť na neznámu pôdu. Kde objavíme nepoznané stránky našej osobnosti a zistíme, kým skutočne sme.

sk-henry-ford

 

Hrozby, ktoré možno odvrátiť

Rovnako ako túžba po istote je v nás skrytá aj potreba zmien. Od začiatku. Veľkými objavovateľmi sme už v útlom detstve. Malé deti zvedavo skúmajú každý kút. Chcú všetko vedieť a neustále sa učiť niečo nové. Deťom to však ide ľahko. Nielen preto, že objavujú veci, ktoré sú nám dospelým už dávno známe, ale aj preto, že sa svojej zvedavosti bezstarostne oddávajú. Výskumy ukazujú, že do 20. roku života je človek otvorený novým veciam. S pribúdajúcim vekom prichádza zodpovednosť. Človek sa musí postaviť na vlastné nohy, nájsť si prácu a postarať sa o rodinu. Túži po istote. A odmieta čokoľvek, čo by túto istotu mohlo narušiť. Radšej žije v nudných zabehnutých koľajach, než by mal podstúpiť riskantnú zmenu. S ubúdajúcou zodpovednosťou sa však názory opäť menia. Keď deti vyrastú, človek je opäť naklonený novému dobrodružstvu.

sk-wolf-biermann

 

 

Neodvratné zmeny

Môžeme sa snažiť vyhnúť sa im, ale ony si nás nájdu. Nové mesto. Nová práca. Noví priatelia. Nový partner. Nové výzvy. Nové životné obdobia. Nové maličkosti ovplyvňujúce náš každodenný život. Predstavy, idey a hodnoty sa menia neustále. Všetko okolo nás i my sami sa neustále vyvíjame. Často úplne nebadane. Niekedy cítime tento tlak, túto túžbu po veciach, ktoré sú nám ešte neznáme. Túžbu po niečom novom. Osviežujúcom. A tak si kúpime nové šaty, odhodláme sa zmeniť účes a objednáme si v reštaurácii jedlo, ktorého názov nevieme vysloviť. Meníme drobnosti. Dokážeme však viac. Oveľa viac. Dôkazom je naša vlastná minulosť, v ktorej každý z nás už dokázal zmeniť veľa. Keď dnes spätne pozrieme na vlastný spokojný život a zamyslíme sa nad tým, čo všetko sa v ňom udialo, pochopíme nasledovné:

Neznámeho sa nemusíme báť. Práve naopak. Zmeny na nás majú priaznivý vplyv. Učením sa nových vecí si rozširujeme obzory a robíme náš život vzrušujúcejším.

Pozitívny realizmus

Hovorí sa: kto stojí na mieste, zhrdzavie. Zmenami tomu možno zabrániť. Poháňajú nás vpred. Nútia nás pozrieť sa na svet novými očami. Vedú nás k tomu, premýšľať o sebe samých, klásť si otázky, uchopiť veci za správny koniec a rozvíjať sa. Udržujú  nás vo forme. Bez nich by sme totiž stagnovali na mieste. Zmeny nám vyslovene prospievajú, hoci ich prínos na prvý pohľad často nevidíme. Samozrejme, nie každý pokus nám vyjde. To je v prvej chvíli strašný pocit. Pri pohľade späť je to však často to najlepšie, čo sa nám mohlo stať. A ak aj zmena skutočne nepôsobí veľmi optimisticky, ešte vždy nám zostáva jedna útecha. Raz všetko negatívne pominie. Keďže neznámo je pre nás vždy synonymom nebezpečenstva, máme sklon vidieť budúcnosť v temných farbách ešte skôr, ako zmena vôbec nastane. Miesto toho by sme si mali uvedomiť, že každý koniec je  novým začiatkom. Karty sa rozdajú znovu. A to ostatné je už v našich rukách. Dokážeme si predstaviť, aké pozitíva nám zmena prinesie za dva, šesť, či dvanásť mesiacov. Aký nový rozmer náš život dostane. A aké nové príležitosti sa nám ponúknu. Môžeme si vymyslieť ten najlepší možný scenár. A následne sa vedome rozhodnúť, že táto predstava sa stane realitou a robiť pre to všetko, čo je v našich silách.

sk-konfuzius

 

Dôležité je myslieť nielen pozitívne, ale aj realisticky. Občas totiž od zmien v našich životoch očakávame priveľa. Psychológovia to nazývajú syndrómom falošnej nádeje. Človek tiež často podcení náročnosť nastávajúcich zmien. Príklad: Ak si človek zaumieni, že chce od tohto momentu začať zdravšie žiť, nestačí len jesť viac ovocia. A nemožno tiež očakávať, že sa v okamihu začne cítiť lepšie. V jedinej chvíli kompletne zmeniť svoj jedálniček, denne odbehnúť 10 kilometrov, odopierať si všetko nezdravé a otočiť svoj život hore nohami – to nie je riešenie. Ak si stanovíme menšie ciele, nepreťažíme sa, budeme sa tešiť aj z nepatrných úspechov a nestratíme motiváciu.

Ako sa zmeny vydaria: Čítať ďalej

Kroky do novej kapitoly

Na aktívnu realizáciu zmeny je potrebná odvaha, zdravé sebavedomie, presvedčenie, nádej a zvedavosť. To všetko sú vlastnosti, ktoré sa človeku v živote hodia – dokážu totiž pomôcť aj v mnohých iných situáciách. Človek musí vedieť, kým je a čo chce. Inak stratí prehľad a začne robiť veci, ako by bol niekým úplne iným. Len ten, kto pozná sám seba, sa dokáže meniť, rozvíjať a zostať si verný. Ak teda chceme byť otvorenejšími, dobrodružnejšími, spoločenskejšími a uvoľnenejšími, alebo si chceme nájsť novú prácu, presťahovať sa do iného mesta alebo si konečne založiť rodinu, musíme sa sami seba spýtať: Kto vlastne som? Skutočne to chcem? Hodí sa ku mne takáto zmena? A budem s ňou dlhodobo spokojný?

Paradoxne, ak chceme nájsť samého seba, mali by sme naslúchať aj ostatným.

Samozrejme, nikdy nebudeme sami so sebou pokojní, ak budeme robiť len to, čo od nás očakávajú ostatní. Ale ľudia v našom okolí nás dokážu dobre odhadnúť a povedať nám, ako nás vnímajú. Pomôžu nám odhaliť našu vlastnú osobnosť, inšpirujú nás, poradia, podporia a nasmerujú na tú správnu cestu. Tí, ktorí sú nám skutočne blízki. Zaujímajte sa o názory ostatných a vezmite si ho k srdcu. Žite s otvorenými očami. Žite bez predsudkov. Počúvajte svoj vnútorný hlas. Dôverujte mu. A vždy znova a znova riskujte. Len tak nájdete samých seba. Nezradíte samých seba. Zmeníte sa. Okúsite nepoznané. Zažijete nové. Posuniete sa v živote ďalej. Kapitolu za kapitolou. A vytvoríte z knihy vášho života skutočne napínavé dielo.

2 junge Menschen von hinten, die an einer Klippe sitzen und in den Sonnenuntergang schauen

5 krokov k vlastnému JA

  1. Vyrazte. Kto chce nájsť samého seba, musí sa prestať porovnávať s ostatnými. Vždy sa nájde niekto lepší. Alebo niekto, kto s nami nesúhlasí. Ale to je jedno. Nemusíme dbať na očakávania ostatných. Dôležité sú výlučne naše vlastné potreby a túžby.
  2. Objavujte. Každý z nás má svoje hranice. Pri objavovaní samého seba ich však prekonávame a opúšťame našu komfortnú zónu. Tak v sebe objavíme niečo nové. A obohatíme sa o nové skúsenosti.
  3. Pozorujte. Presnejšie, pozorujte, ako žijú ostatní. Bez toho, aby ste ich život porovnávali s tým svojím. Človek omnoho silnejšie reaguje na životný štýl ľudí vo svojom okolí. Hodnotí, čo je dobré a čo sa mu nepozdáva.
  4. Uvoľnite sa. Ak človek zostane uvoľnený a nevystavuje sám seba ustavičnému tlaku, mnohé sa vyrieši samo od seba.
  5. Buďte. Tým, kým skutočne ste. So všetkými svojimi slabosťami a prednosťami. Úprimní a prirodzení. Nie je to jednoduché, ale človek môže začať pozorovaním svojho správania v každodenných situáciách, večer sa spýtať sám seba, či skutočne vždy zareagoval tak ako chcel a pri ďalšej podobnej situácii nájsť odvahu konať presne podľa svojich predstáv. Tak ho nakoniec nájdete, svoje vlastné ja. A nadobudnete dostatok sebavedomia na zvládnutie všetkých zmien.
Hore
OKViac informácií