Active Beauty
Oholiť si hlavu? Len s týmito 5 tipmi od odborníka

Pripravení na život bez vlasov?

Oholiť si hlavu? Len s týmito 5 tipmi od odborníka

Či ste sa už tak sami rozhodli alebo je to rozmar prírody: sem tam je aj plešina súčasť života. Každopádne by muži nemali siahať len po žiletke alebo zastrihávači vlasov.

Husté vlasy, trojdňové strnisko a najlepšie ešte aj tehličky na bruchu: takto je vykresľovaný ideálny muž – a vidia to tak aj muži samotní. Vyholená hlava? Tú asi na Adonisovi neuvidíme. To je tiež dôvod, prečo sa muži obyčajne vyplašia, keď sú nútení si korunu krásy oholiť, hovorí dm odborník Christian Wilhelmstötter: „Hustá hriva je symbolom mladosti a vitality a práve to dostáva niektorých mužov do úzkych. Strata vlasov v mnohých vyvoláva strach.“

Strata vlasov: prečo mnohí muži plešatejú?

Žiaľ, väčšina mužov sa tomu proste nevyhne: zhruba 60 percentám Stredoeurópanov začnú okolo tridsiatky rednúť vlasy. A nesúvisí to len s padaním vlasov, vlasy im postupne rednú či dorastajú kratšie – no a niekedy nedorastú nové už vôbec.

U niektorých mužov dochádza k plešateniu pomalšie, u iných to má rýchly spád. Ale obavy pred vyholením hlavy sú naozaj neopodstatnené. Vyholenou hlavou predsa môžete aj niečo vyjadrovať a nasledovať konkrétny štýl, ako je tomu napríklad pri trendovom strihu v štýle Buzz. No ísť „dohola“ si z vašej strany vyžaduje aj určitú dávku sebavedomia.

Štúdie dokazujú: plešiny pôsobia mužskejšie ako riedke vlasy

Malá útecha: vo výskume, ktorý realizovala univerzita v Pensylvánii, mali účastníci štúdie hodnotiť fotky mužov s (skutočnou a retušou vytvorenou) plešinou a zároveň portréty mužov s riedkymi a hustými vlasmi. Výsledok: holohlaví muži boli označení za dominantnejších a sebavedomejších a zároveň za väčších a silnejších. Majitelia riedkej koruny krásy pôsobili na opýtaných oproti tomu menej mužsky.

Pohrávate sa s myšlienkou, že pôjdete „dohola“? Odborník z dm Christian Wilhelmstötter radí, na čo by ste si pri tom mali dať pozor.

Vyholiť si hlavu: 5 vecí, ktoré by mali muži vedieť

  1. Kedy je čas na vyholenie hlavy?

„Ak dospeje vypadávanie vlasov do bodu, kedy už ani najlepší strih nezakryje to, čo má, je čas sa s vlasmi rozlúčiť“, hovorí odborník dm. Pred holením by ste si však mali určite na pokožku hlavy poriadne posvietiť: ak je nepravidelná a nečistá, zvyšné vlasy je lepšie len zostrihnúť zastrihávačom nakratučko a nechať si strnisko.

  1. Treba sa zamerať aj na tvar hlavy?

Či sa vám vyholená hlava hodí, závisí aj od tvaru hlavy samotnej. Ak máte hlavu skôr oválnu, okrúhlu alebo neforemnú, Christian Wilhelmstötter tu radí určite využiť nejakú lepšiu alternatívu, napríklad príčesok.

  1. S čím si sám vyholiť hlavu?

„Väčšinou si vystačíte so zastrihávačom na vlasy, použite nástavec s dĺžkou 0 mm.  Ak máte zostatkové vlasy veľmi tmavé, pokojne použite strojček na mokré holenie“, hovorí odborník. Ale pozor: pokožka hlavy je veľmi citlivá a vyžaduje si patričnú starostlivosť, napríklad jemný balzam po holení.

  1. Oholiť nahladko: na čo si pri holení dať pozor?

Ak uprednostníte skôr vyholenie hlavy nahladko, musíte dbať na jedno – pretože tu sa spravidla musíte vyholiť ručne. Pred samotnou akciou ale určite najprv preskúmajte pokožku hlavy, nerovnosti a materské znamienka, aby nedošlo k neželaným malým krvavým prekvapeniam. Vlasy najskôr zastrihávačom skráťte, najviac, ako je to možné, inak sa vám strojček hneď upchá. Následne odborník z dm, Christian Wilhelmstötter, odporúča po dobu minúty až dvoch prikladať na strnisko teplé obklady a následne naň veľkoryso naniesť penu na holenie. Potom začnite strnisko strojčekom na mokré holenie pomaly holiť a vyčleňte si na to určite dosť času.

  1. Hore bez: akú starostlivosť si vyžaduje plešina?

To spravidla záleží od typu pokožky. Obyčajne postačí pri sprchovaní plešinu umyť a následne ju natrieť hydratačným krémom.

Tip: aby sa plešina neleskla, naneste na ňu trochu telového púdru.

A na čo by ste určite nemali zabudnúť: naše vlasy nám slúžia okrem iného aj ako ochrana pred slnečnými lúčmi a ako prirodzená termoregulácia. Preto by plešatí muži mali dbať na patričnú ochranu pred slnkom a v zime nosiť čiapku.