Menu

Olej a prášok amla v kozmetike uzdravuje a skrášľuje

Jedna bobuľa na všetko. Ovocie amla sa postará nielen o imunitný systém.

Home » Krása » Olej a prášok amla v kozmetike uzdravuje a skrášľuje - 05.2019

Strom amla pochádza z Indie, vyskytuje sa však aj v iných tropických a subtropických oblastiach a môže dosahovať výšku až 18 metrov. Amalaki, nazývaná aj indický egreš, sa tradične oberá ručne. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C je absolútnym posilňovačom imunity a povzbudzuje obranné systémy tela. Vysoký obsah chrómu pôsobí proti kolísaniu hodnôt cukru v krvi, čistí krv a podporuje vstrebávanie železa. Okrem toho posilňuje tráviaci systém a urýchľuje spaľovanie tukov.

Vďaka všetkým týmto vlastnostiam je v Indii veľmi obľúbená. Keďže amla je poriadne kyslá, pre zlepšenie chute sa najprv nakladá do slanej vody a kurkumy. Z tohto malého zeleného ovocia profituje aj pokožka, najmä z jeho antioxidačných vlastností. Môžu spomaliť proces starnutia a výskyt vrások. Navyše, amla môže pomôcť aj pri problémoch s pleťou, ako napríklad akné, alebo pri veľmi nečistej pleti.

Ozajstný zázrak dokáže tento plod robiť pre vlasy, a to vďaka obsiahnutému karoténu a železu. Tie posilňujú korienky vlasov, a tým sa podporuje aj rast a prekrvenie pokožky hlavy. Schopnosť ochrany predchádza škodám spôsobeným voľnými radikálmi, redukuje sa lámanie a štiepenie vlasov a odstraňujú sa lupiny. A akoby to všetko ešte nestačilo, tradične sa amla používa aj na vyrovnávanie vlasov.

Prehľad účinných látok plodu amla:

Minerálne látky:

fosfor

vápnik

chróm

železo

Vitamíny:

vitamín C

viacero B vitamínov

betakarotén

Hore
OKViac informácií