Menu

Pre viac ovocia v živote

Chuť sviežeho ovocia.

Home » Pôžitok » Pre viac ovocia v živote - 08.2017

Susedove stromy dávajú tie najlepšie plody? Je to tak. A tieto domáce super plôdiky sú ešte k tomu aj zdravé. A ak sused nemá záhradu, vyprázdnime radšej regále v obchode a zásobíme sa bobuľovými nápojmi, ovocnými tyčinkami a sladkými sušienkami.

Všetko o domácom super ovocí

Maliny
Vitamíny a minerálne látky robia z „kráľovnej bobúľ“ zdravú desiatu. Okrem toho pôsobia maliny protizápalovo a chránia pred rakovinou. Práve pri ženských ťažkostiach pôsobia maliny ako ozajstný zázrak, a počas menštruácie by ste ich mali pojedať kľudne vo väčších množstvách. To najlepšie na malinách je, že existujú skoré aj neskoré odrody, a teda ich môžete zbierať priebežne počas leta (alebo dostať kúpiť čerstvé). A keďže ružovité rastliny sú ľahké na udržiavanie, nájdete ich v mnohých záhradách. Maliny sú bohaté na vitamín A, B a C, ako aj na minerálne látky, a chutia príjemne sladko. Niet sa čomu diviť, že sa s obľubou pridávajú do smoothies. Obľúbený je aj sirup: Na jeho prípravu potrebujete 1 kg rozmixovaných malín, 500 g cukru a 1 l vody. Všetko spolu zmiešajte a nechajte vrieť asi 30 min. Dochuťte šťavou z jedného citróna (pozor, vytlačte ho cez sitko, aby sa do sirupu nedostali jadierka), príp. 15g kyseliny citrónovej.

Čerešne
Majú veľa vitamínov a málo kalórií. Čo viac môžeme od ovocia chcieť? Ďalším plusom pre toto červené ovocie je, že majú vysoký podiel vlákniny. Čiže je veľa dobrých dôvodov na to, aby sme si ich vychutnali hneď, ako dozrejú. Rýchla konzumácia sa odporúča aj preto, lebo sa ľahko kazia a dokonca i v chladničke vydržia len niekoľko dní. Prípadne sa dajú tieto červené bobuľky dobre spracovať na marmelády a kompóty. A v neposlednom rade sú čerešne nesmierne lákavé pre deti. Súťaž na lúke o to, kto najďalej vypľuje kôstku, sa malým bude určite páčiť. Zvyšné kôstky umyte a vysušte a ušite si z nich vankúšiky s čerešňovými kôstkami. Veľmi blahodarné pri bolestiach brucha!

Jahody
Sladké jahody majú na 100g len približne 35 kalórií a napriek tomu dodávajú človeku množstvo vitamínov a minerálnych látok. Ak si teda chcete udržať figúru a zároveň spraviť niečo dobré pre svoje telo, pokojne po nich siahnite. V sladkých jahodách nájdete predovšetkým vitamín C. S približne 90 percentným podielom vody jahody naozaj nepatria ku kalorickým bombám, aj keď zrelé chutia sladko. Jahody dokážu toho ale omnoho viac. Majú viac vitamínu C ako pomaranče, a presvedčia svojím obsahom vápnika (dôležitý pre kosti) a železa (dôležité pre viazanie kyslíku v krvi). Dobre vedieť: V skutočnosti to nie sú samotné plody jahôd, ale tie malé žlté semienka na nich. A existuje neskutočne veľa rôznych odrôd. Rovnako rôznorodé je aj ich použitie v kuchyni: Nemusíte z nich len ujedať (napríklad samotné jahody so šľahačkou) a pridávať ich do ovocných šalátov a sorbetov, výborne sa hodia aj ku špargli, ovčiemu syru alebo rukole. Keďže sú citlivé na tlak, mali by ste ich skladovať s opatrnosťou – najlepšie voľne rozložené a v chlade.

Ríbezle
U nás známe ako ríbezle, v nemecky hovoriacich krajinách nazývané aj ako svätojánske bobule, pretože dozrievajú v júni, keď sa oslavuje sviatok sv. Jána Krstiteľa. Vďaka rôznorodosti odrôd sú v každom prípade u nás ku koncu leta dostupné čerstvé. Ich kyselkavá chuť z nich robí ideálnu prílohu k pikantným jedlám, ako je divina či syry, ale veľmi obľúbené sú aj na koláčoch. Vďaka ich vysokému obsahu flavonoidov (sekundárne rastlinné látky), ktoré majú antioxidačné vlastnosti, chránia imunitný systém. Ak oberiete tieto bobule, ktoré pravdepodobne pochádzajú z Ázie, spolu so zelenými stopkami, vydržia dlhšie čerstvé. Dobré sú aj na zamrazenie. Ríbezle sa vyskytujú vo všetkých odtieňoch od červenej, modrej až po bielu, a podľa toho majú aj rôznu chuť. Jedno majú ale spoločné. Sú veľmi zdravé. Najzdravší je čierny variant, obsahuje trikrát väčšie množstvo vitamínu C a dvojité množstvo vlákniny.

Černice
Rovnako ako jej príbuzní, aj černica je plná vitamínov a minerálnych látok, a v lete ideálna do sladkého občerstvenia priamo z prírody. Čo mnohí nevedia, je, že aj listy týchto tmavých bobúľ majú liečivé účinky. Pri ľahkej hnačke sa vo forme čaju postarajú o úľavu.

Čučoriedky
Čučoriedka je ozajstný malý zázrak prírody, pretože sa v nej ukrývajú takzvané antokyány, ktoré chránia telo pred chorobami. Okrem toho pôsobia rastlinné látky zodpovedné za modrú farbu tohto ovocia omladzujúco, pretože spomaľujú starnutie kože.

Hore
OKViac informácií