Menu

Parfumový sprievodca: Ako pôsobia vône

Svieži vánok pre náš nos

Home » Krása » Parfumový sprievodca: Ako pôsobia vône - 01.2019

Energiu, silu, sebavedomie a vášeň vyžarujeme, no môžeme ju šíriť i vzduchom. Potrebujeme k tomu len ten správny parfum.

Svieži vánok pre náš nos

Zdravý dospelý človek sa za hodinu nadýchne asi tisíckrát. Pri každom z týchto nádychov vnáša vzduch do nosa množstvo voňavých látok. Tam ich zachytí až 30 miliónov čuchových buniek a analyzuje 350 rôznych receptorov. To nie je veľa, ak zvážime, že psy majú desaťkrát viac čuchových buniek a trikrát toľko receptorov. To však stačí, aby rozoznali približne 10 000 rôznych vôní. Tie môžu vyvolať sympatie alebo pocity lásky, postarať sa o rannú sviežosť a vzpruhu alebo zlepšiť výkonnosť. Podľa toho, aké pocity ich sprevádzajú a aké reakcie vyvolávajú v mozgu.

Tak vonia úspech

Veľmi významnú úlohu zohráva telesný pach, pretože vynáša von určité posolstvá. Svojho nositeľa obklopuje v polomere od jedného až do dvoch metrov a obsahuje veľmi veľa informácií o jeho genetickom profile. Cez tieto oblaky vôní sa komunikuje napríklad vek a zdravotný stav, ale aj informácie o tom, ak je niekto šťastný, bojazlivý či vystresovaný. Táto takzvaná vonná stopa „Odor Print“ je veľmi významná je pri voľbe partnera, pretože nás podvedome vedie ku kandidátovi s takým genetickým profilom, ktorý sľubuje zdravé potomstvo. Otázka, či niekto dobre vonia, má veľký vplyv na vnímanie osoby aj v kamarátskych a obchodných vzťahoch. Túto telesnú vôňu nevieme obalamutiť, a je úplne jedno, že by sme chceli svojmu náprotivku v určitých situáciách dostať do nosa svoju atraktivitu či suverenitu.

So správnymi vôňami v parfume sa dá však veľa ovplyvniť. Umelé arómy sa od telu vlastnej vône odlišujú na krku, zápästí, hornej časti tela alebo vo vlasoch. Namiesto posolstva stresu a nepohody sa do nosa človeka oproti nám priplazia čerstvé chypre vône, ktoré voňajú omnoho kompetentnejšie. S týmito trochu drevitými citrusovými vôňami sa asociuje sebavedomie, orientácia na výkon a túžba po úspechu. Niet sa čomu diviť, že v pracovnom svete sú obľúbené parfumy práve tohto druhu. Svoju vlastnú silu a stabilitu môžeme naproti tomu zvýrazniť drevitými alebo korenistými vôňami.

Ak chcete v kancelárii šíriť celkovo dobrú náladu, siahnite po parfumoch obsahujúcich Petitgrain (esenciálny olej z listov pomarančovníka horkého). Väčšina ľudí si ich spája s letom a slnkom a preto sú vnímané veľmi pozitívne.

Čuch trénuje ducha

Tá správna aróma dokáže pre kariéru spraviť omnoho viac ako len zabodovať na pohovore či u kolegov. V pracovnom živote dokáže použitie správnych vôní prispieť k zvýšeniu výkonnosti. Podľa štúdií vraj jasmín podporuje aktivitu mozgu, mäta zlepšuje koncentráciu a rozmarín a bergamot sa používajú, aby vyprázdnili hlavu a zvýšili kreativitu. Kompozície s vetiverom pôsobia naproti tomu upokojujúco.

Odhliadnuc od samotnej vône je priebeh ovoniavania dobrým tréningom pre duševný fitnes. Drážďanský medik Thomas Hummel, ktorý sa zaoberá účinkami ovoniavania a stratou čuchu, odporúča denne privoňať piatim až desiatim rôznym vôňam, aby sme nos a ducha udržali v kondícii a zvýšili tak pocit zdravia a pohody.

Vône, ktoré nás ráno nabudia

Nielen v práci, ale aj v ostatných oblastiach môže správna voľba parfumu zjednodušiť život. Začína to už skoro ráno pri vstávaní. Zelené a citrusové vône sú v pravom zmysle slova povzbudzujúce a preto sú dobrou voľbou pre všetkých, ktorým príde zaťažko, rozbehnúť sa do nového dňa. Ak si dáte na seba takéto vône, budete pôsobiť navonok sviežejšie a dynamickejšie a sami hneď načerpáte novú energiu. Rovnako povzbudzujúce sú zelený čaj a káva. A to nielen, ak ich pijete, ale aj keď im privoniate.

Rovnaký princíp sa uplatňuje pri sladkých vôňach ako čokoláda, vanilka alebo karamel, s ktorými zaženiete zlú náladu. Ak si táto aróma nájde svoju cestu do nosa, postará sa už pri vdýchnutí o povznášajúci pocit, aj keď tieto maškrty vôbec nemáme poruke. To robí z takzvaných gurmánskych parfumov dobrých sprievodcov na smutné dni. Pozitívnym vedľajším účinkom je, že s nimi môžeme hneď aj zahnať hlad.

Vône na upokojenie a uvoľnenie

Ak chceme dosiahnuť pokoj a uvoľnenie, najlepšou voľbou je levanduľa. Pomáha pri ťažkých termínoch alebo rokovaniach, ale aj večer, keď chceme vypnúť. Levanduľa patrí k najlepšie prebádaným vôňam. Pri EEG, čiže meraní elektrickej aktvitiy v mozgovej kôre, sa zistilo, že levanduľa zosilňuje alfa chvenia, ktoré sú jasným znakom uvoľnenia. Okrem toho vedci zistili, že pri poruchách spojených so strachom, docieli obdobne dobrý účinok ako lieky.

Avšak aj ďalšie vône majú obdivuhodné efekty na telo a dušu. Napríklad vôňa zelených jabĺk je ideálna pre všetkých, ktorí trpia klaustrofóbiou. V parfumoch pôsobí oslobodzujúco, pretože podvedome pripomína rozľahlosť prírody, a ako vôňa do miestností je pri menších izbách ozajstnou výhrou. To isté platí pre vzdušné, ľahké ozónové vône a akvatické vône, ktoré nám pri inhalovaní pripomínajú more a ihneď navodia pocit slobody a neviazanosti.

 

 

Ktoré parfumy omladzujú

Účinok, ktorý vône spôsobia, sa môže od osoby k osobe značne líšiť. Niekedy závisí aj od veku alebo národnej príslušnosti. Je to tým, že ľudia majú pri určitých vôňach odlišné zážitky. V Ázii si napríklad asociujú so stravou iné arómy ako v Európe. Niečo môže v jednej krajine nabudiť slinenie, v druhej bude zasa pôsobiť odpudivo.

Preto sa ani nedá paušálne zodpovedať otázka, ktorá vôňa zaručí, že sa budeme cítiť mlado. Pretože sú to zväčša vône, ktoré nám pripomínajú naše vlastné detstvo. V jednej americkej štúdii reagovali šesťdesiatnici a starší veľmi citlivo na vôňu čerstvo pokosenej trávy, zatiaľčo u mladších ľudí vyvolala táto vôňa nadšenie. Naproti tomu účastníci vo veku 20 až 30 rokov sa vrátili naspäť do svojho detstva pri vôni zvýrazňovača, určitých pracích prostriedkov alebo plastelíny. Čo sa týka účinkov navonok, tak vo veci mladosti je jediný jasný víťaz. Ako ukázal experiment výskumníka vôní Alana Hirscha, ženám, ktoré majú na sebe vôňu grepu, odhadujú muži o šesť rokov mladší vek. Týmto by mohla vôňa dobrej nálady svojim nositeľkám pozdvihnúť náladu ešte viac.

Vône priťahujúce partnera

Najlepšie parfumy na flirtovanie sú tiež ovocné vône. Vyžarujú radosť zo života a energiu a starajú sa o pozitívne pocity. Slivka a ananás sa veľmi dobre uplatnia pri výbere partnera, ak vsadíte na ríbezle alebo hrušku, signalizujete pripravenosť na dobrodružstvo a zábavu.

Ženy, ktoré používajú ovocné vône, sú pokladané za sympatické a romantické. Jasmín a kosatec pôsobia omamujúco, orchidea tajuplne a pačuli a ruža zaručujú veľmi veľkú lásku. Popri kvetoch a ovocí sa nájde pár výnimočných umelcov zvádzania aj medzi orientálnymi a drevitými vôňami. Vôňam ako santalové drevo, pižmo, ambra, škorica a vanilka sa pripisujú afrodiziakálne účinky. Ako obľúbené lákadlá sa dávajú do dámskych aj do pánskych vôní.

Svojho geneticky najvhodnejšieho partnera neprepasiete ani napriek toľkým erotickým vôňam, upokojuje Hans Hatt, výskumník čuchu na univerzite v Bochume. Ak totiž prejde okolo vás dostatočne blízko, zodpovedajúce čuchové receptory naskočia a je jedno, aké arómy vám práve vanú popod nos.

Knižné tipy na tému vôní:

Vůně a parfémy od Emílie Trepkovej a Františka Vonášeka.
Kniha objasňuje význam vôní pre živé tvory. Ukazuje, ako ich človek a živočíchy vnímajú, uvádza fyziologické vlastnosti vonných látok a zoznamuje s ich prírodnými zdrojmi a možnosťami syntetickej výroby. Rozpráva dejiny parfumérie od staroveku po dnešnú dobu a históriu jej vzniku.

Vôňa parfumov od Cristiny Caboni.
Román o žene, ktorá iba vďaka tvorbe parfumov dokáže premáhať svoju nedôveru v ľudí a strach z lásky a pomaly sa zbavuje svojich neistôt. Parfumy sú jej cestou k ľudským srdciam. Rozprávajú o myšlienkach a najtajnejších túžbach.

Parfum od Patricka Süskinda.
Pravá klasika, ktorú by mal mať prečítanú každý milovník vôní, je bestseller z roku 1985. Láska, vražda a úplne výnimočný parfum sú príchute románu, ktorý sa odohráva vo Francúzsku v 18. storočí a ktorý rozpráva veľmi pôsobivý a napínavý príbeh nezvyčajného Jeana-Baptsite Grenouille.

Hore
OKViac informácií