Active Beauty
Perfektne nalíčená: výhody kozmetického štetca

Perfektne nalíčená: výhody kozmetického štetca

Vďaka kozmetickému štetcu môžeme precízne naniesť na pleť make-up, podkladovú bázu, bronzer a podobné prípravky. Ale ktorý štetec je ten správny a koľko ich potrebujeme na to, aby sme dosiahli perfektný look?

Bez použitia štetca perfektne rozžiarený make-up ani neexistuje. Čo znie jednoducho sa v praxi ukazuje ako výzva: v dm je v ponuke široká škála štetcov – ktorý si teda kúpiť? A ktorý štetec je pre nás vôbec vhodný? Žiaden strach, za pomoci odborníčky na slovo vzatej Madelaine Sommerlatovej sme zostavili ultimatívnu príručku kozmetických štetcov. Predostrieme vám základné pravidlá výberu ako aj použitie tých správnych kozmetických štetcov.

 

Všetko, čo musíme vedieť o kozmetických štetcoch

Prírodný alebo so syntetickými štetinami?

Pri kozmetických štetcoch v zásade rozlišujeme dva typy – prírodné a štetce so syntetickými štetinami. Čo sa týka schopnosti nanášania na pleť a poddajnosti sú oba typy veľmi kvalitné, oba sú taktiež v ponuke dm.

 • Prírodné štetce by sa mali používať len na aplikáciu púdrových produktov (ako sú očné tiene alebo bronzer), pretože inak sa materiál nalepí na štetiny a štetec zostane nepoužiteľný.
 • Štetce so syntetickými štetinami sa môžu používať na aplikáciu púdrových ako aj krémových produktov (ako napríklad korektor či podkladová báza). Mnohé inovatívne a environmentálne orientované kozmetické značky ponúkajú z čisto etických dôvodov len kozmetické štetce so syntetickými štetinami. Výhoda: štetec je hygienickejší a vhodný aj pre alergikov. Okrem toho majú  vysoko kvalitné a vegánske syntetické mikrovlákna, a od spoločnosti ebelin professional sú ešte aj dokonale hebké.  Syntetické vlákna dokážu dlhšie držať svoj pôvodný tvar, majú hladký povrch a „nepohltia“ prebytočný make-up.

Koľko štetcov teda potrebujeme, ak chceme dosiahnuť naozaj dokonalý vzhľad?

Samozrejme, koľko štetcov použijete je viac menej otázka vkusu. A aký mať byť konkrétny počet? Ťažko povedať! Ale: „celý make-up naniesť jedným štetcom, tak to nefunguje“, hovorí odborníčka.

Jej tip: pevne viazané štetce vyčarujú dokonale presné ťahy a mäkko viazané zas vytvoria pekné jemné prechody. Zvoľte si kozmetický štetec podľa toho, aký je váš cielený efekt líčenia.

A nezabudnite: „aj veľkosť štetca zohráva svoje rolu, pretože na celú tvár potrebujete väčší štetec ako napríklad len na očné tiene.“

Tieto štetce potrebujete

Na tvár:

 • Štetec na podkladovú bázu: štetec na podkladovú bázu krásne vyhladí pleť a vyrovnáva jej nerovnosti. Ide tu predovšetkým o to, aby to bol štetec s pevným viazaním, pretože ten aplikuje podkladovú bázu len na pokožku, zatiaľ čo mäkšie štetce „nasajú“ časť prípravku do seba.
 • Štetec na korektor: s trošku menším štetcom na nanášanie korektoru môžete ideálne aplikovať očné tiene ako aj cielene korigovať nerovnosti a začervenania na pleti. Štetiny sú viazané kompaktne a tým pádom dokážu pracovať dosť presne.
 • Štetec na púder: jemné púdrové pigmenty sa najlepšie nanášajú veľmi mäkkým kozmetickým štetcom, aby zostala podkladová báza pod ním fixovaná a nezotrela sa.
 • Štetec na kontúrovanie: ideálny štetec na kontúrovanie je ten so stredne pevným viazaním, aby sa ním dalo dobre kontúrovať, ale zároveň aby štetec nevytváral ostré prechody. S takto ohraničeným tvarom sa dajú krásne zvýrazniť lícne kosti a aj iné partie tváre ako nos či čelo sa dajú takýmto štetcom ideálne zmenšiť či zúžiť.

Na líca: 

 • Štetec na bronzer: na zakončenie make-upu s prirodzeným efektom by mal byť na aplikáciu bronzera použitý mäkký štetec. Čím pevnejšie je viazaný, tým intenzívnejšie vynikne farba na líčkach. Či je štetec okrúhly ale jemne skosený, záleží na vašom vkuse, skosený je perfektný na to, aby ste dodatočne mohli kontúrovať jemnejšie s lícenkou.
 • Štetec na rozjasňovač: nakoľko rozjasňovač by mal byť tiež nanesený na správne partie, nemal by byť štetec príliš veľký a veľmi ostro skosený – a tak sa vám podarí naniesť prípravok na tvár precízne. Na jemnejšie zvýraznenia je vhodný vejárovitý.

Na očné partie:

 • Štetec na očné tiene: štetec na tieňovanie je pri nanášaní očných tieňov absolútna nutnosť, pretože len pomocou neho docielime plynulé prechody farieb. Tu platí jednoznačne pravidlo: čím viac tieňujete, tým je výsledok krajší.
 • Štetec na očné linky: čím menší a užší je hrot štetca, tým lepšie sa vám podarí dostať ku korienkom mihalníc a nakresliť dokonalú očnú linku.
 • Štetec na obočie: ak pracujete s púdrom na obočie, potrebujete na to určite vhodný štetec. Vďaka svojmu plochému, zrezanému tvaru dokáže obočie krásne zahustiť. Hrot sa zas postará o presnú prácu.

Na pery:

 • Štetec na pery: s pomocou štetca na pery môžete precízne naniesť farbu na pery, dlhšie vydrží, pretože farebné pigmenty sa tak dostanú lepšie aj do hlbších vrások pier. Ak túžite pery natrieť dokonale, potrebujete určite pevný štetec.

Nezabúdajte štetec čistiť: takto!

Pozor, vyrážka! Presne ako čistíme iné kozmetické nástroje, je dôležitá aj hygiena štetca. V zásade platí nasledovné: ak svoj kozmetický štetec používate na dennej báze, mali by ste mu dopriať zhruba raz za týždeň malý očistný kúpeľ a ideálne je ho medzi použitiami utierať dezinfekčnými utierkami.

Na dezinfekciu existuje špeciálny čistiaci prostriedok alebo jednoducho siahnite po detskom šampóne – no prosím nikdy nie po prostriedku na umývanie riadu, nakoľko tento vysušuje tak syntetické ako aj prírodné štetiny. Rada od odborníčky: „pri čistení štetec príliš nedrhnite a vždy po čistení ho nechajte poriadne vyschnúť, ideálne je ho zavesiť dole hlavou.“ Ak si na tom nedáte záležať, pri každom čistení  štetec vám navlhne, čím sa poškodí lepidlo, ktoré drží štetiny a tie môžu následne poľahky vypadať.

Tip: chcete nájsť vhodný kozmetický štetec? Tu nájdete širokú škálu týchto produktov!