Menu

Konzultácia: o plesňových ochoreniach nôh

Tri otázky. Tri odpovede od kožnej lekárky Barbary Franz. Užitočné tipy.

Home » Život » Konzultácia:o plesňových ochoreniach nôh - 08.2016

Dr. Barbara Franz vysvetlí, koľko druhov plesní na nohách existuje.  A čo sa dá proti nim robiť. 

Ako často sa plesňové ochorenia chodidiel vyskytujú?

Podľa najnovších výskumov trpí každý piaty človek neliečenou plesňou na chodidlách alebo nechtoch. Preto patria plesne v našich zemepisných šírkach k najčastejším infekčným ochoreniam kože. Plesňové ochorenie chodidiel číha na verejných kúpaliskách, v saune, v telocvični alebo v šatniach. Obľubuje vlhké prostredie, v ňom sa mu veľmi dobre darí a zakaždým si nájde novú obeť. Neliečené plesne sa môžu rozšíriť na nechty. Ak ignorujeme prvé príznaky, môže to vyústiť ďaleko za čisto kozmetický problém. Ak sa neošetrí, pleseň chodidiel spôsobí komplikácie, ako napríklad červienku – ťažké infekčné ochorenie predkolenia, ktoré sa týka aj mladistvých.

Aké druhy plesňových ochorení nôh existujú?

Najčastejšia forma sa vyskytuje medzi prstami a prejavuje sa nepríjemným svrbením a začervenaním až po trhlinky opuchnutej kože medzi prstami, predovšetkým medzi tretím a štvrtým alebo štvrtým a piatym prstom. Ak je postihnutá vysoká klenba chodidla, môžu sa objaviť dokonca bolestivé bublinky. Pri takzvanej mokasínovej forme dochádza k suchej šupinatosti bez ďalších príznakov. Je najzákernejšou formou plesňového ochorenia nôh, pretože ju ľudia často nespoznajú.

Prečo sa práve infekcie v oblasti chodidiel tak často veľmi dlho ignorujú a neošetrujú? A ako vyzerá liečba?

Choré prsty a nechty ľahko schováme do ponožiek a topánok. Čím dlhšie však čakáme,  tým viac škôd môže pleseň narobiť, čo práve u starších ľudí nebýva bezproblémové. Podľa diagnózy všeobecného lekára sa plesňové ochorenie nôh lieči liekmi proti plesniam (antimykotikami) vo forme krému. Dôležité je, že v liečbe musíme pokračovať aj niekoľko dní po odznení symptómov, aby sme zabránili návratu ochorenia a chronickým plesňovým ochoreniam.

gepflegt Füße auf weißem Handtuch

Starostlivosť. S tými správnymi krémami a hygienou dostaneme plesňové ochorenia nôh znovu pod kontrolu.

Športovcov sa to týka častejšie

Športovci, predovšetkým futbalisti, plavci alebo bežci, tvoria typickú skupinu ľudí, ktorú trápia plesňové ochorenia nôh. Kvôli malým poraneniam, treniu prstov, vlhkej mikroklíme v topánkach, ako aj kvôli spoločnému používaniu spŕch sa plesňové ochorenia nôh u športovcov vyskytujú častejšie.

Tieto ochorenia sa prenášajú cez šupinky kože na podlahe alebo cez podložky v kúpeľniach, ale aj cez ponožky či topánky. Vlhkosť a teplo vytvárajú veľmi dobré predpoklady na rozmnožovanie parazitov a ich usadenie sa na navlhnutej koži. Obzvlášť ohrozené sú osoby, ktoré aj v letných mesiacoch nosia topánky a ponožky z nepriedušných materiálov. Ďalšie faktory, ktoré podporujú tvorbu plesní: zlé prekrvenie chodidiel, chybné postavenie chodidiel, neustály tlak vyvíjaný na chodidlá, cukrovka ako aj určitá genetická predispozícia k plesniam na nohách alebo nechtoch.

Päť tipov proti plesniam na nohách a na prstoch

  1. Pohodlné topánky: Otvorené rany, mozole, kurie oká a tlak na nechty na prstoch napomáhajú plesniam. Vnútri noste počas celého roka otvorené topánky, aby ste zabránili poteniu.
  2. Jemné čistenie: Použite čistiace prípravky s čo najmenším obsahom mydla. A po umytí chodidiel a miest medzi prstami si ich dobre osušte, nakrémujte a pomasírujte.
  3. Kráčajte na boso: V každom prípade to neplatí pre vlhké miestnosti, šatne a hotelové izby, kde radšej vhupnite do šľapiek či papúč.
  4. Nestrihajte si nechty na prstoch príliš nakrátko: Po strihaní by mal na nechte ostať úzky biely kraj. Po použití manikúru vydezinfikujte.
  5. Využívajte odbornú starostlivosť: Ak sa neviete zohnúť alebo máte cukrovku, mali by ste sa obrátiť na špeciálne vyučených pedikérov.

Odpovede
Dr. Barbara Franz
Odborná kožná lekárka vo Viedni

 

Mag. Andrea Fallent

Mgr. Andrea Fallent píše pre active beauty od jeho prvého vydania v roku 2003. Oblasti, ktorým sa vyštudovaná veterinárka a žurnalistka venuje, sú zdravie, stravovanie a šport. V spolupráci s medicínskymi expertmi pripravuje rubriku „Opýtali sme sa za vás“, v ktorej sa zaoberá aktuálnymi témami zo sveta zdravia .

Hore
OKViac informácií