Menu

Ach, tie hormóny

Ideálna starostlivosť pre tínedžerov.

Home » Krása » Pokožka » Ach,tie hormóny - 05.2016

Tínedžeri mávajú často nečistú a mastnú pleť. Čo, naopak, nemajú, je trpezlivosť, kým to samo nezmizne. Takže si musia nejako pomôcť.

Jedno je isté: ten otravný, škaredý pupienok sa určite objaví práve vtedy, keď ho vôbec nepotrebujeme. Pred dôležitým rande, referátom v škole alebo pred párty, na ktorú sa tešíme už mesiace. Žiadna puberta neprejde bez nečistej a citlivej pleti. A, žiaľ, nie je to to jediné trápenie v tomto období života, ktoré nás už samo osebe tak rozčuľuje. Na zozname je aj nepríjemný, zarážajúci pach tela, nečistá pokožka dokonca na chrbte alebo na pleciach a hra suchých a mastných vlasov. To je výsledok nezbedných tukových žliaz. Mohli by sme to nazvať aj bezočivosťou.

Dostať sa do rovnováhy

dievca so zatvorenymi ocami

Vyvážiť.Prebytok mužských hormónov počas puberty zapríčiňuje zvýšenú produkciu mazu a tým tvorbu vyrážok.

Dobré na tom je, že proti týmto nešvárom sa dá niečo podniknúť – a celá táto dráma sa raz skončí. Najneskôr pred 20. narodeninami pupienky a uhry samy od seba zmiznú. Na vine tejto pokožkovej mizérie sú predovšetkým dve veci – genetická predispozícia a hormóny. Tie zažívajú v puberte rozkvet. U dievčat aj u mladých mužov sa tvoria vo zvýšenej miere  mužské sexuálne hormóny, ktoré, bohužiaľ, podporujú tvorbu mazu (mastnej pokožky). Tú musíme najskôr dostať do rovnováhy. Miera tvorby mazu je u každého rozdielna. Keď sa v pokožke tvorí nadmerný maz a koža sa nezbavuje odumretých kožných buniek tak, ako by mala, môže maz a kožné bunky spôsobiť istý druh trombu. Pre zúžené póry sa maz len ťažko vylučuje a upcháva ich. Tvoria sa uhry a malé biele pupienky. Ak sú smerom na povrch otvorené, môžu mať tmavú farbu. Tie sa označujú ako čierne uhry. Pre zvýšenú tvorbu mazu sa, žiaľ, rozmnožujú aj baktérie, v dôsledku čoho sa tvoria zápaly. A to už sú ozajstné pupienky. Nečistá pleť so sklonom k akné sa prejavuje na tvári, hlavne v takzvanej T-zóne (čelo, nos a brada), na pleciach, hrudi, chrbte a pokožke hlavy, pretože na všetkých týchto miestach sú mazové žľazy. Veľmi často sa nečistá pleť spája s nedostatočnou hygienou. To je nezmysel.

Dôležité je riadiť sa pár užitočnými tipmi, starať sa o pleť pravidelne a správne, ale v žiadnom prípade prehnane. Nesmierne pomáha, ak svoju citlivú pleť prenecháte vyškolenej kozmetičke. Ak sa vriedky zmenia na akné, môže pomôcť už len lekár.

Správna starostlivosť

zena s pletovou maskou

Natierať.Platí: používajte krémy a mlieka podľa typu pleti.

Čím viac, tým lepšie je absolútne falošné heslo, keď hovoríme o zdravej pleti. Pri tínedžeroch v tomto citlivom období masívne stúpa spotreba sprchovacích gélov a šampónov. Ak to však s hygienou preháňame a siahame bez vyberania po celom arzenáli čistiacich prípravkov a krémov, spôsobíme si pravdepodobne ešte väčšie škody. Používaním agresívnych, nevhodných prípravkov nabehnú mazové žľazy do ozaj veľkých otáčok, pretože musia znovu vytvoriť ochranný film hydrolipidov. Už pri malom narušení žľazových vyústení sa na žľazy vyvíja tlak, začína sa svrbenie a škrabaním vznikajú infekcie.

Pre optimálnu starostlivosť o pleť je dôležité poznať typ svojej pleti – len tak môžeme zvoliť vhodné prípravky.

Spraviť niečo dobré pre pleť znamená oveľa viac: byť zdržanlivý a najskôr si dať otestovať typ pleti. Mastná, suchá, zmiešaná alebo normálna. Zvyčajne rozlišujeme medzi týmito kategóriami. Postupy pri ich ošetrení sú rozdielne. Napríklad suchá alebo citlivá pleť potrebujú veľa pozornosti, pretože nedokážu samy vytvoriť dostatok tuku a viazať vlhkosť. Pri mastnej pokožke by sa mali používať výrobky s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktorých zloženie nepodporuje tvorbu akné. Dôležité je, aby sa nakoniec póry neupchávali. Zmatňujúce denné krémy odstránia nepekný lesk pleti. Látky ako aloe vera, kamilky alebo vilín sa o pleť nielen starajú, ale ju aj upokojujú a zmierňujú zápaly.

Dobrý tip pre všetkých pubertiakov: okamžite zabudnite na čistiace prípravky s obsahom mydla, parabénov, parfumov alebo na pleťovú vodu s obsahom alkoholu. Zbytočne namáhajú pokožku a poškodzujú ochrannú vrstvu pokožky.

Jemné gély a pleťové prípravky, špeciálne vyvinuté pre mladú, nečistú pleť, by mali mať prednosť. Odporúča sa raz alebo dva razy do týždňa používať peeling proti odumretým kožným šupinkám. Ale len v tom prípade, ak nemáme žiadne otvorené zapálené miesta.

Problém s vlasmi

Mastné vlasy v kombinácii so suchou pokožkou hlavy sú jedným z najväčších prekliatí v živote tínedžera. Na základe rýchlych hormonálnych zmien zvyknú mať tínedžeri mastné vlasy. Jedno z najväčších nedorozumení pri mastných vlasoch je, že sú spôsobené mastnou pokožkou hlavy. V skutočnosti je to však práve suchá pokožka, ktorá dráždi žľazy, aby vytvárali viac oleja a chránili tak pokožku hlavy pred vysušením. Štruktúra vlasov môže tiež ovplyvniť množstvo mastnoty, pre ktorú sa vlasy zlepujú a sú ťažké. Chlapci a dievčatá s hrubšími vlasmi majú často menej problémov s ich mastením ako tínedžeri s jemnými vlasmi. Príčinou je to, že jemné vlasy nedokážu dostatočne absorbovať prirodzené oleje z pokožky hlavy. Časté umývanie je aj v tomto prípade kontraproduktívne.

schoenheit_pflege-1-ab_2016-03

Neprehánať.Aj pri mastných vlasoch je časté umývanie skôr kontraproduktívne.

Typ pokožky a vhodná starostlivosťČítať ďalej

schoenheit_pflege-5-ab_2016-03

Zladenie.Poznať vlastný typ pleti je dôležité, aby sme vedeli zvoliť vhodnú starostlivosť.

Aby sme sa optimálne postarali o svoju pleť, je potrebné poznať vlastný typ pleti. Iba tak si budeme vedieť vybrať správne výrobky a takzvanú problémovú pleť dostať pod kontrolu. Niekomu sa pleť leskne, inému sa tvoria uhry a pupienky v T-zóne, ďalší má napnutú a podráždenú pleť na lícach. V zásade rozlišujeme štyri typy pleti. Normálna pleť, zmiešaná pleť, citlivá pleť a mastná pleť. Typ pleti sa však môže v priebehu života pre rozdielne vplyvy meniť.

1. typ pleti: Normálna pleť

Pri tejto pleti je rovnováha medzi suchými a mastnými miestami ideálna, pretože tukové žľazy pracujú dobre. Póry sú relatívne jemné. Pleť je skôr matná a leskne sa nanajvýš pri športe. Príležitostne sa objavia pupienky, čo je v tínedžerskom veku úplne prirodzené a podmienené hormónmi.
Tip na kozmetiku: Hydratujúca kozmetika je pre pleť dodatočným plusom. Používať sa môžu aj tónované BB krémy, ktoré zamaskujú malé nerovnosti.

2. typ pleti: Mastná pleť

Dôvodom mastnej pleti v tínedžerskom veku sú hormonálne zmeny. Tvorba mazu beží na vysoké otáčky. Tvár pôsobí bledo, leskne sa a má veľké póry. Pupienky a uhry sa množia na čele, nose, brade, dekolte a chrbte.
Tip na kozmetiku: Dôležité je ich nevytláčať, lebo sa zapália, a tak môže dôjsť k nepekným jazvám. Mali by sme siahnuť po výrobkoch určených špeciálne na nečistú pleť a po produktoch s antibakteriálnymi vlastnosťami a so zložením, ktoré nie je komedogénne. Pleťové výrobky by v žiadnom prípade nemali póry ďalej upchávať. Pleť zmatňujeme len zľahka.

3. typ pleti: Citlivá pleť

Pleť je jemná, dosť citlivá a s jemnými pórmi. Mimoriadne citlivo reaguje na vplyvy prostredia a stres. Tie môžu viesť k miernym začervenaniam, k napnutiu až k alergickým reakciám. Pleť sa často aj šúpe. Pupienky a nečistoty sa vyskytujú skôr zriedka.
Tip na kozmetiku: Hydratácia je zlaté pravidlo pre tento typ pleti, pretože prirodzený obsah mastnoty a hydratácie je veľmi nízky. Rozhodne siahnime po výrobkoch pre citlivú pleť. Najlepšie bez prídavných látok, parabénov, alkoholu alebo parfumov.

4. typ pleti: Zmiešaná pleť

Tvár sa delí na normálne a mastné pleťové zóny. Nečistá, mastná pleť s hrubými pórmi sa vyskytuje predovšetkým v T-zóne, čiže medzi čelom, obočím, nosom a bradou. Okolo T-zóny je tvár hladká a s jemnými pórmi. Líčka sú väčšinou suché a napnuté.
Tip na kozmetiku: Keďže pleť nemá dostatok hydratácie, môžeme používať denný krém s vysokou hydratáciou. Ideálny je BB krém, ktorý nečistoty zľahka prekryje a zároveň chráni pleť pred slnkom.

Eva Mühlbauer

Novinárka, ktorá má rada všetky krásne veci. Vyznávačka módy, vášnivá čitateľka a baletka. Svoj prvý beauty produkt si kúpila v 12 rokoch, a to make-up od dm značky alverde. Už 20 rokov nevyšla z domu bez nalakovaných nechtov.

Hore
OKViac informácií