Active Beauty
Pórovitá pleť? 3 dôležité kroky, ako ju správne nalíčiť

Pórovitá pleť? 3 dôležité kroky, ako ju správne nalíčiť

Odčarovať póry nedokážeme, no opticky skryť určite – ak zvolíme správne líčenie!

Líčenie pórovitej pleti sa obyčajne nezaobíde bez problémovmake-up sa buď usadí v póroch alebo ešte viac zvýrazní štruktúru pleti. Pomocou týchto trikov môžete nad pórmi vyhrať.

Veľkosť pórov je nepatrná, sotva pár milimetrov. Cez póry sa uvoľňuje pot a maz, pokožka cez ne dýcha. Či sa pórovitá pleť ošetruje teplom či chladom, póry ostávajú stále rovnako veľké. Teplom aparou dochádza k dilatácii krvných ciev, čo následne uľahčuje odstraňovanie čiernych bodiek.

Pórovitú pleť je problém líčiť: make-up sa buď usadí v póroch, alebo ešte viac zvýrazní jej štruktúru. Pri líčení sa nám môže stať, že sa netrafíme do odtieňa, konzistencie alebo make-up nanesieme nesprávne. Následok: nalíčením tak ešte rozšírené póry zdôrazníme.

 

Čo vlastne sú rozšírené póry?

Stiahnuť póry sa nám nepodarí, no vhodným ošetrovaním môžeme dospieť aspoň k vizuálnemu zjemneniu pleti. Mimochodom: pórovitá pokožka je daná žiaľ genetickyA ak pokožku správne nevyčistítepóry sa môžu upchať a zapáliť, ale nie viac rozšíriť.

V roku 2016 vyšla štúdia, ktorá hovorí o troch dôvodoch, prečo sa póry na pokožke rozširujú:

  • Nadmerná tvorba kožného mazu: v tomto prípade produkujú mazové žľazy viac mazu, čím sa rozširujú póry a pokožka má mastný vzhľad. Preto idú rozšírené póry obvykle ruka v ruke s mastnou a zmiešanou pleťou.
  • Znížená elasticita pokožky: svalstvo a tkanivo rokmi ochabuje a steny pórov sa opotrebovávajú, čím póry pôsobia ešte viditeľnejšie.
  • Zvýšený objem vlasového folikulu: v tomto prípade sa póry na vrchu vlasového folikulu resp. na vlasovom korienku pod povrchom kože upchávajú a následne rozširujú.

Aké profi triky pomáhajú okrem správne zvolenej podkladovej bázy:

Pórovitú pokožku líčte len jemne: rovnomerne nanesený make-up v 3 krokoch

  1. Primery a prípravky na stiahnutie pórov

Primerypomocníci pri sťahovaní pórov, pleť krásne zjednotia a opticky zjemnia jej celkový vzhľadPoväčšine gélové a priehľadné textúry vyplnia póry bez toho, aby ich upchali. Trik: ak dodatočne na pleť aplikujete make-up, nebude sa už usadzovať v póroch. Pleť bude automaticky pôsobiť rovnomerne a póry sa opticky stiahnu.

Ako na to? Primer aplikujte opatrne, vklepte ho prstami do pokožky (nenatierajte ho).

  1. Správne nanesenie podkladovej bázy

Ktorá podkladová báza je vhodná na pórovitú pleť závisí viac menej od typu pleti. Čo je pri výrazne pórovitej pleti dôležité: farba podkladovej bázy nesmie byť príliš tmavá alebo svetlá a báza by mala mať jednoznačne zmatňujúci efekt. Ak máte skôr mastnú pleť, siahnite radšej po vyhladzujúcej kompaktnej podkladovej báze alebo po minerálnom púdri, vyhnete sa tak dosiahnutiu efektu masky na tvári. Pri normálnej pleti sú ale vhodné aj tekuté podkladové bázy bez obsahu oleja.

Ako na to? Podkladovú bázu nespracúvajte prstami! Vďaka svojmu zrezanému tvaru a hustým štetinám je na nanášanie vhodnejší štetec na make-up. Pri líčení postupujte od stredu tváre krúživými pohybmi smerom von.

  1. Púder na zjednotenie pleti

Na zafixovanie podkladovej bázy sa na záver odporúča vklepkať na pleť labutienkou rozjasňujúci minerálny púder. Jemne trblietavý púder dokonale zjednotí pleť, pričom opticky stiahne póry. A k tomu: vďaka svojej krycej schopnosti dokáže prekryť nedokonalosti pleti a začervenania.